Д-р Валери Цеков пред Труд News: Ще има нова COVID вълна

Снимка: Анита Иванова

Грипът е заболяване, което може да бъде избегнато и да се предпазим чрез ваксина. На пресконференция водещи здравни специалисти посочиха, че най-подходящото време за ваксинация е в периода от октомври до края на годината. От по-рано сложената противогрипна ваксина дава време на организма да изработи имунитет.

Това мнение изрази и д-р Валери Цеков, председател на Българското сдружение по иновативна медицина. Той сподели пред „Труд news”, че тази есен, наред с грипните заболявания, очаква да има и нова COVID вълна. 

- Д-р Цеков, защо е важна противогрипната ваксина?

- Както при всички ваксини, така и при грипните, ние получаваме антигените с ваксината. Така нашата имунна система изгражда антителата, които предотвратяват заболяване при среща с истинския грипен вирус. Това изисква време. То може да бъде между 10 до 20 дни, зависи от индивидуалния имунитет. По принцип, по-възрастните хора, както и тези, които имат хронични заболявания, отговарят малко по-късно с адекватно очакван имунен отговор. Затова съветваме някъде преди края на октомври, всички да си сложат ваксините. По този начин ще има един прозорец от две до три седмици, който ще даде шанс на организма да изгради имунитет и да посрещне първите грипни вируси, които идват към края на ноември и началото на декември. 

- Много често хората се сещат на по-късен етап, към края на декември, да си сложат ваксина. Това грешка ли е?

- Никога не е късно, стига да изпреварят срещата с грипния вирус. Важно е да се знае, че грипът може да ни повтори. Възможно е да се срещнем с него през декември, да изкараме грип А, например, а през март да изкараме грип Б. Това не е невъзможно и дори се случва доста често.

- Има хора, които казват, че когато са си сложили грипна ваксина, са боледували повече през есенно-зимния сезон. Какво е обяснението Ви?

- Нормално е. Ние слагаме противогрипна ваксина, но освен грипни вируси, има вероятност да се срещнем и с други такива, които по начина, по който протичат, могат да приличат на грипното заболяване. Това, което съветвам хората е, да си спомнят, че освен грипни, има и други вирусни заболявания. Освен това грипната ваксина няма да ни предпази от респираторно синцитиален вирус. Ваксината за грип ще ни предпази от най-рисковата инфекция, където усложненията са най-големи, чести и тежки. Затова, когато сме в големи общности, сред големи компании или когато пътуваме в градския транспорт, нека да си сложим маска. Това е един от уроците, който научихме по време на COVID пандемията. Маската предпазва. Винаги трябва да имаме по една в джоба си, за да може, когато попаднем в такава ситуация да се предпазим вече индивидуално.

- Опасна ли е грипната ваксина за бременни жени?

- Опасността от ваксината, в сравнение с опасността от грипното заболяване, е нищожна. Рискът една бременна жена да изкара тежък грип, с последствие, което дори да наруши бременността и да предизвика преждевременно раждане, е много висока. Затова е добре, сега в началото на есенния сезон, жените, които са бременни и са направили първите 3 месеца от забременяването им, да си сложат една грипна ваксина, която по никакъв начин няма да засегне плода. Това няма да навреди на самата бременна жена, а ще я предпази от един сериозен риск, ако тя се разболее от грип в един по-късен етап към шести-осми месец от своята бременност.

- За кои възрасти е препоръчителна противогрипна ваксина?

- Принципно грипните ваксини помагат на всички възрастови групи, но винаги сме поставяли акцент върху онези, при които рискът от тежка болест е по-голям. Това са по-възрастните, както хората с хронични заболявания и децата до 10-12 години. Там рисковете от усложнения са най-големи. Затова те, както бременните и хората, които нямат 65 години, но имат хронични заболявания, е най-добре да си сложат противогрипна ваксина. Желателно е и за тези, които работят в лечебни заведения, също така полицаи, магазинери и други подобни групи, където професионално се налага и има наличие на много хора.

- Какви са Вашите очаквания относно грипната вълна през този есенно-зимен сезон?

- Лично аз очаквам да има един нормален грипен сезон, какъвто не сме имали от 2019 година. COVID инфекцията измести грипа, но тя вече намалява.  И още нещо много важно - натрупаният имунитет от срещата с грипните вируси намалява с времето. Той се задържа някъде около 6-8 месеца. От 2 години не сме се срещали с грипни вируси. Нашият естествен имунитет намалява, което означава, че тази година, когато има по-висока циркулация на грипните вируси, вероятно ще има повече хора, които вече са с избледнял имунитет и биха могли да развият по-сериозно заболяване.

- Относно COVID, какви са вашите очаквания за заболеваемост тази есен?

- Към момента ситуацията изглежда спокойна, но броят на случаите леко започва да расте. Дори сега има някои лекари, които боледуват от COVID. Има и доста от пациентите, които сега направиха ново заболяване – второ или трето вече, което пак е проблем, защото не знаем как ще завърши. Аз съм почти сигурен, че ще имаме нова вълна от COVID. Дали тя ще е голяма и ще е сравнима с есенната от 2021 година, която беше много тежка, това не мога да кажа. Не съм съвсем спокоен, че това няма да се случи и тази година, но все пак се надявам интензивността на тази вълна да е по-лека, защото Омикрон вариантите, поне засега, се държат като по „меки“ вируси. Това е надеждата ми, но ще има много хора, които ще се заразят. Вероятно обаче тежко болните ще бъдат по-малко. 

- Вижда ли се краят на COVID пандемията?

- Това става една инфекция, с която ние ще живеем и в бъдеще. Ако продължат да се развиват мутациите на вируса по начина, по който досега това ставаше, то тежестта на заболяванията няма да е толкова голяма и да е свързана с такава висока смъртност, както беше в началото. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта