В София се проведе първото по рода си събитие, посветено на съответствието – „Sofia Compliance Forum“, което премина при засилен интерес и бе посетено от над 200 гости. Форумът беше организиран от Fibank (Първа инвестиционна банка) и PwC България (ПрайсуотърхаусКупърс България), като има за цел да изгради мост към провеждането на детайлни дискусии от доказани професионалисти в борбата срещу: изпирането на пари, финансирането на тероризма, опитите за заобикаляне на санкциите и ESG развитието. В събитието участваха над 25 лидери от сферата на съответствието, управлението на риска и устойчивото развитие, представящи както частния, така и публичния сектор в страната.
Г-н Светозар Попов, Изпълнителен директор и член на УС на Fibank откри форума с думите: „Съответствието – това далеч не е само съблюдаване на регулации. Съответствието е дългосрочен ангажимент. Важен ангажимент към стабилността, към доверието и към прозрачността на компаниите. Имам очаквания този форум да се превърне в място на откровен разговор, на споделяне и популяризиране на добрите практики, и на обединяване около конкретни решения за всеки случай. Надявам се събитието да даде началото на устойчива традиция, чрез която всяка година, включително и през следващата 2026-а, да надграждаме експертизата у нас, да разширяваме сътрудничеството и укрепваме средата, в която всички ние работим и живеем.“
Специални поздравления към гостите отправиха също Главният директор Съответствие на Fibank - г-н Антон Петров, и г-н Божидар Нейчев – Старши съдружник в PwC България.
Първият панел беше озаглавен: „Стандарти на съответствие и етика в организацията“ с водещ - г-н Юлиан Михов от PwC, който представи функцията по съответствие, която играе водеща роля в организациите. Подчертано беше, че тя е ангажимент на всички служители във фирмите, като участниците се обединиха около мнението, че ключовият фактор за ефективността й е доверието.
Г-н Иван Симеонов - директор „Устойчиво развитие“ в ПИБ беше модератор на частта, отделена на изключително актуалните предизвикателства в сферата на устойчивото развитие. За постигането на устойчивост е необходимо активното участие на всички звена и синхронизирането на системи, процеси и данни. Експертите в панела отбелязаха, че устойчивото развитие е възможност за компаниите, особено за малките и средните предприятия в страната.
На събитието имаше дискусии, които бяха посветени на борбата с финансовата престъпност, започвайки с финансовите измами и киберпрестъпността. Като актуални бяха отбелязани: измамите с помощта на изкуствен интелект (AI), инвестиционните измами, „романтичните измами“, както и добре познатите измами с подмяна на фактури (т.нар. invoice или IBAN измами).
Участниците в следващата дискусия - тази, посветена на борбата срещу изпирането на пари, обсъдиха трудностите, които срещат, възможностите за оптимизация на процесите и споделиха ценни практически съвети от тяхната работа. Бидейки представители на институции с различна роля в борбата срещу изпирането на пари, те посочиха като ключов елемент за ефективността на техните усилия сътрудничеството – както между отделни задължени субекти, така и това между частния и публичния сектор.
Съответствието със санкциите – една тема, която според експертите остава недостатъчно застъпена в българския правен режим, породи интересна дискусия предвид динамичната геополитическа среда. Участниците откроиха като основни предизвикателства пред практикуващите липсата на достатъчна осведоменост извън финансовите институции за задълженията им и рисковете, свързани с опитите за заобикаляне на санкционните режими.
Последният панел на „Sofia Compliance Forum“ 2025 засегна технологичните решения, които помагат ефективно в борбата с финансовите престъпления. В него се включиха редица чуждестранни участници като представители на фирмите - Oracle, Lexis Nexis Risk Solutions, AMLA и Complytek. Дискусията бе модерирана от г-жа Венера Драчева – Ръководител „Съответствие“ във Fibank – клон Кипър.
Г-н Антон Петров - Главен директор Съответствие във Fibank сподели, че организирането на този форум не е само за споделянето на идеи, но и за изграждането на съюзи между компаниите.
Амбицията на съорганизаторите от Fibank и PwC България, е „Sofia Compliance Forum“ да се превърне в ежегодна платформа за споделяне на най-добрите практики и актуални тенденции в областта на съответствието. Следващото издание на събитието ще бъде през пролетта на 2026 година.