Забравили сте си резервния стомах? Лошо, защото по празниците, които наближават, ще трябва да проявите чудеса от храброст на трапезата – като се почне с постните ястия на Бъдни вечер и се продължи с тежките софри на Коледа и Нова година, даже и по-нататък – на големите имени дни през януари. Не гледайте кантара, не си разваляйте настроението. Започнете отслабването, когато приключи зимата и вирусите си отидат.
Самоковски зелник с праз
1 кг брашно
150 г сирене
5–6 стръка праз (1,5 кг)
250 г олио
250 г краве масло
500 мл кисело мляко
5 яйца
300–400 г сирене
1/2 ч.л. сол
1/2 кубче мая
1 с.л. оцет
2–3 с.л. мас за намазване
3–4 с.л. олио
2 яйца
Начин на приготвяне:
Тестото се приготвя по традиционния начин, като към пресятото брашно се прибавя солта, разбърква се и се прави кладенче. Наливат се разтворената в малко вода мая, оцетът и олиото. Замесва се тесто, покрива се с кърпа и се оставя да почине 1/2 час. Ситно накълцаният праз за плънката се задушава в 3–4 с.л. олио. Маслото се разтопява, прибавя се останалото количество олио и се разбърква, за да се смесят. Към запържения праз се прибавят 4–5 с.л. от сместа олио и масло. Добавят се разбитите яйца, натрошеното сирене и половината от киселото мляко и се разбърква. Плънката за рулата се приготвя, като към разбитите яйца се слага натрошеното сирене и хубаво се разбърква. Втасалото тесто се разделя на 9 равни части. Всяка от тях се разточва в кръгла форма с големината на чаена чинийка. Осем от топчетата се мажат със свинска мас и се налагат 2 по 2. Три от получените четири двойки малки питки отново се разточват на много тънка кора. Всяка от тях се поръсва обилно с маслената смес, останалото количество сирене и яйца и се завиват на руло. Четвъртата от двойките кори се разточва в кръгла форма, по-голяма от тавата за печене. Поставя се върху тавата така, че краищата й да висят навън поне 4 пръста, и се поръсва обилно с маслената смес. В центъра й се изсипва запръжката от праз, така че до ръба на тавата да останат 3–4 пръста разстояние. Последната топка тесто се разточва с големината на поставената в средата плънка. С нея се покрива плънката, прищипва се, за да не изтече, и се поръсва обилно с маслената смес. Разстоянието до ръба на тавата се запълва с навитите преди това рула. С кората, която излиза извън тавата, се покриват рулата, поръсва се с маслената смес и се намазва с киселото мляко. Пече се във фурна първоначално при температура 200 градуса до зачервяване, след това се намалява на 150 градуса и се допича до получаването на златиста коричка.
Задушен заек
1 заек
1 кг дребен лук
3 ч.ч. бяло вино
4-5 зърна бахар
10 зърна счукан черен пипер
2-3 глави чесън
сол на вкус
1/2 пак. масло от 125 г
1 каф.ч. олио
1 с.л. брашно
Начин на приготвяне:
Заекът се накисва за 24 ч. в студена вода с 2 с.л. оцет. Измива се и се нарязва на порции. Нарежда се в тенджера под налягане, като се редят на редове месо и подправките. Слага се сол на вкус, мазнината и се залива с виното. Затваря се и се вари 90 мин. След като изстине, се маха капакът и ако е нужно, се слага брашното с малко вода. Ври още 15-20 мин. Поднася се със задушен ориз и пържени картофи или картофено пюре.
Забележка: Ястието може да се сготви в гювеч, замазан с тесто - пече се 2 часа във фурната.
Печено прасенце с червено вино
1 прасенце
1 лимон
1 ч.л. черен пипер
1 с.л. доматено пюре
1 с.л. горчица
1 бутилка червено вино
1 ч.ч. вода
Начин на приготвяне:
Измитото и добре изчистено прасенце се изцежда за 2-3 часа. Намазва се със сок от лимон, сол, горчица, доматено пюре. Слага се в тава и се пече 4-5 часа. В тавата се налива 1 ч.ч. вода и през цялото време се полива с малко вино и сока от печеното. Сервира се с гарнитура по желание.
Капама по бански
1 кг прошарена с месо сланина
1 кг смляно свинско месо
250-300 г свински кости или ребра
1 кокошка или пиле
2 средно големи кисели зелки
300 г кървавица
3/4 ч.ч. ориз
2 глави лук
черен пипер, сол
1 каф.ч. мас
Начин на приготвяне:
Нарежете на ситно лука и го запържете в маста. Прибавете каймата и също я запържете. Прибавете ориза, сол и черен пипер на вкус. Разбъркайте и залейте с 1 и половина ч.ч. вода. Оставете на слаб огън да ври, докато набъбне оризът. С една част от сместа напълнете кокошката, а с останалата свийте сарми в зелеви листа. Нарежете на големи късове сланината и неизползваното зеле, като оставите два големи цели листа. Сложете на дъното на голям глинен съд късове от сланината с кожичката надолу. Върху тях наредете последователно малко нарязано зеле, кокошката, ребрата (костите). Между костите и над тях наредете сармите. Поръсете с черен пипер. Най-отгоре сложете кървавицата и я покрийте с два големи зелеви листа. Залейте ястието с 1 ч.ч. гореща вода и го покрийте с хартия, изрязана по отвора на съда. Замажете капака с тесто. Задушавайте в умерена фурна най-малко 3 часа. Поднесете в голям съд, като в средата сложите кокошката и кървавицата, а наоколо наредите сармичките, зелето и сланината.
Домашна торта „Гараш“
300 г смлени орехи
6 яйца
200 г масло
0,5 ч.ч. захар на пясък
1 ч.ч. пудра захар
3 с.л. какао
малко коняк
1 ванилия
Начин на приготвяне:
Жълтъците се разбиват с 1 ч.ч. пудра захар. След това се добавят маслото, какаото и ванилията. От тази смес се отделя 1 и половина ч.ч. за крем на тортата. Към останалата смес се добавят орехите (2 ч.ч.) и няколко капки коняк. Добавят се разбитите на сняг белтъци с половин ч.ч. захар на пясък. От тази смес се опича блат в умерена фурна (200-180 градуса) за около 50 минути. След като изстине, се разрязва на 2 или 3 кори. Всяка кора се маже с крем, включително отгоре и отстрани. Тортата се поръсва със смлени орехи или кокосови стърготини.
Баклава
1 кг кори за баница
1 кг захар
2 ч.ч. орехи
кора от лимон
канела
щипка лимонтузу
1 л вода
350 г мазнина – масло и олио
Начин на приготвяне:
В тавичката се нареждат половината кори, слагат се орехите – счукани и смесени с канела. Отгоре се поставя другата половина кори. Нарязва се на квадрати или ромбове и се полива с горещата мазнина. Пече се. След като изстине, се залива със сироп. Той се приготвя, като 1 кг захар и 1 л вода се варят 10 минути. Слагат се настърган лимон и малко лимонтузу. Още докато сместа е гореща, се залива баклавата. След 5 минути отново се изцежда и се вари още 3-4 минути. Залива се и се захлупва, за да се задуши. Трябва да престои, преди да се яде.