Politico: Съюзниците на Украйна водят преговори, за да осигурят несъществуващ мир

Съюзниците на Украйна, които формират така наречената коалиция на желаещите, проведоха разговори в четвъртък за това как да създадат мисия за сигурност , която да контролира всяко мирно споразумение с Русия, но досега бяха спъвани от отказа на Москва да спре да се бие, пише Politico

„Това, с което се сблъскваме, е период, в който имаме по-малко сигурност, по-малко време, отколкото като военни плановици, с които обикновено сте свикнали“, каза британският министър на отбраната Джон Хийли, който ръководи срещата на върха в щаба на НАТО заедно с френския си колега Себастиен Лекорню. „Ние просто не можем да се споразумеем, освен ако не постигнем обстоятелствата на договорен мир.“

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обеща да сложи край на войната, притискайки Русия и Украйна да постигнат частично примирие , но двете страни не са се споразумели официално за условията и боевете продължават. В момента Русия започва голяма офанзива, като същевременно атакува цивилни и енергийни инфраструктурни цели в Украйна.

Западен служител каза пред репортери тази седмица, че разузнавателните данни показват, че руският президент Владимир Путин все още вярва, че има път към военна победа и смята, че позицията му при договаряне се подобрява поради малките печалби на бойното поле.

Коалицията от около 30 държави - без САЩ - има за цел да види каква подкрепа може да предложи на Украйна, за да възпре нова руска атака в случай на мирно споразумение или прекратяване на огъня.
Докато предложението на френския президент Еманюел Макрон първоначално беше основно за военни на земята, сега въздушната и морската подкрепа също са на масата.

Влизайки в разговорите в четвъртък, съюзниците изброиха четири ключови цели: безопасно небе, безопасно море, мир на сушата и силна украинска армия. Началниците на щабовете на отбраната на Обединеното кралство и Франция информираха министрите на отбраната за военните възможности след посещение в Киев.

Военното планиране ще продължи да напредва през следващите седмици, каза Лекорню пред репортери след срещата. 

„Много държави започват да се позиционират по отношение на приноса, свързан с политическа или военна осъществимост. Други задават въпроси“, каза той. „Това е важен етап, а останалото ще бъде направено в писмена форма през седмицата, ще навлезем в детайли по определен брой точки с доклад в края на следващата седмица.“ 


Въпреки това не може да има график за разполагане на военни сили, докато няма прекратяване на огъня.

Хийли подчерта, че мисията няма да бъде "мироопазваща сила", която да разделя воюващите страни. „Най-добрият начин за циментиране на прекратяване на огъня е силата на самите украински сили“, добави той.

Това беше повторено от Кая Калас, първият дипломат на ЕС. „В момента няма мир за пазене“, каза тя. „От държавите-членки зависи да осигурят конкретен брой войски, някои държави-членки желаят да участват, други не, нека обсъдим това, ако има мир.“

Допълнително усложнение е нежеланието на САЩ да предоставят каквато и да е помощ във военна мисия в Украйна. Много страни са предпазливи да продължат напред без логистика, противовъздушна отбрана и разузнавателна подкрепа от американските военни.

Коалицията „се опитва да задържи Съединените щати на борда“, каза Калас.

„Подчертаваме, че САЩ трябва да бъдат ключов играч в осигуряването на мира в Украйна“, каза министърът на отбраната на Финландия Анти Хакканен пред репортери преди срещата. 

Най-четени