Два пъти парясницата Уолис Симпсън повлича крак, последна е мулатката Меган Маркъл
Малките американки обичат принцесите, при това не само от приказките, като в мечтите си със сигурност искат да бъдат като тях. Интересът на подрастващите девойчета в САЩ към коронованите глави е огромен и това обяснява успеха на всевъзможните ленти, които филмовата компания „Уолт Дисни“ върти всяка година за обожавани от децата литературни героини като Пепеляшка или Снежанка. Или пък за короновани глави, измислени от сценаристите на филмовото студио, с първообрази във фолклора и историята, както на Европа, така и на други континенти. Голям е успехът сред момиченцата отвъд Океана и на шарените книжки за някогашните принцеси, да не говорим за илюстрованите списания, които пък редовно отразяват в детайли битието на останалите тук-там днешни знатни особи в рокли. Та, желаят да бъдат като тях малките американки, да носят корони на обикновено русокосите си главици, ама видиш ли ти – в родината им това не може да се случи. По простата причина, че основани върху републиканските принципи, Съединените щати нито могат да имат за управници крале и царе, камо ли потомствена аристокрация, от която те да се пръкват. Но тъй като американките са много оправни, намерили са му отдавна цаката – търсят си короновани глави в чужбина, за да засветят с техния блясък най-вече като съпруги. Като френските и италианските медии, благодарение на които е компилиран следващият текст, досега са изброили цели тринадест такива амбициозни късметлийки!
В началото на миналия век, от когато е въпросната статистика, първа повлича крак в начинанието „Ожени се за принц!“ родената на 19 юни 1896 г. в градчето Блу Ридж Съмит, щата Пенсилвания, Беси Уолис Уорфийлд. Естествено, че името не звучи много познато, тъй като въпросното момиче се прочува по целия свят, след като става Уолис Симпсън. Всъщност дори по-късно, тъй като тя започва да се нарича така след първия си развод с корабния магнат Ърнест Олдрич Симпсън, а едва след втория ѝ развод с офицера от американските военновъздушни сили граф Уинфийлд Спенсър, тя се омъжва за английския принц Едуард. И се прочува, а той ще стане кралят на Великобритания Едуард VIII, който пък ще абдикира заради нея, тъй като тя не се вписва в „параметрите“ за снаха на Бъкингамския дворец, само след 11 месеца на трона. Амбициозна, интелигентна, остроумна и надарена с огромен чар, според съвременниците ѝ Уолис е страхотно мразена в кралския двор, най-вече от нейната зълва - Елизабет Боуз-Лайън. Майката на бъдещата кралица Елизабет II я обвинява, че била „осъдила“ съпруга ѝ Джордж да стане крал Джордж VI вместо по-големия си брат Едуард. Това обаче не пречи на Уолис да стане известна в международния хайлайф на епохата с изостреното си чувство за стил и съвсем не са случайни твърденията, че американската светска дама никога не става кралица на Великобритания, но със сигурност е била кралица на изискаността. В аналите на модата тя е запомнена като една от първите дами, възприели и разнесли най-новаторските дизайнерски идеи на времето си, от сюрреалистичната рокля тип „омар“ на стилистката Елза Скиапарели, през безсрамно женствените силуети „New Look“ на Кристиан Диор, до проектирания директно върху нея от Пако Рабан „космическия костюм“ на бъдещето. Дори сватбената рокля, която новоизлюпената принцеса облича, за да се омъжи за херцога на Уиндзор през 1937 г. във Франция, е доста по-оригинална в сравнение с преобладаващите тогава модни решения - мека и права, с корсаж от нежно син креп, измислена и ушита от някога могъщия и вече позабравен американски дизайнер Мейнбохер.
Грейс Кели
Определено най-обичаната европейска принцеса с американско потекло е Грейс Кели. Преди да сложи корона на главата си тя е една от прочутите в цял свят филмови звезди, още повече, че е и носителка на престижната награда „Оскар“ за постигнат връх в Седмото изкуство. Но Грейс Кели става още по-известна, когато през 1956 г. се омъжва за „Негово светло височество Рение III – принц на Монако“. През май на предишната година русокосата холивудска богиня била на кинофестивала в южния френски град Кан за прожекцията на лентата с нейно участие „Момичето от провинцията“, която именно ще ѝ донесе „Оскар“ за най-добре изиграна женска роля. И тогава нейният PR-екип организира фотосесия за парижкото светско списание „Пари Мач“ в двореца на владетеля на Монако. Точно там кръстосват за пръв път погледи с принц Рание, а останалото е история – сгодяват се по Коледа на 1955 г., а през април на следващата минават под венчило. Интересното е, че по онова време Монако вече е известно име, но е бил все още малък, отдалечен, смятан от аристокрацията даже за маловажен град, като на сватбата не праща свои представители нито една европейска кралска династия. А Грейс никога повече не застава пред камера, ражда три деца, живее постоянно в Монако, където загива нелепо през 1982 г. в автомобилна катастрофа на 52 години.
