Прозорецът за преговори е много тесен
Има прозорец за преговори между първите две политически сили, но прозорецът е много тесен. Търпението на хората вече се изчерпва. Нещо повече - и на международната общност вече й е дошло до гуша. Това казва в интервю пред „Труд news” политическия стратег Дан Шомон. Питаме го и за закона „Магнитски“ и затова използва ли се той като като политическа бухалка.
- Господин Шомон, бил сте политически експерт в правителството на Обама, имате ли обяснение защо в България става все по-трудно да се създаде правителство, какъв е проблемът?
- Първите две политически сили трябва да се седнат заедно и да преговарят. Това трябва да се случи, според мен. Има прозорец за такива преговори, но прозорецът е много тесен. Търпението на хората вече се изчерпва. Нещо повече - и на международната общност вече й е дошло до гуша, търпението й се изчерпва от това, че не може да се състави правителство. Всеки път, когато излязат новини, че българското правителство се е разпаднало или отново не може да бъде формиран кабинет, аз получавам съобщения на телефона си. И това вече е досадно. Имам усещането, че цяла сграда се срутва върху мен. Няма вече време. Правителство трябва да има. Трябва да се намери възможност за споразумение между първите две политически партии.
- Като специалист по изборите, кажете коя е най-ефективната форма за влияние върху вота на избирателите.
- Влиянието върху вота на хора е посегателство върху тяхната свобода. В началото на защитата на нашата свобода е възможността да изберем свободно. Да, възможно е да нападнеш изборите чрез технология, но е много по-трудно. Ние имаме един основен инструмент – интернет, който може да влияе на мислите на хората. Ако аз проектирам влияние върху вас мога да повлияя какво ще изберете – негативно или положително. Ако ви кажа, че един човек е лош, това автоматично ще ви насочи към другия кандидат. Тук обаче опираме до използването на фалшиви новини в социалните мрежи. Хората, на които се вярва в интернет, са основен способ за това. От това произтича една огромна отговорност за големите технологични компании – Google, Facebook и прочие, да осигурят нашата свобода. Те имат повече власт, от колкото всички други организации. „Фейсбук“ все повече развива способите си за борба с фалшиво съдържание – публикациите се преглеждат и премахват в случай, че има невярна информация. Най-често това се случва чрез алгоритми, които анализират съдържанието, а междувременно огромен екип от експерти по сигурност в звено към социалната мрежа се опитват да предотвратят, а и да регулират процеса по публикуване на съдържание с неверни твърдения.
- В България сте като гост на Съюза за стопанска инициатива. По какви проекти работите със ССИ?
- Искаме да построим мост между България и Америка под формата на сътрудничество със Съюза за стопанска инициатива. Но без стабилно правителство изграждането на този мост е много трудно. Още преди около две години направих връзки между български компании и големи американски компании, но и тогава не бе ясно кой командва държавата, кой я ръководи. Продължаваме с усилията партньорството между български и американски компании да се случи. Надявам се в България да възтържествува политическият разум, за да може да задействаме с пълна сила този процес.
- Как липсата на правителство влияе конкретно върху инвеститорите?
- Влиянието е пагубно. Ние искаме да се свързваме не чрез правителството. Опитваме се да дадем идеи, които да заобиколят правителството. Искаме между нас да има директен мост. Затова и при сегашното ми посещение в България със ССИ обсъдихме търговски инициативи за насърчаване на инвестициите.
- Време е и за няколко въпроса по закона „Магнитски”, който е приет по времето на Барак Обама. На какви доказателства се позовава правителството на САЩ и как събира тези доказателства?
- Не съм експерт по отношение на закона „Магнитски”, но това е добър въпрос. Що се отнася до събирането на доказателства, съществува координация между министерство на правосъдието, ЦРУ и ФБР и най-вероятно и финансовото министерство, за да може да се събере информация за финансови престъпления. Вероятно роля имат и Интерпол и Европол. Аз вярвам, че тази информация е лесно достъпна. Администрирането и прилагането на санкциите по закона „Магнитски” са делегирани на Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) - агенция за финансово разузнаване, която функционира към Министерството на финансите на САЩ. Законът е насочен срещу корупцията и финансовата престъпност. По закона за пране на пари, всяка една транзакция над 10 000 долара се отчита със CTR (валутен транзакционен отчет), т.е. докладва се на правителството.
- Как без съдебен процес се включват хора в санкционния списък по закона „Магнитски”?
- Не зная как точно с случват вътрешните процеси по този акт, но мисля, че обвинения може да има и без процес. Това е допустимо.
- Защо САЩ отказват да съобщят доказателствата, които са вкарали хората в списъка, това тайна ли е?
- Съдебната система в САЩ позволява оспорване пред съда на санкции по закона „Магнитски. Ако някой не е съгласен и иска да възрази, той може да се обърне към съда в САЩ и да оспори наложените му санкции по съдебен ред. Предполагам, че хората, обвинени по „Магнитски” наемат адвокати по федерално право, които ще отидат в съда и ще кажат, че обвиненията към клиента им са неправилни. И тогава САЩ трябва да предостави доказателствата. Според мен голяма част от включените в списъците по закона „Магнитски” не желаят да оспорват пред съда наложените им санкции, защото когато излязат доказателствата това няма да е в тяхна полза. Т.е. те не желаят доказателствата срещу тях да станат явни. Там където има дим, има и огън. Според мен, ако няма доказателства, то няма как да бъдат наложени санкции по закона „Магнитски”.
- Български юристи и анализатори твърдят, че законът „Магнитски” е намеса във вътрешната политика на страната. Основателно ли е това твърдение?
- Аз не съм съгласен с това твърдение. Защото „Магнитски” кара компаниите и хората да бъдат честни и почтени. Всъщност, чрез закона САЩ не се намесват във вътрешните работи на някоя страна, а се намесват в корупцията, която съществува в тази страна. Т.е. помага се за намаляване на корупцията. Фактът, че ми задавате толкова въпроси по тази тема и се фокусирате върху нея, означава, че има страх от „Магнитски”. Включването на хора от България в списъците не е добре за страната ви, що се касае до международните отношения и бизнеса, но е мярка срещу корупцията.
- Няма как да не ви попитам и какво мислите за съдебния процес срещу Доналд Тръмп. Самият Тръмп го определи като политически, нарече прокурора престъпник и заяви, че САЩ отиват по дяволите. Самозащита ли са тези твърдения, или израз на неговия характер?
- Тръмп винаги отклонява вниманието, дори когато обвинението срещу него е за сериозни престъпления. Атакувайки други хора, той отклонява вниманието от себе си, от истината. Атакува прокурора, казвайки че е престъпник. Измества фокуса. Атакува и съдията, защото дъщерята на съдията е работила при вицепрезидента Камала Харис. Така той отвлича и отклонява вниманието от въпроса за неговата криминална дейност. Доналд Тръмп използва координирана кампания, подвежда американското общество с невярна информация. Това продължава вече четири години. И на повечето американци вече им е дошло до гуша, наистина им е омръзнало от това негово поведение. Реално 70% от хората в САЩ не му вярват, не го харесват, но останалите 30 % го обожават. Тези 30 % са сред републиканците.
- Политически ли е процесът срещу Тръмп, както твърдят от партията му и ще се сбъднат ли прогнозите, че благодарение на съдебния процес Тръмп може отново да спечели изборите?
- Тръмп има три проблема - срещу него се водят разследвания в Ню Йорк, в Джорджия и във Вашингтон. В Ню Йорк го разследват за подкуп на порноактрисата Сторми Даниълс, в Джорджия за изборни измами, а във Вашингтон за размириците и нахлуването в сградата на Конгреса. Във Вашингтон Тръмп започна процеса, т.е. той е по негова инициатива. Разследването в Джорджия за изборни измами е много сериозно, защото има записи, реални доказателства. Те имат връзка с подмяната на изборните резултати. В момента се вдига много шум около разследването в Ню Йорк, но то не е най-важното. В него интересен момент е това, че са използвани фирмени пари незаконно и не са платили данъци. Връщам се на разследването в Джорджия, защото както споменах то е най-съществено. Случаят се фокусира върху действията на Тръмп и неговите съюзници в седмиците след президентските избори през 2020 г., когато се предполага, че са оказали натиск върху местната администрация след вота. Тук влиза и запис на телефонно обаждане до Държавния секретар на Джорджия Брад Рафенспергер от 2 януари 2021 г., в който Тръмп иска да му бъдат намерени 11 780 гласа. По делото са събрани и са налични и доказателства за прикриване на фактически разходи в кампанията.
- Тръмп обяви кандидатурата си за президент, негов основен конкурент ще бъде губернаторът на Флорида Рон ДеСантис, а демократите мълчат. Имат ли те кандидат освен Байдън, който е доста възрастен?
- Само републиканците ще гласуват в началото на 2024 г. за техния кандидат. Първите няколко щата не са добри за Тръмп, защото не го подкрепят. Айова и Ню Хампшър са по-умерени политически и не подкрепят Тръмп. Губернаторът на Флорида Рон ДеСантис започна много силна кампания, но допусна и доста грешки. Той обяви, че това, което се случва в Украйна е граничен спор. Не е добър ход от негова страна войната в Украйна да бъде наречена граничен спор. Рон ДеСантис вече прави грешки, има пропуски и Тръмп го атакува. Бих казал, че към момента Тръмп е фаворит за спечелване на републиканското мнозинство. И ако това се случи, би било добре дошло за демократите в дългосрочен план. На първичните избори демократите искат дори да спечели Тръмп, защото така той ще се изтощи първоначално, а в далечна перспектива според мен той няма шанс.
- Как оценявате шансовете на Байдън за втори мандат?
- На Байдън, ако изобщо се кандидатира - ще му бъде много, много трудно. Но всичко е възможно - може и сега рейтингът му да е нисък, но до изборите нещата да бъдат коренно различни. Никога не знаем какво ще се промени.
- Бяхте съветник в екипа на Барак Обама. Правите ли връзка между работата на администрацията на Обама и това, че превъоръжаването на руската армия е било донякъде неглижирано?
- Добър въпрос. Обама свърши чудесна работа по отношение на вътрешната политика- той направи здравна реформа, направи много за създаването на работни места, предложи пакет от мерки срещу финансовата криза. Но по отношение на външната политика има хора, които биха го критикували и то с основание. Това което действително се случи е, че Хилъри Клинтън като държавен секретар е отговорна до голяма степен за случилото се във външната политика. Обама беше фокусиран във вътрешната политика и там бе неговата сила. Резонно е да се поставя под въпрос това, че Обама не е направил достатъчно по отношение на Сирия, на Украйна, на Русия, на Афганистан, но това са тежки задачи.
Нашият гост
Дан Шомон е завършил английска литература, има магистратура по публична администрация от университета в Илинойс.
Шомон е политически стратег, консултант и специалист по публични комуникации. Той е съветник на сенатор Барак Обама в продължение на девет години - от 1997 г. до 2006 г., а след това е част от екипа му като президент. В момента Дан Шомон е в тясно сътрудничество с администрацията на президента Джо Байдън.
Освен експерт, познаващ тънкостите в сферата на политиката, Дан Шомон е и бизнес експерт, консултант на редица световни компании. Сред клиентите му са гиганти като Pfizer, Motorola, Adobe, а също и редица медии в Източна Европа.