На кого не се е случвало да се качи в автомобил на уж позната фирма такси и изведнъж да се окаже, че нещо се е объркал. Цветът, марката, името са същите, но не съвсем. Не е „Окей Супертранс“, а примерно „Окей Супертранспорт“, „За един долар“ вместо за „За едно евро“ и т.н. Малката разлика в логото, името и морала на шофьора струва на всеки измамен тройно-четворно по-голяма сметка. Веднъж попаднал в клопка отново, попитах шофьора защо го прави. Той вдигна рамене и каза:„Без пари да бачкат баламите. На мен толкова ми струва трудът.“ „Ами - питам аз - защо не си измислиш друго име, защо копираш друга марка? Това не е морално?“ Оня се чуди: „Това е законно, какво намесваш нек'ъв морал тука?“
Тези дни две от управляващите партии - Патриотичен фронт и Реформаторски блок, внесоха законопроект за промени в Закона за политическите партии. Целта е да не може да бъдат регистрирани партии ментата. Например „Блок на реформаторите“ или „Патриотична формация“, които наподобяват името на тези организации и така объркват гласоподавателите, както често се е случвало. Най-драстичният пример бе по време на местните изброи през 2011 г., когато бе регистрирана коалиция „За Зеленогорски“, без кметът на града Найден Зеленогорски да има каквото и да е общо с него. Той загуби изборите горе-долу с процентите, които тази формация отмъкна.
"Има елементарни правила и не е разумно и честно някоя нова партия да се казва по същия начин", казва един от вносителите на проекта Мартин Димитров. А патриотът Димитър Байрактаров добавя в медиите, че „трябва да се сложи край на евтините хитринки“. Да, браво! Точно така! Аз лично съм съгласен, но това да важи не само за партиите, а и за всичко останало в България. Когато си силен, никой няма да смее да те копира. Ето например, ако се появи някоя партия с абревиатура ГЕРБ (Граждани за европейско развитие на Бухово), инициаторът само след два дни ще се появи пред сградата на Министерския съвет с агне, дамаджана вино и стаено в сърцето съжаление за неочакваното си объркване.
Разбира се, че не бива да се подвеждат избирателите с партии ментета. Партиите обаче са в парламента, защото народът им делегира правото да управляват държавата, но и задължението да я правят по-добра за живеене. Дребни хитринки са едни партии да се защитават от измами, но когато някой постави въпроса за защита на гражданите от пазара менте, да се отвръща, че няма нищо незаконно да има фирми с идентични имена. Задължение на всеки е да чете в каква кола се качва и какъв документ подписва - важни са малките букви.
Да де, но защо депутатите осъзнават, че малките букви са „дребни хитрини“ единствено когато застрашават престоя им в парламента? Това е партиен егоизъм. Не е ли редно, за да гласуваме за някого, без да търсим нещо под редовете, тези същите оригинали да премахнат малките букви в живота ни?