Лайза Халаби
Родена през 1951 г. като Елизабет Халаби в град Принстън, щата Ню Джърси, бъдещата кралица на Йордания Нур е дъщеря на шведка и на американец от сирийско потекло. Той се казвал Наджиб Халаби и дълги години е бил главен изпълнителен директор на престижната американска авиокомпания „Pan-Am“. Елизабет завършва Академията „Конкорд“ в Принстън, където получава магистърска степен по градоустройствена архитектура, след това работи в Сидни и Техеран, а после става главен архитект на Кралските Авиолинии на Йордания. Запознава се с крал Хюсеин при едно негово посещение в централния офис на компанията. А след смъртта от неизличима болест на неговата съпруга – кралица Алия и бързо ухажване, Елизабет Халаби се отказва от всичко, за да се омъжи през 1978 г. за монарха. След бракосъчетанието тя приема новото си име Нур - арабската дума за „светлина“, като в края на седемдесетте и осемдесетте години заедно с Хюсеин са една от най-бляскавите двойки на световната аристокрация и на международния „джет-сет“. Имат четири деца и остават неразделни до смъртта на краля от левкемия през 1999 г., като сега Нур е на 73 години и живее в родната Америка.
Лий Радзивил
Лий Радзивил е по-малката сестра на съпругата на превърналия се в легенда президент на САЩ Джон Кенеди – Джаки. Родена е през 1933 г. като Каролайн Лий Бувие в град Саутхамптън, щата Ню Йорк. Жени се веднъж, развежда се, а вторият ѝ брак от 1959 г. и малко преди Джон Фицджералд Кенеди да обяви официално кандидатурата си за президент на Америка, е с полския принц Станислав Албрехт Радзивил. Лий дълго време е смятана за по-красивата и по-жизнерадостна сестра, но тя се озовава в сянка, когато Джаки става първа дама. Според клюката обаче, сестричката успява да сложи рога на Джаки, прелъстявайки много склонния на креватни авантюри нвеин съпруг. Но твърденията, които могат да се смятат за сто процента верни, са тези, според които Лий е имала вродено чувство за стил, спечелило ѝ завидно място в имагинерната „Зала на славата“ с най-добре облечените жени на света. Говори се обаче, че Лий е имала чаршафна афера с гръцкия корабовладелец Аристотел Онасис преди той да се обвърже с Джаки, и е била бясна, когато сестра ѝ се омъжила за него. Бракът ѝ с принц Радзивил продължава 15 години, през които си раждат две деца - Антъни и Тина. Лий умира през февруари 2019 г.
Рита Хейуърт
Подобно на Грейс Кели, Рита Хейуърт е една от най-ярките звезди на Холивуд, когато през 1948 г. се запознава на вечеринка в Кан с родения в Италия принц Али Хан - син на султан Ага Хан III, лидер на една от фракциите на исляма. Двамата се женят година след първата им среща, независимо от това, че Хейуърт току-що е била прекратила връзката си с известния американски актьор, сценарист и режисьор Орсън Уелс. Бракът им е бурен, продължава по-малко от четири години. Али напуска този свят през 1960 г., актрисата умира през 1987 г., а дъщеря им Ясмин Ага Хан сега е на 74 години и е филантроп, борещ се срещу болестта на Алцхаймер.
Мари-Шантал Милър
Дъщерята на родения в Америка магнат Робърт Милър - Мари-Шантал Милър, израства като истинска гражданка на света. Защото заради работата на таткото семейството се мести постоянно – от Ню Йорк в Хонконг, после Париж, Лондон, пак Ню Йорк, швейцарския курорт Гщаад и накрая Йоркшир. През 1995 г. свръх богатата девойка се омъжва за сина на сваления гръцки крал Константин - Павлос и заедно с него става Нейно Кралско Височество престолонаследничката на Гърция, принцеса на Дания. Двамата имат пет деца, а Мари-Шантал е основател и креативен директор на едноименната марка луксозни дрехи за деца.
