Гингивални проблеми и плака – причини и съвети за лечение

Заболяванията на венците са разнообразни и причините за възникването им са много. Общото при всички гингивити е възпалението и то е локализирано във венците. След отстраняване на причините е възможно напълно оздравяване и въстановяване на контура. Ако не се вземат подходящи мерки, проблемът може да се задълбочи в подлежащите структури – кост и периовръзки. Това може да доведе до трайна загуба на естетиката и до пародонтит.

Съществуват две основни групи гингивити. При най-разпространения вид основната причина е натрупването на зъбната плака. Останалите зависят от системни фактори – хормони, медикаменти, общи заболявания, диети и др. Възпалението на венците е резултат от натрупване на плака. Плаката е микробен биофилм и е основен рисков фактор за възникване на пародонтити. Контролирането на гингивалното възпаление е основна превенция срещу поява на пародонтитите.

В България културата по отношение на оралната хигиена е все по-добра. Трудно през годините вървеше мотивацията за личната зъбна хигиена и за клиничното почистване от денталния лекар. При здрави венци популярната практика за визита при зъболекар един път в годината отстъпва на съвременната поддръжка на шест месеца. Хората отделят все по-голямо внимание на личната хигиена и сами посещават два пъти в годината кабинетите за апаратно почистване и полиране на зъби. Всяка поява на възпаление и кървене, дори на единични места, е знак за гингивално възпаление. Причината може да бъде счупена или неправилно поставена пломба, кариес, корен, затруднен пробив на мъдрец и др.

Ортодонтските проблеми също са сериозно предизвикателство. Неправилното подреждане на зъбите изисква специални грижи и допълнителни средства за почистване на тези места, тъй като там се съдържа повече плака. Всяко зачервяване, подуване и кървене около единични или групи зъби е сигнал за посещение при денталния лекар. Самолечение не се препоръчва, тъй като ако не се елиминира причината, проблемът може да се задълбочи. Добрата новина е, че при гингивитите, особено леките, едно или две посещения плюс рецепта са достатъчни, за да могат да бъдат излекувани напълно.

Зъбната плака е подвенечна и надвенечна. Надвенечната зъбна плака бързо пропълзява под венеца. Нарастването ѝ води до развитие и колонизация на така наречените патогенни бактерии, които при определени обстоятелства могат да разрушат зъбодържащите структури и костта. Подвенечната зъбна плака не може да се отстрани от хората и изисква професионална намеса. Особено при пушачите е доказано, че подвенечната микрофлора в плаката се характеризира с по-богато на „патогени“ общество в сравнение с непушачите. Този фактор, може да се минимизира при употреба на алтернативни продукти от страна на пълнолетните пушачи, които така биха продължили да пушат. Като в тази категория спадат т.нар. продукти за нагряване на тютюн или вейповете, при които липсва процес на горене и съответно образуване на дим и токсини, характерни за цигарения пушек. 

Зъбният камък е калцифицирана зъбна плака. Върху зъбния камък се фиксира допълнително жизнеспособна плака, богата на вредни бактерии. Степента и местата на натрупването му са специфични и зависят от орално-хигиенни навици, достъп до професионални грижи, диета, възраст, етнически произход, честота на почистване, системни заболявания. Там където се практикува редовна орална хигиена с достъп до специалист, надвенечният зъбен камък се натрупва около зъби в близост до слюнчените жлези. Това в повечето случаи не се отразява на зъбното здраве. При пациенти с колеблива зъбна хигиена натрупването на подвенечен зъбен камък води до тежки възпаления и поява на гингивални рецесии. Рецесията е отдръпването на венеца и оголването на зъбите. Те засягат естетиката и изискват сложни хирургични процедури с присадки (взимане на тъкан от небцето и други места). Надвенечният зъбен камък може да бъде контролиран от самите хора чрез лечебни пасти, води за усти, орални душове и др. Тези продукти отлагат втвърдяването на зъбния камък и улесняват отстраняването му. Правилната лична хигиена, редовни визити за почистване и полиране на зъбите, консултация с личния дентален лекар или специалист могат да доведат до бързо и ефективно излекуване без трайни последствия и усложнения.

Нашият автор: д-р Йорданка Панайотова, пародонтолог и хоноруван преподавател към катедра Пародонтология МУ София 

Д-р Панайотова, завършва Стоматологичен факултет на МУ-София с отличен успех. Защитава специалности по Обща стоматология и Научна медицинска информация. През 1995-2000 г. работи като специалист Юниордент. След основаването на катедра Пародонтология във ФДМ София, през 2000 г., печели конкурс за хоноруван асистент, където преподава и досега.

Интересите й са насочени предимно към хирургичното пародонтално лечение и има големи успехи в запазването на естествените зъби при пародонтит и костна регенерация. Възпитаник е на италианската пародонтална школа като е завършила курсове при проф. Дарио Кастелани, проф. Силверио Валерио, проф. Масимилиано Баркали, проф. Никола ДиАнджелис, проф. Клаудио Модена. Заедно с това тя е била на практическо обучение при известния Д-р Джоузеф Шокрун за новостите в PRF лечението. През 2016 г. завършва специалност, „Модерни технологии при лечение на пародонтални заболявания“ в University of Genoa.

През 2018 г. д-р Панайотова влиза в екипа на Клиника по имплантология на ЕО ДЕНТ, където прилага професионалните си и квалифицирани умения в лечението на гингивити и пародонтити, за което е избрана за Лекар по дентална медицина за 2021 г.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве