Японското релсово електромагнитно оръдие, монтирано на кораб, предлага рентабилен и бърз отговор на потенциални заплахи от насищане на ракети чрез използване на електромагнитна енергия за изстрелване на снаряди с хиперзвукови скорости, пише Asia Times.
Този месец Naval News съобщи, че Японските сили за морска самоотбрана (JMSDF) разкриха разполагането на своето усъвършенствано релсово електромагнитно оръдие на борда на тестовия кораб JS Asuka, отбелязвайки важен крайъгълен камък в електромагнитните оръжия.
Разработено от Японския изследователски център за наземни системи (GSRC) към Агенцията за придобиване, технологии и логистика на Министерството на отбраната (ATLA), изследването на релсовото оръдие започна през 2016 г. и постигна първия си тест за стрелба от борда през октомври 2023 г.
Оръжейната система демонстрира повишена начална скорост, достигаща 2000 метра в секунда, и стабилност за стрелба до 120 изстрела, преодолявайки предизвикателствата на ерозията на релсите и стабилността на полета на снаряда. Настоящите изследвания имат за цел да преминат към цялостна „оръжейна система“, интегрираща непрекъсната стрелба, подобрения на стабилността на полета и персонализирана система за управление на огъня.
Японските релсови електромагнитни оръдия биха могли да подсили морската противоракетна отбрана, да предостави нови възможности за наземна артилерия, като контрабатареен огън и крайбрежни удари, и теоретично да допринесе за прихващане на специфични високоскоростни ракетни заплахи. Въпреки това захранването си остава основно предизвикателство за практическо внедряване.
Япония също си сътрудничи с френския и германския изследователски институт в Сен Луис за усъвършенстване на технологиите за релсови оръдия, отразяващи международното научно сътрудничество. Този пробив позиционира японското оръжие като крайъгълен камък за бъдещи отбранителни системи, обещавайки технологична и оперативна зрялост до финансовата 2026 г.
За разлика от Военноморските сили на САЩ, които спряха своя проект за релсови оръдия през юли 2021 г. поради значителна мощност, прегряване и износване на релсите, Япония продължава да преследва технологията за справяне с възможните недостатъци на ракетно-базирана отбрана и способности за удари.
Ракетите предлагат мощни опции за удари с голям обсег, но са изключително скъпи и ограничени от капацитета на корабния пълнител. Разрушителите и крайцерите на ВМС на САЩ носят само 96–122 ракети в своите клетки на системата за вертикално изстрелване (VLS).
Подчертавайки ракетната заплаха, Newsweek съобщи през март 2025 г., че Китай значително е увеличил броя на своите ракети, способни да ударят Япония.
Според доклада, новите бази в китайските провинции Джилин и Шандонг разполагат с три типа ракети - балистичната ракета със среден обсег DF-17 и крилати ракети с наземно изстрелване CJ-10 и CJ-100 (GLCM), които могат да пробият съществуващата противоракетна отбрана на Япония.
Освен ограничената дълбочина на пълнителя, невъзможността за презареждане на VLS клетки в морето представлява друго основно ограничение.