Черно море, много е добре...

Автор: Труд
Черно море, много е добре...

Името не идва от цвета, а защото излизат внезапни и много опасни бури

Под 200 м дълбочина няма кислород

“Черно море, много е добре...”, изпя Тодор Колев. Защо обаче е черно, след като водите му менят нюансите си между синьо и зелено? Отговорът е прост - наименованието не е заради цвета, а заради нещо друго. Какво ли?

Най-популярната теория, че в древността Черно море се е наричало само “Море” за дълго, преди да бъде определено като “Негостоприемно море” от гърците.

Според други версии името на морето е дадено от турците, които изгубили много моряци в дълбоките му води. Те го кръстили с думата Карадениз (Karadeniz), която на турски означава “Черно море”. Според древни вярвания морето е опасно и носи много смърт, корабокрушения и бурни ветрове. Действително, за разлика от други морета у нашето може само за минути да се разрази огромно вълнение при силен вятър, идващ от североизток - факт, известен на всички мореплаватели в региона. Това го прави изключително коварно и оправдаващо името си - “Черно”.

Освен това, заради липсата на кислород под 200 м дълбочина човешките останки, които се намират в близост до потънали кораби, не са подложени на въздействието на времето и са мумифицирани. Много предмети от потъналите кораби също не са се променили заради липсата на кислород в дълбоките слоеве. Затова според местни легенди там е мястото, където живее смъртта. Вълнуващите факти имат своето научно обяснение: поради безкислородното естество на по-долните слоеве на водата, процесът на разлагане е изключително бавен.

Черният пясък на Бургас

OLYMPUS DIGITAL CAMERAАко не си тичал като нестинар по нажежения черен пясък на Централния плаж, все едно не си бил на почивка в Бургас. Плажът има дължина от 2 км. по протежение на Морската градина. На места пясъкът е черен, което се дължи на голямото количество желязо в него. Ако заровите магнит и го извадите, той излиза рошав като таралеж от прилепналите черни частици. Бургазлии знаят, че този пясък има целебни свойства - цери болките от артрит и ревматизъм в ставите.

За черния пясък обяснява на зам.-шефът на Съюза на юристите в България Йосиф Герон:

“Открай време съм се ядосвал като стар бургазлия за това, че хората не знаят защо е черен бургаският пясък. Те си мислят, че това е нафта, мазут, отпадъци и мръсотии. Ние бургазлии знаем, че това всъщност е рудата магнитит, която има своите лечебни качества. Аз лично знам, че по време на войната, немците са извличали с електромагнити пясък от бургаския бряг. Затова и на някои места пясъкът е по-бял” обяснява той.

Черна мида

28-midaУ нас най-масова е Черната черноморска мида (Mytilus galloprowincialis). Отглежда се и в специализирани мидени ферми като тази край с. Дълбока.

Тя се среща в българския шелф на Черно море, като най-продуктивен е слоят с дълбочина между 3 и 10 м. Мидите са наричани още филтър на морето - те засмукват не само добри съставки, но и лоши. Възрастната черна мида филтрира до 82 л вода дневно, като задържа фитопланктон, детрид, едноклетъчни организми и отходните води от хотелите по морето.

Затова морските вълци знаят правилото - пресни черноморски миди се ядат само през месеците, в чието име съдържа буквата “Р”. Лятото забравете.

Черен корморан

28-3Ако докато си пиете бирата на плажа нещо черно се стрелне от небето и гмурне във водата, а след това изплува 10 метра встрани със сафрид в човката - да знаете, че това е корморан. Среща се по-рядко от вездесъщите гларуси, но е много по-бърз и хитър от тях. По тази причина големият корморан (Phalacrocorax carbo) е познат още като голяма дяволица. Подобно на много туристи по морето видът е специализиран ихтиофаг - храни се с риба. Дневно изяжда до кило риба. Не отказва жаби и дребни водни змии. Понеже е черен, мрази жегата - в горещо време родителите пренасят вода с клюна си, с която пръскат малките си корморанчета в гнездото, за да се разхладят.

Черно попче

28-black_seaЧерното попче е известно още като лихнус. Знаете ли откъде идва името “попче”? - от една малка кост в главата, която е под формата на кръст. Те са семейство костни риби и са най-разпространените в Черно море, а според някои учени - и най-древните, наред с акулите. Притежават коремни перки, които са сраснали във вендузи, които служат за прикрепване към дъното. Това ги определя като дънни риби. Към чинията се прикрепят в пържен вид, а чорбата от попче е може би най-вкусната на морето.

