Швеция участва в мисия за противовъздушна отбрана на НАТО за първи път, откакто е член на алианса, съобщава Business Insider.
Шведските въоръжените сили съобщиха, че шест изтребителя JAS 39 Gripen са кацнали във въздушна база в Малборк, Полша, за да се присъединят към мисия на Алианса за наблюдение на въздушното пространство - NATO Air Policing.
6 Jas 39 Gripen of the 🇸🇪 Air Force, landed at Malbork Air base 🇵🇱, as they prepare to take on #NATO’s enhanced Air Policing Mission for the first time since their accession
— NATO Air Command (@NATO_AIRCOM) March 28, 2025
NATO Air Policing is a peacetime collective defence mission
Read more: https://t.co/UOgRsXiHJQ pic.twitter.com/brNtMBiuhw
Това е първият път, когато изтребителите на Швеция участват в "засилената мисия за въздушна полиция" на НАТО във въздушното пространство на съюзник, откакто се присъединиха към НАТО през март 2024 г. Преди това шведската страна е участвала само в мисии за въздушна полиция на НАТО над собствената си територия като партньорска нация, уточнява медията.
Шведските изтребители Gripen ще бъдат разположени в Полша през април заедно с изтребителите Eurofighter Typhoon на Кралските военновъздушни сили на Великобритания, съобщи НАТО.
Алиасът описва своята "засилена мисия за въздушен полисинг" като мисия в мирно време, която беше създадена през 2014 г., след като Русия анексира района на Крим в Украйна.
От НАТО заявиха, че усилията им от 2014 г. са предназначени "да демонстрират колективната решимост на съюзниците, да демонстрират отбранителната природа на НАТО и да възпрат Русия от агресия или заплаха от агресия срещу съюзниците от НАТО".
Докато администрацията на Тръмп разтърсва дългогодишни съюзи, някои съюзници започнаха да изпитват съмнения относно плановете за придобиване на американски самолети F-35. В този контекст самолети като Gripen или Eurofighter Typhoon могат да придобият много по-важна роля.
Както Швеция, така и Финландия, най-новите членове на НАТО, изградиха своите въоръжени сили, за да се противопоставят на потенциална заплаха от Русия, а изтребителят Gripen беше един такъв проект.
Gripen (Грипен) е "проектиран да унищожава самолети Sukhois (Сухой)", тип руски реактивен самолет, каза през 2019 г. Матс Хелгесон, командир на шведските ВВС по това време.
Произведен от шведската космическа и отбранителна компания Saab AB, самолетите Gripen могат да кацат на цивилни пътища, което е предимство пред фиксираните летища, инфраструктура, която обикновено е обект на враг.
Той също така изисква по-малко поддръжка от други бойни самолети, като произведените в САЩ F-16, които са широко достъпни в редица арсенали на НАТО.
Майкъл Бонерт, анализатор в RAND Corporation, обясни, че гъвкавостта на Gripen го прави "много по-добър вариант за страна, която граничи с агресор". Полша, която граничи с Украйна на запад, до голяма степен се вижда като съюзник на първа линия в НАТО.
Пол Йонсон, министър на отбраната на Швеция, каза пред Business Insider миналия месец, че "поддържа диалог" с Украйна и други страни в Коалицията на военновъздушните сили, група от съюзници, ангажирани да помогнат на Украйна, но че ще бъде "по-трудно за украинците да поемат друг изтребител".
"Украйна вече получи американски F-16 и френски изтребители Mirage, така че Швеция", каза министърът на отбраната, "е посъветвана да се съсредоточи върху изпращането на въздушни сензорни платформи, които биха могли да осигурят командна и контролна поддръжка".
Европа се готви за сценария на руска агресия срещу други страни
Голяма част от Европа, особено страните, които са по-близо до Русия, като Полша и Швеция, се подготвят за перспективата за конфликт с Русия, пише Business Insider.
Много съюзници в НАТО увеличават разходите и производството за отбрана, сключват споразумения за отбрана и провеждат по-големи учения на НАТО. Полша и Швеция са сред най-големите международни партньори на Украйна и са сред страните, които най-гласно предупреждават за възможно руско нападение другаде в Европа.
Миналата година Швеция даде на гражданите брошура, която ги съветва как да се подготвят за война, а нейният министър на отбраната предупреди, че докато руските сили са заети в Украйна, Русия "представлява заплаха за Швеция, както и за останалата част от НАТО".
Полша също отправи предупреждения, включително нейният външен министър подчерта, че няма да се изненада, ако Русия нападне страната му. Полша изразходва най-високия дял от своя брутен вътрешен продукт за отбрана сред страните-членки на НАТО, включително САЩ, а Швеция надхвърля 2% от БВП.