Как нашата Нургюл стана №1 в детския шах

Как нашата Нургюл стана №1 в детския шах

„Тя е биткаджия, не се предава лесно, но загуби ли - ядосва се и плаче”, казва Живко Жеков, треньор на световната шампионка по шахмат при 12-годишните Нургюл Салимова.

На завършилото наскоро първенство на планетата в Порто Карас (Гърция) тя не допусна нито една загуба, а след 8 победи и 3 ремита триумфира на световния връх, обгърната в българското знаме.

„От всичките ни състезатели Нургюл най-много носи трикольора, сякаш това и дава допълнителна сила”, допълва наставникът.

Самата шампионка, чието име в превод значи Сияйна роза, признава че се е почувствала фаворитка след 7-ия кръг, когато печели партията срещу основна й конкурентка за титлата. Голям принос за важния успех има гросмайстор Владимир Георгиев, извел Антоанета Стефанова до световната титла в Елиста през 2004 г. Той помага от Чикаго, където от години живее със семейството си.

Както и при големите вечер, след партиите, има жребий, който определя съперника на всеки състезател за следващия ден. След което започва проучване, гледане на партии в интернет и търсене на слабото място на противника.

„Все едно започва задочно надлъгване, всъщност на подобно състезание всеки ден трябва да търсиш ново решение – продължава треньорът. – Към 7-ия кръг вече и аз се бях изчерпал и тогава влязохме във връзка с Владимир Георгиев, бивш наш състезател в „Бургас 94”. На секундата се ангажира да помогне. Даде ни страхотна идея как да направим партията. Аз подробно обясних на Нургюл, а тя много добре я схвана. Изигра я брилянтно. Победата й донесе важната точка, но й даде и сили да продължи. После всички се ентусиазираха, помагаха и самите гросмайстори, които бяха на шампионата – Петър Великов, Красимир Русев. Това е успех на цялата българска школа.”

Специално за Нургюл работата по интернет е обичайна практика. Именно така тя се готви със своя треньор. Той е в Бургас, а тя живее в търговищкото село Крепча, което наброява около 1200 жители.

За първи път Живко Жеков я забелязва на турнир в Силистра през 2009-а, когато е едва 6-годишна. Тогава в София върви супертурнирът „М-Тел Мастърс”, а паралелно с това „М-Тел Мастърс”-джуниър, търсещ талантливи деца.

„Видях в нея самороден талант – спомня си Жеков. – Беше много малка, но в същото време местеше добре, без да бърза, уравновесена, обмисляше ходовете си. Имаше логически изказ, обясняваше добре. Докато много от децата не успяват да обяснят какво има в главите им…”

Нургюл не случайно се запалва по древната игра. Бащата на шампионката Илхан Салимов е бивш шахматист, който й дава и първите уроци на черно-бялата дъска. А дядо й Салим Салимов е майстор на спорта по шахмат. Именно той я води и на първото голямо състезание – републиканското в Слънчев бряг. И Нургюл става победителка с 6 точки от 6 възможни.

„Мечтая да стана световна шампионка при жените - разкрива талантът от Крепча. – Антоанета Стефанова, Юдит Полгар, Веселин Топалов, Магнус Карлсен – това са ми любимите шахматисти.”

И отсега заляга над английския език, който ще й отвори врати към света. А хобито й е да седне пред лаптопа и да си комуникира с нейни връстници от различни краища на планетата.

В момента Нургюл учи в местното училище и съучениците й истински се гордеят със своята шампионка. След като се прибира от Порто Карас в школото я посрещат с аплодисменти и много цветя, а хората не спират да й се радват.

„В селото животът е скучен – признава таткото. - Искаме да се развива и след време сме склонни да я пуснем в големия град да учи.”

Самият Жеков пък изказва надежда в бъдеще тя да е късметлийка да има средства, за да работи с висококвалифицирани треньори, които вземат по стотици евро на час.

„Защото треньор от моята категория може да я доведе до тук – признава специалистът от Бургас. - Ние в повечето случаи работим напълно безвъзмездно. Разбира се, този който е открил таланта, може да остане с него и до края на кариерата му, защото го познава отлично – и като качества, и като характер. Но при нужда трябва да можеш да работиш със специалист един или друг детайл.“

В момента годишният бюджет за едно дете е близо 40 000 лв., необходими за подготовка, компютърни програми, участие по турнири.

И независимо от успеха на Нургюл, която за първи път в историята на родния шахмат печели световна титла за тази възраст, постижението й не се премира от спортното министерство. Последният подобен трофей е преди 20 г. на Васил Спасов при момчетата.

„За жалост в нашата държава спорт под 14 г. няма, той не се оценява, не се премира – допълва Жеков. - А при нас всичко се развива много рано. Световният шампион за мъже, например, е на 21 години. Повечето от най-добрите китайски шахматисти постигат най-висок коефициент ЕЛО в световната ранглиста, когато са на 14-25 години....”

И въпреки не особено оптимистичното бъдеще жест към шампионката направи гросмайстор Владимир Георгиев, който се ангажира съвсем скоро да проведе семинар с Нургюл. Напълно безвъзмездно и отново по интернет чрез видеовръзка Чикаго - Крепча. И дано подобни жестове да бъдат повече, в спорт, в който имаме традиции, а и талантите ни са в изобилие.

Най-четени