Може ли на Съединените щати да се вярва златото на Германия?
"Лидерът им се опитва да парализира най-важната индустрия в страната - автомобилната. Неговият заместник ви характеризира като "жалки печалбари". Техният съветник позира в поза, която много наподобява нацисткия поздрав и открито се намесва в изборите ви, за да подкрепи крайнодясна партия, която собствената му разузнавателна служба смята, че представлява заплаха за конституцията". Така започва статията на Politico .
Следователно не е чудно, че някои политици в Германия са загрижени, че това, което в продължение на десетилетия се смяташе за едно от най-безопасните съоръжения за съхранение в света, може в крайна сметка да не е толкова безопасно.
Германия държи втория по големина златен резерв в света и съхранява 37% от него (около 1236 метрични тона, на стойност 113 милиарда евро) в трезорите на Федералния резерв в Ню Йорк. Тези запаси от благородни метали гарантират, че в случай на нужда Bundesbank има достъп до нещо, което може да бъде обменено за щатски долари (или друга твърда валута).
Самата идея, че те може да не са безопасни, би се смятала за смешна от 1945 г.... до преди няколко седмици. Но сигурността на следвоенното съществуване на Германия беше преобърната и както показа неотдавнашното премахване на прословутия таван върху държавните заеми, немислимото изведнъж стана много мислимо.
Още повече, че има доказателства за желанието на Тръмп да надхвърли границите на правомощията си и да утвърди президентството над съдебната власт.
Притеснените
Германският таблоид Bild, собственост на компанията-майка на Politico Axel Springer, съобщи в четвъртък, че депутатът от Християндемократическия съюз в оставка Марко Вандервиц е сред загрижените по въпроса. От 2012 г. Вандервиц безуспешно поиска да инспектира златния депозит като част от усилията да окаже натиск върху Bundesbank (Бундесбанк) или да поеме по-активна роля като попечител, или да го репатрира в Германия.
"Разбира се, въпросът сега се задава отново", каза Вандервиц в коментари, цитирани от Bild. Евродепутатът Маркус Фербер, пак от ХДС, също призова за повече контрол върху германското злато, съхранявано в САЩ.
"Официалните представители на Бундесбанк трябва лично да преброят кюлчетата и да документират резултатите", цитира думите му Bild.
В миналото идеята, че златото, съхранявано в официалните трезори, може да не е на безопасно място, обикновено беше запазена територия за теоретици на конспирацията. Въпреки това, по ирония на съдбата, тя беше възобновена от не кой да е друг, а от Илон Мъск, който призова за проверка на златните резерви на Съединените щати.
"Не се говори за Gold Bar Club"
За Deutsche Bundesbank, която е натоварена със съхранението на най-ценния финансов актив на Германия, първото правило на Gold Bar Club е да не се говори за Gold Bar Club и със сигурност да не се хвърля сянка върху колегите членове.
"Имаме надежден партньор във Федералния резерв на Ню Йорк за съхранение на нашите златни запаси", каза президентът на Bundesbank Йоахим Нагел по време на пресконференция през февруари - коментар, който банката сведе до Politico в петък.
"Това не ме държи буден през нощта. Имам пълно доверие на нашите колеги от централната банка на САЩ", заявява той.
Въпреки това, едва измина десетилетие, откакто Бундесбанк беше подтикната към подобно действие, когато непосредственото обществено безпокойство беше, че натрупаното богатство на Германия ще бъде пропиляно за спасяване на останалата част от еврозоната.
През 2013 г. шумна кампания, водена от десни популисти, която резонира сред населението достатъчно, за да засрами тогавашния канцлер Ангела Меркел, накара Бундесбанк да репатрира цялото злато, което преди това е съхранявало в трезорите на Банката на Франция. По това време Бундесбанк твърдеше, че вече не се нуждае от средство за достъп до валута в Париж, след като Германия и Франция са приели еврото. В момента повече от половината от резервите на Бундесбанк се съхраняват в централата й във Франкфурт. Извън Съединените щати, останалите 13% се държат от Bank of England.