Седмичната анкета на “Труд news“: Решението на съда за Коцев е правилно, а протестите са режисирани

В рамките на едноседмична онлайн анкета на сайта trud.bg, в която участваха 2228 души с уникален IP адрес, преобладаващата част от гласувалите отхвърлят легитимността на политическите протести, насочени срещу съдебното решение да бъде оставен в ареста обвиняемият в корупция кмет на Варна Благомир Коцев.

Най-голям дял – 67.86% от участниците – смятат, че решението на съда е правилно, а протестите са режисирани и с политическа цел, което показва ясно обществено недоверие към организираните прояви на натиск върху правосъдието.

От своя страна, 17.15% от гласувалите вярват, че Коцев не е корумпиран, а решението на съда е несправедливо, като застават зад протестите. Това представлява по-малка, но все пак значима група, изразяваща недоверие към съдебната система.

Интересен е и делът на онези, които не заемат категорична страна – 14.99% отговорили с добре познатото народно отношение: „Всяко чудо за три дни“. Това говори за умора от политическите скандали и убеденост, че общественият интерес бързо ще се измести към нова тема.

Резултатите от анкетата могат да се тълкуват по два начина – от една страна, като проява на зряло отношение към върховенството на закона, а от друга – като отражение на нарастващото разочарование и безразличие към политическите процеси, особено когато те се възприемат като инструментализирани.

Независимо от политическите пристрастия, гласувалите в анкетата ясно заявяват, че решенията на съда трябва да се уважават, а опитите за политически натиск не се приемат добре от обществото. Това е важен индикатор за състоянието на гражданското доверие към институциите, в момент, когато корупционни скандали и обвинения срещу публични фигури са в центъра на общественото внимание. Българите не желаят политически намеси в съдебните процеси, а корупцията остава нетърпима в очите на мнозинството.

Протестите в защита на обвиняеми политици не само не печелят симпатии, но често биват възприемани като опит за отклоняване на вниманието от същината на обвиненията.

Гласувайте в новата анкета на тема „Ако има предсрочни избори тази година за коя партия бихте дали своя глас?“ на trud.bg.

Най-четени