Родителите трябва да слагат задължителните ваксини на децата си
Излишно се нагнетява напрежение с вируса
През последните седмици се увеличава броят на заразените с коронавирус и стресът сред хората расте. Някои се страхуват от болестта, други се опасяват за бизнеса си, ако бъдат въведени пак ковид-мерки, като изолация и затваряне на офиси и ресторанти. Един от най- яростните борци срещу подобни действия на държавата беше доц. Атанас Мангъров, с което си създаде доста врагове сред колеги. Разговаряме с него за новия вирус, който настъпва и за позабравените болести, които надигат глава.
- Доц. Мангъров, започва ли нова вълна от паника заради COVID?
- Мисля, че започва, като гледам това, което се случва. Непрекъснато пак се съобщава за много заразени, за хора, които са постъпили в интензивни отделения. Това, което имаме като COVID сега, се отличава коренно от COVID-19 -не засяга белия дроб и не предизвика дихателна недостатъчност. Но сега се говори като за едно и също нещо и се нагнетява напрежение, което се покачва. А всъщност това, което е сега, протича като една обикновена респираторна вирусна инфекция. Тя по нищо не се отличава от тези, които всеки от нас кара поне по 1-2 пъти годишно. Не разбирам защо за едно такова нещо, което е с такава характеристика, се налага да се правят тестове. Другото обезпокоително е, че все още парламентът не е променил Закона за здравето, според който от 2020 г. COVID продължава да се определя като особено опасна инфекция. Само че това, което има сега, не е COVID-19, това е коронавирус. Коронавируси е имало винаги и те са отговорни за около 20% от общите вирусни инфекции. Но това, което имаме сега като биологични характеристики и клинично протичане, няма нищо общо с това, което беше преди 3 години. С тестовете сега просто е коронавирус. Преди 2020 г. нямаше тестове за коронавируси, защото не бяха създавали достатъчно тежки проблеми, за да се налага тяхното тестване. И ако те съществуваха преди 2020 г., те също щяха да откриват коронавируси, каквито със сигурност е имало и тогава.
- А вярно ли е, че голяма част от тестовете, които ползваме в България, дават фалшив положителен резултат?
- Ние в България ползваме тестове, които се внасят от чужбина и всъщност са едни и същи. Те откриват коронавируси -антигенно на коронавирусите при антигенните тестове или се открива генетичен материал при PCR-тестовете. Само че, при вторите, когато се направят достатъчно голям брой цикли, може да се открие всичко, което човек поиска. При тях става умножаване на частици рибонуклеинова киселина и когато се завъртят над 30-40 цикъла, може да се докаже всичко, каквото поискате.
- А възможно ли е да дадат фалшив положителен резултат?
- Възможно е, като при всички тестове. Другото нещо е, че в някои случаи, особено при PCR-тестовете, се получават положителни резултати, които обаче нямат клинично значение, поради това, че изходният материал, този който се открива с тях, е много малък. Той няма никакво значение.
- А доколко са опасни новите грипове, които сега ни нападат?
- Като всяка година. През студените месеци от края на септември в страната започват да се въртят и аденовируси, и ентеровируси, и респираторно-синцитиални вируси, и коронавируси, а малко по-късно идват и грипните и парагрипните вируси. Това е нещо, което винаги го е имало и винаги в един и същи интервал от време преобладават едни или други вируси, в което няма нищо необичайно. Всички те имат сходно протичане -общо неразположение, температура, отпадналост, болки в костите, мускулите и ставите, болки в гърлото, хрема, кашлица. Понякога тези вируси дават усложнения, които могат да бъдат първични от самия вирус, така и вторични в резултат на наслагването на вторична бактериална флора. И при хора, които имат придружаващи заболявания, особено тежки белодробни и сърдечни, тези инфекции могат да протекат по-тежко и в някои случаи да се стигне до нужда от болнично лечение.
- Какво е разликата между грипа и коронавируса?
