В началото на демокрацията у нас много политици повтаряха като мантра как ще станем Швейцария на Балканите. Е, 25 години по-късно дистанцията между балканската ни република и швейцарската конфедерация не се е стопила и на метър.
Полезно би било за много "патриоти", които повтарят, че нашата природа е най-хубава, да посетят района на Женевското езеро. Така ще разберат, че хубави кътчета има не само у нас, но навсякъде по света. Има и една разлика, швейцарците знаят как да си пазят природата - нито хвърлят фасове в тревата, нито строят бетонни хотели и грозни капанчета. А това също е доказателство, че си цениш природата не само на думи.
Едно от най-красивите градчета на брега на живописното езеро е Веве. То изглежда по същия начин като преди няколко века с изключение на огромната централа на "Нестле" в южния му край, която обаче е построена с много внимание към околната среда.
Домът на шоколада
Империята на "Нестле" тръгва именно от Веве, след като през 1866 г. Анри Нестле пуска на пазара адаптирано мляко за бебета. В същото време у нас откриват първата жп линия Варна - Русе, а Левски крои планове за освобождение като учител в Добруджа. Днес "Нестле", известен повече с млечния си шоколад, продължава да продава мляко за бебета, като най-новият им продукт, който може да видите в централата, е "кафемашина" за новородени, която работи с капсули мляко за сукалчета.
Щабквартирата на компанията, откъдето се управляват 339 000 души в 86 страни, включително и 1500 души в България, е построена през 1960 г. и разчита на отопление и охлаждане единствено от околната среда. Вместо климатици мощни помпи докарват вода от 200 м дълбочина от езерото с температура 6 градуса, която охлажда хилядите зали и кабинети, а след това се връща обратно с температура 14 градуса. Изолирани панорамни прозорци спират топлината в двете посоки, за да бъде хладно през лятото и топло през зимата.
Ако се случите във Веве в почивните дни, може да участвате в организиран тур на сградата и да видите изложба с всички продукти на "Нестле" по света. Накрая може да напазарувате във фирмения магазин, защото къде другаде ще си купите шоколад със солени пуканки или с глазирани малини и лешници?
Вилицата в езерото
Най-добрият начин да се насладите на природата около Веве и да се разходите по дългата променада по брега на езерото, където водата се слива с отсрещните планински върхове, а от време на време някой туристически параход (да, параход - билетът за цял ден за семейство струва само 45 франка, към 90 лева!) преминава с бумтене през приказната гледка. Алеите са пълни с детски площадки и миниплажчета. В самия център на Веве дори е направен изкуствен пясъчен плаж с шезлонги и чадъри, за които никой няма да ви иска пари. Там ще видите и прословутата гигантска вилица, забодена в езерото, която се е превърнала в емблема на градчето. Приборът за хранене е висок 8 м, а в основата си е широк 1,3 м. Поставена е през февруари 1995 г. по случай 10-годишнината на музея на храненето - Алиментариум, където може да научите много за различни ястия, а и да ги приготвите на място. Година по-късно, въпреки усилията на общината във Веве, музеят не можа да вземе разрешение за поставяне на вилицата във водата и тя бе премахната. Едва през есента на 2008 г. кантонът Во (известен от кръстословиците у нас, към който принадлежи и градът) разрешава нейното връщане в езерото.
Близо до нея, но на сушата, е и паметникът на Чарли Чаплин, който прекарва във Веве последните 25 години от живота си. За българските туристи ще е интересно да си припомнят, че нашенец е замесен и в една от най-големите мистерии около Чаплин - разкопаването на гроба му край Веве и отвличането на ковчега с трупа му. Заедно с авера поляк те искат от вдовицата на актьора 1,5 млн. швейцарски франка, но са арестувани от полицията. След идването на демокрацията у нас старец от Асеновград на име Кунчо твърди, че той е похитителят, докато не е опроверган официално от швейцарските власти.
Българската царска връзка
Веве е свързан и с друг - по-важен момент от българската история. Именно в градчето на 21 януари 1962 г. е третата сватба на бившия български цар и премиер Симеон Сакскобургготски. Трета поред, защото седмица по-рано сключват католически брак в Мадрид, а на 20 януари - граждански в Лозана. Ден по-късно е отслужена и православна венчавка в руската църква "Св. Варвара" във Веве. Златните й кубета се извисяват и днес на 200 м от гарата на града. Трябва доста упорито да звъните на вратата, за да ви отвори клисарката, която е швейцарка и не знае дори руски. Тя разказа пред "Труд", че храмът принадлежи към Руската православна задгранична църква и че нямат постоянен енорийски свещеник, а за празници идва поп от Женева.
На царската сватба във Веве кумуват княз Дмитрий Романов и княгиня Мария Луиза. След като руският владика Андрей научава, че е имало и католически брак, отначало заплашва да провали тайнството, но накрая се съгласява. След службата гостите се гощават в хотел "Трите корони" на езерото, в който и днес може да отседне всеки, който може да плати 260 евро за нощувка в двойна стая. Тази част на Швейцария толкова харесва на Сакскобургготски, че той по-късно си купува къща в Кран Монтана, където е съсед на Шарл Азнавур и Жилбер Беко.
Играчки от цял свят
Във Веве се намира и единственият в света музей на играчките, който пази над 5000 различни игри от целия свят. Там може да разберете, че на ашици (кокалчета) са играли не само българите, но и в цяла Европа. Ще видите и първите ротативки в Европа, както и фишове и плакати от първите лотарии. Колекцията от фигурки за шаф също е впечатляваща - има такива, които пресъздават славни битки, както и важни политически конгреси. Две стаи, пълни със забавни игри, очакват вашите деца. Музеят е приютен в бивш замък на Савойската фамилия, а кулата му, която прилича на жилището на Рапунцел, привлича малчуганите. Родителите също се изкушават да се покатерят на нея, тъй като се открива невероятна гледка към Веве и езерото.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш