Албанският президент Рама се стреми към четвърти мандат на избори, доминирани от темите за подкупи и членство в ЕС

Албанският президент Еди Рама се стреми към четвърти мандат на избори, доминирани от темите за подкупи и членство в Европейския съюз (ЕС), съобщава Reuters. Поддръжниците на Рама твърдят, че той е помогнал на Албания да се отърси от трудното си комунистическо минало, когато дългогодишният владетел Енвер Ходжа е държал страната далеч от света в продължение на десетилетия.

Днес в столицата Тирана сивите жилища от съветската епоха се изравняват с новите жилищни сгради и оживените ресторанти и кафенета. Новата писта на летище Тирана скоро ще осигури директни полети до Ню Йорк.

Годишният икономически растеж от над 4 % за периода 2022-2024 г., дължащ се на търговията с ЕС, туристическия бум и силното производство на електроенергия от ВЕЦ, изпреварва другите балкански държави, твърди Световната банка.

Сред високопоставените инвеститори е зетят на президента на САЩ Доналд Тръмп Джаред Кушнер, чиято компания планира да построи луксозен курорт на необитаем остров край бреговете на Адриатическо море, което тревожи някои местни жители.

През 2023 г. страната беше извадена от сивия списък на глобалната Група за финансови действия заради работата ѝ в борбата с изпирането на пари. Това се дължи отчасти на SPAK, който беше създаден през 2019 г. и оттогава е конфискувал 200 млн. евро от корупционни престъпления и престъпления на организираната престъпност.

Рама е спечелила благоразположението на Запада, като е приемала мигранти от Италия и е настанявала афганистанци, които очакват обработка на визи за САЩ.

На митинги тази седмица Рама издигна знамена на ЕС. „Ние сме на входната врата на Европа и тази врата сега е отворена за нас“, каза той пред поддръжници в източния град Поградец.

Критиците твърдят, че Рама има твърде много власт, не е успял да изкорени корупцията и се е опитал да заглуши опозицията с измислени обвинения в корупция.

Лошият стандарт на живот и високата безработица предизвикаха масова емиграция: населението е намаляло с 420 000 души от 2011 г. до 2023 г., сочат данните от преброяването.

Миналата година многократно избухваха размирици заради обвиненията срещу опозиционния лидер Сали Бериша от Демократическата партия, който беше поставен под домашен арест.

Бериша, който е наел американска лобистка фирма, отчасти за да подобри имиджа си във Вашингтон, където официално е смятан за „персона нон грата“, твърди, че обвиненията са политически мотивирани.

Експерти твърдят, че страната остава център на престъпни банди, които се опитват да изперат милиарди евро, спечелени от трафик на наркотици и оръжия по света.

Това обяснява разпространението на Range Rover-ите и лъскавите, но често празни нови жилищни блокове в Тирана, казват те.

Данните от преброяването на населението показват, че около една трета от жилищата в Албания не се обитават, което е много повече в сравнение с повечето страни от ЕС.

„Албания е добър студент на хартия, но липсва изпълнение“, казва Жорида Табаку, депутат от Демократическата партия. „Искаме да се подобрят стандартите за хората, стандартите в ежедневието, било то в икономиката... в училището, образованието и здравеопазването.“

Най-четени