Швеция изрази разочарование от намерението ни да се откажем от "Грипен"

Швеция изрази разочарование от намерението ни да се откажем от "Грипен"

"Придобиването на лицензи за оборудване от трети страни никога не е било пречка", заявиха от FMV

Швеция е разочарована от намерението на България да прекрати преговорите за изтребителите „Gripen“. Това се посочва в позиция на шведската държава. В текста, подписан от Йоаким Валин, директор „Експорт и международни отношения" към Агенцията за отбранително имущество на Швеция (FMV).

„С голямо разочарование и тревога научихме за намерението на българското Министерство на отбраната едностранно да прекрати преговорния процес с Швеция за закупуване на изтребители“, пише Валин.

В рамките на ясно дефинирана тръжна процедура, съдържаща набор от прецизни критерии, българското Министерство на отбраната е стигнало до заключение, че „Gripen“ е най-способната платформа по отношение на оперативната ефективност. В допълнение, шведската оферта е значително под зададения бюджет, одобрен от българския парламент, като по този начин оставя съществен резерв за покупката на оръжия и оборудване, включително и такива, за които се искат лицензи от САЩ. Придобиването на такива лицензи никога не е представлявало пречка за другите страни членки на НАТО, които летят на „Gripen“, се казва в позицията.

В текста се припомня, че Швеция предложи на България 10 нови изтребителя „Gripen“, напълно съвместими с НАТО и напълно в съответствие с техническите и оперативните изисквания, както и със зададените от страната бюджет и срокове за доставка.

В позицията се казва още, че с „Gripen“ България може да има най-добрата в света ПВО защита с ракетата Meteor и българските ВВС ще могат да гарантират сигурността на българското въздушно пространство след само 24 месеца.

„Партньорството с Швеция и "Сааб" може също да донесе много други ползи за България какъвто би бил регионалния Център за поддръжка на „Gripen“, който ще подпомогне българската военна индустрия, но също така и ще създаде високотехнологични работни места", посочва Йоаким Валин.

Най-четени