Защо председателят на ПГ на ГЕРБ тръгна на национална обиколка по структурите посред люта зима?
Къде са реформаторите, които чрез партията НПСД щяха да разбият монопола на ДПС, а в национален план да ги изчегъртат (модерният израз е „опраскат”)?
В най-кучешкия студ на януари зам.-председателят на ГЕРБ и несменяем шеф на предизборния щаб на управляващата партия започна национален тур из партийните структури в цялата страна. На почивката е окончателно признат от съда за невинен за шестте си „не” за подслушвания като МВР шеф. Което сякаш мигом го зарежда с енергия да отвърне на евродоклада с революционен призив към ВСС да си подаде оставката.
Пита се - защо Цветанов обикаля страната по никое време?
Организационната тема за всяка партия е скучна територия за журналистически анализи, но мисля, че нейното медийно подценяване е грешка. Вярно, пейзажът е партийни събрания, нахъсване на актива, най-често с едни и същи шаблони… Иначе казано - няма новина.
Да видим дали е така.
Новината или по-скоро хипотезата е, че тръгнеш ли в това време на обиколки, значи нещо се мъти. Особено когато доста хора в обществото стават и лягат с въпроса ще има ли предсрочни избори и кога.
Нещо повече - типично по Цветановски шефът на парламентарната група залива социалните мрежи с отчети къде е бил и къде още ще бъде. А това също е предизборен похват. И нещо доста показателно - навсякъде, където се появи, носи и представя слайдове, графики и таблици за постигнатото на последния вот и сравнение с предишни избори. Ръстът е видим навсякъде.
Доколкото разбрах от източници от ГЕРБ - до края на март през почивните дни петък-понеделник Цветанов се готви да обиколи всички общини в страната.
Вътрешни хора в ГЕРБ разясняват тази обиколка с факта, че не само трябва да се отчетат резултатите лице в лице със структурите, но и да се направи нещо като „профилактика на проблемите” - къде какво е необходимо за т. нар. устойчив растеж - и на състоянието на общините, и на бъдещите изборни резултати. Няма как - взаимосвързани са.
Вероятно това е само обвивката, защото една от опорните тези на Цветанов винаги е била „ГЕРБ е единствената алтернатива в смесените региони”. Шаблон или не - тези, които следят политиката и изявите на първите хора от ГЕРБ, знаят, че проблемът за промяна на статуквото по тези места е сред най-важните.
Тези таблици и графики, които самият втори в ГЕРБ за първи път публикува в социалните мрежи, очевидно имат за цел да го докажат.
Проверих. Вземаме на посоки Котел - докато през 2007 г. ГЕРБ има трима общински съветници, през 2011-а те вече са 7, а след последните избори са 12. ГЕРБ има абсолютно мнозинство в град, в който ДПС винаги е държало юздите на властта.
Има общини в смесените региони, в които единствената останала партия освен ДПС е ГЕРБ. Такава е Омуртаг, където картинката е следната - през 2007-а там са избрани 22-ма общински съветници за ДПС срещу 2-ма за ГЕРБ. През 2011-а вече са 22 към 4, а сега - 18 към 11. И няма други.
Същото е и в ОС на Лозница - 12 съветници от ДПС и един от ГЕРБ. Така е и в Самуил, Венец, Хитрино, Сърница…
Всъщност, който се интересува - да разглежда графиките при „първоизточника”. Това е само илюстрация към текста.
Но тези данни са индикатор за една срамна истина и една глинена опорна точка. Пълната и срамна истина и най-големият грях на „мъдрата” БСП е, че не само създаде ДПС чрез службите, а им отстъпи и земя, и стока, и пълното право да се разпореждат в смесените региони. А ДПС дълги години ги стопанисва с грижата на добър феодал, докато от движението яхнаха столетницата и ясно се видя кой управлява в правителството „Орешарски”. Този, който може да предизвика падането на кабинета, той и го е управлявал - просто е.
А глинената опорна точка е мантрата за съвместно управление на ДПС и ГЕРБ. Ами да, ще каже читателят, на някои места са само ДПС и ГЕРБ, вярно е. Въпросът е къде са другите партии и особено храбрите социалисти, защото по социален статус електоратът в тези региони е изцяло техен. Къде са реформаторите, които чрез партията НПСД щяха да разбият монопола на ДПС, а в национален план да ги изчегъртат (модерният израз е „опраскат”)?
Логично е да се предположи, че тази обиколка на Цветанов има други задачи. Разбира се, подготовката на президентските избори. Ама не било ли рано? Не е, най-малко по две причини.
Първата е видима - почти не остана партия, която къде по-открито, къде по-колебливо да не си каза дори имената за президент. Радан Кънев например го направи във възможно най-неподходящия момент - докато течеше местният вот. БСП ще оглеждат Корнелия Нинова (сякаш не са я виждали досега), при Първанов първият пак трябва да е първи. Волен е ясен, на него не му трябва президентска, а проруска трибуна.
Обаче ДПС винаги е играла балансираща роля в президентските избори. Ако в парламента ГЕРБ наистина се превърна в балансьора на силите, то в мажоритарните президентски избори гласовете на втори тур могат да се прелеят навсякъде. В този смисъл укрепването на структурите в смесените региони е особено важно. Повече влияние на ГЕРБ - по-малко влияние на ДПС.
Но президентският вот е първият и по-видим панел от пъзела. Тази обиколка на Цветанов има, или поне хипотетично издава и друго очакване - за предсрочни парламентарни избори, и то преди президентските. Това дори не е далечна хипотеза - това е любимият вариант на ДСБ и кръжащите около тях НПО-та.
Към нея трябва да се прибави и доста постоянната позиция от последните месеци на Борисов, която обобщено звучи така: „Не искам избори, но ако другите се дръпнат, ще има друг разговор.”
Тя се отнася както към неговото лично решение за кандидатурата му за президент, така и за възможността за предсрочни избори, „ако ме ядосат”.
Погледнато от този ъгъл, обиколката на Цветан Цветанов съвсем не бива да се разглежда като продължение на скиорските му умения при почивката му в Банско. По-скоро тя е поредният жест към структурите в страната, които по чисто емоционални подбуди държат да имат непосредствена връзка с главната квартира в София.
Тук е времето и за още няколко реда в стил: „Ама защо ГЕРБ печели избори?” Защото изгради структури и си ги обгрижва. Защото взе немския партиен модел и работи по него. Защото БСП и ДПС имат същата партийна логика и - честно казано - само това ги спасява. Защото и Радан Кънев призна, че избори се печелят със структури, каквито РБ нямаше и не успя да постигне, а какви ще има новият политически субект предстои да видим.
При всички случаи януарската обиколка на Цветанов не е случайна. И освен междуизборно гости със сигурност е подготовка за избори. Дали само президентски или 2 в 1 - както Борисов реши. А структурите винаги трябва да са „на стенд бай”. За което отговаря Цветанов.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш