INSAIT - сбъднатата мечта на проф. Мартин Вечев

INSAIT - сбъднатата мечта на проф. Мартин Вечев

Проектът е безпрецедентен за страната като научен потенциал и като привлечени инвестиции

Над 1200 изследователи, професори и докторанти

Да превърне България в световна дестинация за изследвания и иновации

Той е носител на наградата за млад изследовател „Робин Милнър“

„За пръв път чух тук в България израза „да превърнем науката в бизнес“ - казва проф. Мартин Вечев. - Във високотехнологичния свят не учените са тези, които търсят инвеститори и предприемачи, а точно обратното - инвеститорите и предприемачите отиват при тях.“

Така е в центъра за изкуствен интелект, обединяващ професорите, които се занимават с тази тема в световноизвестната Политехника в Цюрих, има над 1200 изследователи, професори и докторанти. При такава концентрация на таланти, на умове, на идеи и разработки на едно място, автоматично идват и стартъпите, и създаването на продукти, и инвеститорите. Най-големите инвеститори в света и най-големите технологични гиганти искат да са около тези места като ETH Zurich, като MIT, тъй като там са хората, които са им нужни. Осъзнали са, че най-ценната инвестиция е в красивите умове.

Седмицата премина под знака на събитие, определено като „най-значимото за България в XXI век“ и „безпрецедентно, „променящо играта“ и историческо за страната и целия регион“. Така беше определен новият и първи в Източна Европа Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT), който беше тържествено открит на 11 април в НДК, и чийто идеолог и архитект е проф. Мартин Вечев.

Институтът е създаден в партньорство с двата най-големи технологични университета на Швейцария - Федералният технологичен институт в Цюрих (ETH Zurich) и Политехнически университет в Лозана (EPFL) - и ще е част от структурата на СУ "Св. Климент Охридски".

"Институтът ще се помещава в „София Тех Парк“. След откриването проф. Вечев работи до късно през нощта по проекта, заедно с изпълнителния директор инж. Борислав Петров, технологичен предприемач, развил успешна кариера в Германия и Швейцария и завърнал се в България. Двамата творят история.

България не помни такова стълпотворение на световноизвестни учени и ръководители на водещи университети в сферата на изкуствения интелект и компютърните науки на откриването. Научната общност беше представена от Жоел Мезо, президент на ETH и Мартин Ветерли, президент на EPFL.

За откриването долетяха и Джеф Дийн, директор на Google AI (отдела за изкуствен интелект), Байрън Кук, вицепрезидент на Amazon Web Services, легендарният проф. Дан Шехтман, носител на Нобелова награда по химия от 2011 г. от Technion, Израел и проф. Шафи Голдвасер, носител на наградата "Тюринг" от водещите американски университети MIT и UC Berkeley.
Проектът е безпрецедентен за България в две направления - като научен потенциал и като привличане на инвестиции.

Зала 3 в НДК не помни такова стълпотворение от световноизвестни учени-звезди и ръководители на технологични гиганти, както на откриването на INSAIT.

Съзвездие от учени от водещи университети в света се включват в надзорния съвет и в консултативните бордове на INSAIT: Грег Морисет (Cornell-Tech), Драгомир Радев (Йейл), Даниела Рус (MIT), Том Хенцингер (IST Austria), Еран Яхав (Technion), Срджан Чапкун (ETH), Джим Ларус (EPFL), Вирджиния Василевска Уилямс (MIT), Дженифър Рексфорд (Принстън), Андреас Краузе (ETH), Шафи Голдвасер (UC Berkeley, MIT), Слав Петров (Google).

Техните безценни знания ще помогнат INSAIT да постигне дългосрочната си мисия да се превърне в център от световна класа за научни постижения.

INSAIT е финансиран от държавата с близо 170 милиона лева за период от 10 години. Водещите технологични компании Google, DeepMind и Amazon Web Services, предвид значимостта на INSAIT за развитието на научните изследвания и иновации в Източна Европа, за първи път подпомагат подобен проект в региона с над 12 милиона лева. Google и DeepMind финансират INSAIT с близо 6 милиона лева през следващите три години, a Amazon Web Services с близо 7 милиона лева.

Безпрецедентна е и подкрепата от българския технологичен сектор. Към момента институтът е финансиран с 12 млн. лв от SiteGround, един от лидерите на международния уеб хостинг пазар със седалище в България, и 1,3 млн. лв от други известни технологични предприемачи и инвеститори.

Амбицията на INSAIT e да обучи следващото поколение визионери, висококвалифицирани изследователи и технологични лидери. Това ще насърчи най-добрите млади таланти да останат или да се върнат в страната, ще създаде повече възможности за работа в региона и ще осигури подходяща среда за предприемачи, успешни технологични стартъпи и партньорства.

Мисията на INSAIT е да превърне България в световна дестинация за изследвания и иновации и в център на нова екосистема с пряко въздействие върху развитието на страната. Това е повратна точка в усилията за създаване на високотехнологична и конкурентна икономика, базирана на продукти с висока добавена стойност и интелектуална собственост, и за преодоляването на негативни тенденции като обезлюдяване и т. нар. изтичане на мозъци.

Професор Мартин Вечев от ETH Цюрих е един от водещите учени в света на компютърните науки и изкуствения интелект. Той ръководи Лабораторията за сигурни, надеждни и интелигентни системи на ETH Zurich. Част е от екипа, който през 2020 г. разработи първия език за програмиране за квантови компютри на високо ниво – Sliq.

Институтът в София е негова сбъдната мечта, за която работи от няколко години, но е в главата му от близо 20 години. Когато подава документите си за докторантура в Кеймбридж, един от въпросите, на които трябва да отговори, е как вижда бъдещето си в дългосрочен план. Дръзкият отговор на Мартин Вечев е: „Да създам научен център на световно ниво в България“.

От музиката до математиката

Роден е в София, израсъл е в кварталите „Изток“ и „Коньовица“. Майка му Анна Леви е музикант, била е преподавател в Консерваторията по пиано, а той самият свири доста сериозно на пиано и чело от малък до VI клас. После се ориентира към точните науки и учи в Софийска математическа гимназия. Завършил е компютърни науки в Simon Fraser University в Канада и докторантура в Кеймбридж.

Той е носител на наградата за млад изследовател „Робин Милнър“, която се връчва от ACM (Асоциация за изчислителни машини), за изключителен принос на млади изследователи в областта на програмните езици. Печели и приза CACM Research Highlight и още няколко награди като IBM Research Division Award. През 2009 г. получава и наградата “Джон Атанасов” за постижения в областта на компютърните и информационните технологии.

Той е единственият българин, носител на две престижни награди на Европейския съвет за научни изследвания (3 млв. лв. през 2016 г. и 4 млн. лв. през 2021 г.). Проф. Вечев е и предприемач и основател на три успешни високотехнологични стартъпа, известни в международен мащаб.

Той смята, че INSAIT, подобно на други западни институти, има потенциала да окаже сериозно влияние не само върху развитието на икономиката, социалната политика и образованието в България, но и върху ролята и авторитета на страната.

Най-четени