В югоизточната част на Румъния в окръг Тулча беше заснет рядък феномен, при който въртящ се стълб от въздух вдигна прах и вся паника сред хората.
Торнадото е заснето в сряда, като изображенията се разпространяват в социалните мрежи, отбелязва Ziua de Constanța. Властите издадоха съобщение RO-Alert, а метеоролозите обявиха няколко жълти и оранжеви кода за екстремни метеорологични условия.
Флорина Джорджеску, която е директор на Национална метеорологична администрация на Румъния (ANM), обясни на живо в ефира на телевизионният канал Digi24 какво стои зад това екстремно явление и какви са свързаните с него рискове.
"Както винаги казваме, в нашата страна торнадото е следствие от особено изразена атмосферна нестабилност, така че донякъде крайното проявление на конвективните системи генерира нестабилността", поясни Флорина Джорджеску. Според нея, наблюдаваното наскоро явление попада по-скоро в категорията на сухоземните водни смерчове, отколкото на класическите торнада. Това е феномен на ръба на определението за торнадо в пълния смисъл на думата. По-скоро попада в категорията на сухоземните водоизточници.
"Разбира се, зрелищна гледка, защото донесе много прах от ниските слоеве като, очевидно, вятърът там в въртенето си е имал висока скорост. И разбира се, това предизвиква паника, защото трябва да бъдем внимателни", отбеляза директорът на ANM.
Метеоролозите предупреждават, че макар и рядко срещани, тези явления могат да станат опасни. Не го виждаме много често, но трябва да стоим далеч от него. Винаги, когато видим приближаващо торнадо, вече образувано или в процес на зараждане, и имаме голямото желание да го снимаме, да го заснеме, все пак трябва да се уверим, че сме на място, безопасно от опасност", предупреди Джорджеску.
Явлението се е случило в необитаем район, но рисковете не могат да бъдат изключени. Имало е подобни събития и преди. Този път това явление беше много краткотрайно. "Това отново е характеристика на сухоземните водоносни смерчове. Кратък живот, но може да се образува навсякъде, където срещне благоприятни условия", обясни тя.
Голата почва и големите температурни разлики играят ключова роля. "Почва, която в някои райони е все още черна, следователно без растителност, което благоприятства значителна температурна разлика в най-долния слой, следователно близо до земята, много по-топъл, отколкото в горните слоеве. Тези много интензивни вертикални и ротационни движения са благоприятни", каза експертът.
Флоринела Джорджеску припомня, че това време на годината е благоприятно за подобни събития. "Нека си спомним торнадото в Драгалина, което беше на 30 април 2019 г. Приблизително по това време на годината, а също и в югоизточната част на територията, район, предразположен към подобни явления. Климатичните промени водят до по-голяма атмосферна нестабилност, която се наблюдава още от началото на пролетта. Фактът е, че в контекста на изменението на климата имаме много по-голяма атмосферна нестабилност, която започва да се проявява все по-рано, в края на зимата и дори в началото на пролетта. Всички тези неща благоприятстват появата на екстремни явления по-често", добави Флорина Джорджеску.
В допълнение към водните смерчове или торнада, през последните дни вече са чести епизоди на градушка и проливни дъждове. През последните дни станахме свидетели на много тежки епизоди на едра, многослойна градушка. Така че, отново, тези явления се появяват доста рано през годината. Според , Национална метеорологична администрация на Румъния настоящият епизод на атмосферна нестабилност ще продължи малко по-дълго.
"Това ще продължи днес и през нощта, когато отново очакваме явления на нестабилност в обширни райони, особено в южните и централните части на територията. След което, от утре нататък, валежите ще бъдат по-малко, но времето ще навлезе в процес на рязко захлаждане", добави директорът на администрацията.
Градушката преобрази пролетния пейзаж в зимен за няколко десетки минути, във Върбилау, в Прахова. Дори станцията за градушка на върха на хълма беше покрита с лед.