6 основни метода за приготвяне на коктейли

6 основни метода за приготвяне на коктейли

Приготвянето на всеки коктейл има своите правила. Добрият барман ги знае и ги прилага, за да стане напитката истински шедьовър и да се хареса на клиента.

Барманът Владислав Христов обясни пред „Труд news” шестте основни метода на приготвяне на коктейли. 

За всеки един от тях се изискват определени познания, добри умения и усет към детайла.

Методът „Build” или „изграждане“ на коктейл

„Този метод представлява наливане на една напитка върху друга, при което те се смесват. „Хайбол“ (коктейл от алкохол и газирана вода) напитките се приготвят по този начин. След наливането на газираната вода мехурчетата дават възможност самата напитка да се хомогенизира по естествен начин. Няма специална технология на наливане, но е важна последователността на прибавянето на напитките. Чашата, в която се сервира коктейлът, се нарича „хайбол“. Тя е висока, за да може самата консистенция да не изглежда събрана в едно тясно място, а самите мехурчета да миксират самата напитка. Чашата трябва да се охлади предварително с няколко кубчета лед чрез въртеливи движения с „барова“ лъжица, след което се махат, за да не се разреди коктейлът. После се поставя нов лед в готовото вече питие. Следва да се сипе алкохолната напитка, добавя се газираната вода или пък друг вид газирана напитка. Поставя се сламка, украса и се издава за сервиране“, споделя пред нас барманът Владислав. 

Методът “Layer” - образуване на слоеве 

„Layer-ът представлява наслояване на една напитка върху друга, без да се смесват, така че слоевете да се откроят. Методът става, като чашата, в която ще сервираме коктейла (това е "old fashion" чаша за уиски), се навежда настрани и по стените внимателно и бавно се наливат напитките. Самите течности могат да „се плъзгат“ по обратната страна на „баровата“ лъжица, която се поставя плътно на дъното на чашата и върху нея, по обратната й страна, се налива следваща напитка, така че да се разделят. Много е важно да познаваме относителната плътност на самата напитка, за да знае с коя точно да започнем. Първо се налива тази с най-висока плътност, която трябва да е най-отдолу. А най-отгоре остават тези с ниската плътност. Например, ако смесваме ликьор и водка, то първо се сипва ликьорът, защото е по-плътна напитка, а след това водката, която ще остане на върха“, казва още барманът.

Методът „Stir”

„Представлява смесване чрез разбъркване с „барова“ лъжица. Смесените напитки, които се базират на ликьори, като "Мартини", винаги трябва да се разбъркват, а не да се приготвят с шейкър. Разбъркването е кратко. Може да бъде с около 10 оборота с „барова“ лъжица. Ако се разбърква прекалено дълго, то ледът започва да се топи. Ако смесеното питие съдържа газирана напитка, за да се запази газировката, то разбъркването трябва да бъде много нежно или изобщо не трябва да го правим. Може да става директно в чашата на клиента или пък в „барова“ чаша (това е по-широкостенна и масивна чаша, в която може да се миксират няколко напитки), в която се прибавя лед, изсипва се самата напитка и се разбърква. После се сервира прецедена в нова чаша с лед“, пояснява барманът. 

Смесване с шейкър

„Този метод се използва при съставки, които не могат лесно да се смесят, като белтък, сметана, плодови сокове или сиропи. Тук самата чаша, в която се сервира коктейлът, трябва да се охлади с няколко кубчета лед и да се остави настрани, за да може да се изстуди. Непосредствено преди наливането на коктейла ледът се маха, за да не се разреди самата напитка. Поставят се купчета лед в шейкъра и се затваря капакът. С енергични движения се разклаща. След като "шейкнем" (Shake), смесим всичко, ледът се изхвърля. Напитките се наливат в подготвените и вече изстудени чаши, като се гарнират с портокал, листа от мента или лимон, в зависимост от самата напитка. Важно е да отбележа, че шейкърът се държи с двете ръце и се разклаща хоризонтално, през гърдите. Виждал съм много пъти да го хващат само с една ръка и да го въртят над главата, но в такива ситуации, при много разклащане, може да се отвори горният капак на шейкъра. Ние барманите му казваме да „гръмне“ шейкърът“, разказва Владислав Христов. 

Свободно наливане

„Това е най-лесният начин за направа на коктейл. Всичко става без използване на мерителни съдове или пък чаши. Тук единственото, което трябва да отбележа е, че бутилката трябва да се държи здраво за гърлото между палеца и показалеца“, пояснява той. 

Смесване с блендер

„Този метод се използва при трудносмесими течности или при направата на замразени коктейли, като дайкири, например. В блендера първо изсипваме алкохолните съставки, а след това слагаме сок, пюре от сироп, добавяме и лед. Съставките трябва да са ½ до 2/3 от височината на леда, а самият лед трябва да заема около 2/3 от обема на смесителната часа, т.е. на миксера (блендера). Ако е необходимо коктейлът се прецежда през цедка и после се налива в охладената чаша за консумация. В блендера може да се сложат цели кубчета лед или пък натрошен такъв“, обяснява ни още барманът. 

„Най-актуалната техника от доста време си остава "шейкването", защото е доста атрактивно. Освен това става и за бармани, които практикуват „Flair", което пък е начин на приготвяне на питие. Атрактивността му се изразява в „хвърляне“ на бутилки или шейкъри по време на приготвянето на самия коктейл. Може би това е най-атрактивният и разпространен вид за приготвяне на коктейли. Лично на мен, той ми допада най-много и го практикувам често“, казва барманът Владислав Христов.

Според него приготвянето на коктейл в шейкър е актуално, тъй като тук важна роля играе и социалният контакт.

„Освен че изглежда атрактивно, когато го правиш, то тук имаш и повече контакт с клиента докато го приготвяш“, разяснява той.

„Клиентът трябва да се предразположи, за да може да се усетят вкусовете и желанията му. Понякога идват клиенти, които не знаят точно, какво искат. Ако ние барманите не успеем да ги усетим и да направим правилната напитка, има вероятност те повече никога да не дойдат пак при нас. Ако успеем да изиграем социалната игра, така че да предразположим клиента и той да каже, какво точно предпочита, без да се притеснява от нас, тогава има голяма вероятност този клиент да остане доволен и да се върне отново“, допълва още барманът Владислав.

Най-четени