Зоната около очите е най-чувствителна и там първо се появяват фини бръчки, тъмни кръгове, дехидратация и отпускане, издаващи възрастта и емоциите. Дебелината на кожата в областта около очите е едва 0,1 мм, без много мастни жлези, но подложена на разтягане при всяка мимика.
Ако до момента не сте използвали козметика специално в тази зона на лицето, може би си струва да отделите няколко минути, за да разберете какво трябва да знаем за кожата около очите и кои са характерните симптоми на първите признаци на стареене.
Съществуват основно три вида изменения в областта на зоната около очите – околоочни бръчки, торбички под очите и тъмни кръгове.
Видове околоочни бръчки
Динамични бръчки – с времето с многократното съкращение на околоочните мускули може да се появят бръчици, които са видими само, когато мускулите се използват например при усмивка.
Статични бръчки – увреждането на кожата причинява статични бръчки, които остават видими, дори когато лицевите мускули са в покой. С течение на времето динамичните бръчки могат да се превърнат в статични.
Кои са причините?
Естествено стареене на кожата – тъй като кожата около очите е по-тънка от кожата на останалата част от лицето, тя започва да старее най-рано.
Тютюнопушене – оксидативният стрес при тютюнопушене може допълнително да увреди колагена и еластина, чрез повишаване на матриксните металопротеинази (ензими, които ги разграждат). Пушенето ограничава хранителните вещества да достигнат до лицето ви, тъй като кръвоносните съдове се свиват. Ефектите от излагане на цигарен дим могат допълнително да водят до стареене на кожата (дразнене на очите, развиващо бръчки тип „пачи крак“, и повтарящи се движения на лицето, свързани с акта на пушене). Проучвания върху алтернативни продукти с модифициран риск, сочат, че например аерозолът, който се отделя при нагреваемите тютюневи изделия или вейповете, е по-малко цитотоксичен, предизвиква по-малко възпаление и причинява по-слаб оксидативен стрес в сравнение с дима от обикновените запалими цигари. Но това не означава, че те са по-безопасни и пълното въздържание е за предпочитане.
UV лъчи – ако не използвате адекватна слънцезащита (слънчеви очила, фотозащитен крем), постоянното излагане на ултравиолетови (UV) лъчи може да доведе до увреждане на колагена и образуване на бръчки.
Нарушено зрение – ако имате нарушено зрение, това може да доведе до допълнително напрягане на мускулите около очите и образуване на бръчки.
Алергии – сълзенето и възпалението на клепачите води до често търкане на очите, което може да изсуши кожата ви и да доведе до фини линии и бръчки.
Съвети за правилна грижа
Стотици противобръчкови околоочни кремове се продават в аптеките и дрогериите, но доказателствата в подкрепа на тяхната ефективност варират. Внимавайте, когато продуктите, които искате да закупите, обещават чудодейни резултати. Имайте реалистични очаквания.
Процедури (не винаги се прилагат)
Бейби ботокс – инжектирането на микро-дози токсин е популярно като Микро-ботокс или Бейби-ботокс. Това е инжекционна процедура, при която много повърхностно в кожата се инжектират микро дози от ботулиновия токсин с цел постигане на максимално естествен вид на линиите и бръчките. С бейби ботокс не се „замразява“ външният вид и изражението на лицето не се променя. В случая говорим за превантивен ботокс! Това е един от триковете за забавяне процеса на стареене чрез частично блокиране на лицевите мускули, които участват в предстоящото оформяне на бръчки по лицето! Направена правилно, терапията с ботокс ще ви помогне да изглеждате по-релаксирани и отпочинали.
Апаратни процедури
Лазери, миикронийдълинг, радиочестота – могат да бъдат полезни за подобряване на текстурата на кожата, стягане и изглаждане на фините бръчици.
Хирургия – при „птоза“ (паднал горен клепач) е препоръчително хирургично отстраняване на тъканта.
Тъмните кръгове под очите стават все по видими с възрастта и с липсата на сън.Какво ги предизвиква ?
Повишена прозрачност на кожата – кожата на клепачите е най-тънка в цялото тяло, което я прави по-прозрачна. Това означава, че по-тъмни структури под нея, като вените например, са по-видими.
Пигментация – излагането на слънце, някои генетични фактори и постинфламаторната хиперпигментация (пигментация вследствие на екзема, механично търкане на очите и алергии ), пигментации вследствие на пушене на конвенционални цигари (чрез образуване на полициклични ароматни въглеводороди) водят до повишено изръсване на пигмент в околоочната зона.
Костна структура – вдлъбнатината на очната кухина при някои хора, както и изтъняването на кожата и костта и загубата на обем с възрастта допринасят за „хлътване“ на зоната под очите.
Съвети как да се грижите правилно и да предотвратите образуването на тъмни кръгове?
Хидратация – добрият хидратиращ крем ще изглади кожата и „отрази“ светлината, придавайки блясък.
Слънцезащита – най-добрият начин за запазване на нивата на колаген / еластин, минимизиране на бръчките и предотвратяване на пигментация.
Ретиноидни кремове – по отношение на грижата за кожата за ретиноидните кремове има най-много доказателства за повишаване нивата на колаген. Те също така подобряват пигментацията. Противно на някои съобщения, ретиноидните кремове могат да се използват внимателно върху околоочната зона. Започнете с нисък %!
Грижа за кожата за справяне с пигментацията – хидрохинон (по лекарско предписание), витамин С, азелаинова киселина, койева киселина, арбутин, алфа хидрокси киселини.
Допълнителни фактори
В анатомията на околоочната зона има „мастни торбички“, които могат да задържат течност и да предизвикат подпухналост. С напредването на възрастта лигаментите и мускулите в областта стават по-слаби и мастната тъкан около очите се измества по-ниско.
Какво ги предизвиква:
· Задържане на течности;
· Загуба на еластичност на кожата;
· „мастни изсипвания“ – получават се, когато кръглият мускул на окото губи тонуса си и престава да задържа мастната тъкан;
·Генетични фактори.
Съвети как да се справите с проблема
· Намалете приема на сол – това ще намали задържането на течности;
·Правете масаж на лицето и поставяйте охладени компреси – полезно за временен лимфен дренаж и поддържане на тонуса на мускулите в областта. Нямате нужда от конкретен инструмент, можете да използвате ръцете си;
· Опитайте се да спите 8 часа с леко повдигната глава – това ще намали риска от задържане на течности в областта на лицето;
· Използвайте околоочен крем с кофеин или зелен чай през деня и ретинолов продукт през нощта.
Процедури (не винаги се прилагат):
· Аблативни процедури за стягане на околоочната зона – химически пилинг; микронийдълинг; фракселна радиочестота;
·Лазерен неоперативен лифтинг – Clearlift;
· Хирургия – в късни стадии на образуване долната блефаропластика е единственото решение на торбичките под очите.
Нашият автор
Д-р Маргарита Къчева е специалист дерматолог с над 11 години опит в областта. Тя е единственият дерматолог в страната с диплома от Европейския борд по дерматовенерология (EBDV), чиято цел е задаване на висок стандарт на дерматовенерологичната медицинска грижа във всички европейски страни. Извършва прегледи и консултации в Аджибадем Сити Клиник, ДКЦ „Токуда“ и клиника „Евродерма“ на деца и възрастни пациенти с кожни и венерически заболявания, както и диагностика и оперативно премахване на доброкачествени и злокачествени кожни образувания.