Черен мазут

28-2Мазутът стана актуален последните дни покрай теча и разлива от потъналия край Созопол кораб “Мопанг”. Всъщност той само изглежда черен върху пясъка, а всъщност е тъмнокафяв. Мазутът, казано научно, е нефтеният остатък, който се получава след дестилиране на бензиновите, керосиновите и газьоловите (дизеловите) фракции. Бива маслен, смазочен, горивен, парафинен. Използва се като дизелово гориво в мощни бавнооборотни двигатели, особено във флота. Оттам и наличието му по морския бряг. Петната от мазут по краката са неприятни, но не са болка за умиране - премахват се лесно с памук или плат, натопен в олио или плажно масло.

Черноморец

28-chernomorets-blacksea-resortЧерноморец е кацнал на ръба на залив, който от древни времена гърците наричат Агиос Николас или Свети Никола. Всъщност до 1951 г. Черноморец се нарича точно така. След това бавно се превръща в любимо място за прекарване на цялото лято с каравана край морето за поколения българи. От 2009 г. китното селце вече официално е град, със своите над 2100 постоянни жители, които през лятото стават 10 пъти повече.

Живеещите край морето казват на шега, че най-голямата забележителност на Черноморец е, че е близо до Созопол, но не всички ще се съгласят с това. В далечната 1983 г. Иван Славков - Батето купува на народни цени (1,50 лв. за кв. м) парцел от 800 кв. м в Черноморец и построява там вила на един етаж, но с голяма квадратура. После обаче я прехвърлил на Жени Живкова. Сега вилата е необитаема, мазилката й пада, а оградата от панели буквално се руши.

През последните години в града се водеха усилени спорове дали трябва да върне старото си име Свети Никола по желание на местните хора. По темата дори беше проведен референдум, който обаче се оказа неуспешен след като гласуваха само 786 души или 43,92% , при необходим минимум от 1191 души.

Черната кал на Поморие и Шабла

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAНанасяте първо луга по цялото си тяло и стоите така 20 минути, докато тя изсъхне и стане на малки кристалчета по кожата ви. След това се намазвате с лечебната кал и стоите още 20 минути. Накрая се снимате, публикувате атрактивния кадър във фейсбук и при пълно изсъхване се изкъпвате в морето или езерото. Така звучи осъвремененият начин за употреба на лечебната черна кал на нашето море, която точно по това време на годината събира хиляди “пациенти”, които освен това се превръщат в истинска атракция в социалните мрежи.

Лечебната кал, която покрива дъното на Поморийското езеро и Бургаските солници, ги прави особено предпочитани места за естествени спа процедури. Има я и на Тузлата край Шабла. Калта е утаечен продукт на затвореното солено езеро, тя е чиста и хомогенна, с тъмносив до черен цвят, издава мирис на сероводород от множеството гниещи микроорганизми. Трайността й е максимум до месец и то при правилно съхранение, но пред преминаване на процес на стабилизация се удължава до 3-4 години.

Същността на калолечението е комплексно въздействие върху цялата периферна нервна система. Намалява отокът и болката, зарастват и се заличават белези от рани, подобряват се обменните и регенерационните процеси. Освен че лекува, калта разкрасява и подмладява. През кожата преминават калций, йод, фосфор и др. Това спомага за зарастване на костите след счупване. Лекува почти цялата гама от кожни болести, артрити, дискови хернии, гинекологични проблеми, плексити.

 

ПЕСНОПОЙКА

Моряците се връщат

Кирил Семов

28-4Моряците се връщат от бурното море,

Само моят мил го няма в тия редове

Ой, ти Черно море,

Защо тъй ревеш?

Нашта буйна, буйна младост,

Ще я погребеш!

Плискат се вълните, чайките летят,

Само младите моряци пеят без да спрат.

Облак се задава, буря забуча,

Само смелите моряци не уплаши тя.

Капитанът вика: ”Дръжте се,

момци!”

Яко вдигайте платната,

ето го брегът!”

 

Черно море

Тодор Колев

28-t-kolevАз работим в трънспоръта, в трънспоръта,

в трънспоръта.

Аз работим в трънспоръта, в трънспоръта,

в трънспоръта.

Да изкарам курорта.

Черно море, много е добре,

слънце пече, още по-добре,

на морето дупка чака рака дей.

Изпрати ми паспоръта, паспоръта, паспоръта.

Изпрати ми паспоръта, паспоръта, паспоръта.

Да си платим курорта.

Черно море, много е добре,

слънце пече, още по-добре,

на морето дупка чака рака дей.

На жената ти кажи, ти кажи, ти кажи.

На жената ти кажи, ти кажи, ти кажи.

Твой човек се удави и въобще не го чакай ти.

Най-четени