Александра Милър
Александра Милър е по-малката сестра на Мари-Шантал Гръцка. През деветдесетте години жълтите издания на Америка пишат до припадък, че „сестрите Милър са единствените от висшето общество на Ню Йорк, които са успели да сключат страхотни знатни бракове“. През 1995 г. Александра се омъжва за принц Александър фон Фюрстенберг - наследник на едноименната германска династия и на италиански благородници. Веднага след брака новоизлюпената принцеса се присъединява към дизайнерския екип на свекърва си - световноизвестната дизайнерка Даяна фон Фюрстенберг. По време на десетгодишната си кариера при нея като креативен директор, а по-късно и като имидж директор, Александра играе ключова роля за възраждането на няколко емблематични за модната къща модели – рокли. След като през 2005 г. се мести от Ню Йорк в Лос Анджелис, принцесата се фокусира върху проектирането на линии за дома и през 2007 г. създава прочутата днес марка „Alexandra Von Furstenberg Нome“. Особено са популярни нейните модерни мебели и аксесоари за дома от акрил. Заедно с принц Александър имат дъщеря - принцеса Талита, която днес е смятана за модна и светска икона в Америка и Великобритания.
Кели Жан Рондествед е американска банкерка с магистърска степен по бизнес администрация от Калифорнийския университет в Лос Анджелис.
Родена е във Флорида, а през 2009 г. се омъжва за смятания за германски престолонаследник Хубертус фон Сакскобуготски, като на сватбата им присъстват кралски особи от цяла Европа, начело с краля на Швеция Карл XVI Густав и кралица Силвия Шведска. Родената пък в Тексас Сара Бътлър става бакалавър мо международни отношения, има и магистърска степен за изследванията си върху развитието на човешката цивилизация и впечатляваща биография, която включва дори работа в ООН. Въпреки това тя открива любовта в Зейд бин Раад Зейд ал-Хюсеин - член на Хашемитския дом на Йордания и престолонаследник на Ирак, като благодарение на него от 2000 г. американката е Нейно Кралско Височество принцеса Сара Зейд. Семейството има три деца и живее в Ню Йорк, където принц Зейд работи като Върховен комисар на ООН по правата на човека. След години на работа като модел за „Prada“, „Calvin Klein“, „Chanel“, „Yves Saint Laurent“ и „Givenchy“, родената в Сиатъл Кендра Спиърс става принцеса Салва Ага Хан, защото се омъжва за принц Рахим Ага Хан - най-големия син на споминалия се през февруари мит на международния джет-сет Карим Ага Хан. Ако се вярва на клюката, те се запознават чрез топ-модела Наоми Кембъл и любовта им е от пръв поглед. През април 2013 г. двамата влюбени обявяват годежа си, а четири месеца по-късно се женят в замъка Белерив на Женевското езеро. След церемонията Кендра става принцеса Салва, през 2015 г. ражда в Женева първото си дете Ирфан, а през 2017 г. в Лондон проплаква второто – Синан. Семейството живее в Швейцария, но някои клюкарски сайтове предполагат, че Кендра и принцът вече са разделени.
Мари-Шантал Милър
В края на списъка на посинилите кръвта си американки са родената във Вашингтон авторка на детски книжки и педагожка Ариана Остин, която през 2017 г. става принцеса на Етиопия, тъй като минава под венчило с Джоел Давид Маконен – правнук на последния император на африканската страна Хайле Селасие. Запознават се през 2005 г., но решават да се оженят дванайсет години по-късно, когато Ариана забременява с първото им дете. Сега са собственици на медийна и развлекателна компания, „фокусирана върху въздействащи истории за чернокожи, които вдъхновяват световната публика“. № 12 пък е Хоуп Кук, която по време на пътуване с кола из Индия през 1959 г. като двайсетгодишна първокурсничка в колеж, случайно среща Палден Тондуп Намгял. А той е престолонаследникът на малката хималайска държава Сиким и когато се женят две години по-късно, Хоуп се отказва от американското си гражданство. Така става кралица, но бракът ѝ не е щастлив, измъчван от политически борби и изневери, като приключва през 1975 г., когато монархът е свален от власт и Сиким е анексирана от Индия.
Последна от ощастливените с корона американки е мулатката и изявена актриса Мегън Маркъл - съпругата на английския принц Хери, но за нея се знае всичко.