- Каквато е между автомобили марка „Опел“ и „Фолксваген“. Говорим за коронавирус в настоящия му вид, който, пак повтарям, по нищо не се отличава от това, което всеки от нас кара по няколко пъти годишно. Както при COVID-19 в неговия първоначален, китайски вариант или по-късния „Делта“-вариант, които протичаха по-тежко, засягаха белия дроб и като усложнение даваха дихателна недостатъчност, така и при грипните вируси имаше „Свински грип“ през 2009-10 г., който също даваше усложнения. Просто това са групи вируси, някои от представителите на които могат да дадат понякога по-тежко протичане. Но това, което имаме сега, в огромната част от случаите не протича тежко и не дава усложнения в белия дроб.
- А трябва ли все пак да вземат някакви по-сериозни мерки с настъпването на зимния сезон?
- Единствените смислени мерки, които могат да се вземат, е да се обясни на хората, че когато някой се чувства неразположен, има температура, хрема, боли го гърлото, трябва да си остане вкъщи. Нищо повече.
- Добре, но маските няма ли да предпазят хората в градския транспорт, например?
- Не. Представете си, че някой в тр рата му? Това са вируси, които са силно заразни и когато се срещнат с човек, който няма защита, не се е срещал с тях, той ще се зарази.
- А хората трябва ли да се ваксинира?
- За какво?
- Например за грип.
- За грип - да. Противогрипната ваксина не е от най-ефективните -между 40 и 70% е, но тя е безопасна. И при положение, че не разполагаме с друго средство за ефективна профилактика на грипа, това е нещо, което си струва да се направи. При всяка ваксина има две основни характеристики -нейната безопасност, тоест тя да не дава нежелани странични реакции и втората е ефективността u. И когато една ваксина е безопасна, човек може да си позволи да направи компромис с недостатъчната u ефективност, както е в случая с протипогрипните ваксини.
- Ясно е, че не сте антиваксър, защо тогава сте такъв противник за ваксините за COVID?
- Те са с лош профил на безопасност. Все повече излизат данни за значителен брой нежелани реакции -на сърцето, на мозъка, на репродуктивната система, на кръвосъсирването, случаи на внезапна смърт. Това са сериозни странични реакции и ако човек е склонен да направи компромис с това, може да се ваксинира. Другото, което е необичайно при ваксините за COVID е, че те се препоръчват за деца над 6-месечна възраст, което граничи с престъпление. Още повече, че COVID-19 не протичаше тежко при децата. За да започне една ваксина да се прави на деца, тя трябва да е минала през абсолютно всички изпитвания по отношение на нейната безопасност.
- Тази ваксина, която се слага в момента различава ли се от другите, които се правеха в началото на пандемията?
- Тя е направена преди повече от година за един от вариантите на Омикрон. В момента през България и въобще в света преминаха вариантите на COVID актурус и ерис, а сега в момента се очаква вариантът пирола. Тези варианти на вируса се отличават по своите биологични характеристики, по клиничното си проучване от варианта, за който е създадена ваксината. Учудващо е това целенасоченото натъртване, че тука става дума за варианти на COVID-19, а не за щамове, защото това са нови щамове на коронавируса. И този стремеж те да се квалифицират като варианти, е единствено с цел да не се заличава връзката, да се напомня, че те имат връзка с COVID-19. Но това са други коронавируси.
- Връщат ли се забравени болести в България и по света?
- Има случаи на морбили, като една от причините за това е, че покрай всички тези изпълнение с COVID-19, ваксина стана мръсна дума и много хора не се ваксинират, а това е силно заразно заболяване. Друго заболяване, което се връща, това е туберкулозата. По отношение на това, светът в момента е на нивото на 1908 година, заради ХИВ. Млад човек, който има ХИВ обикновено има и туберкулоза и обратното. Друго заболяване, което се считаше за изчезнало, това е коклюшът. За него има ваксина, която е задължителна, но от средата на 90-те се въведоха т. нар. ацелуарни, безклетъчни ваксини за коклюш. На тях се възлагаха големи надежди, но се оказа, че тези ваксини предпазват от тежко протичане на заболяването, но не предотвратяват това заразените да разпространяват инфекцията. Освен това създават сравнително краткотраен имунитет -не повече от 5-6 г., което налага непрекъсната реимунизация. Докато старите ваксини за коклюш, които са създадени през 30-те години на миналия век, те даваха много по-тежки нежелани реакция, но за сметка на това даваха дълготраен имунитет и предотвратяваха разпространението на заболяването от хората, които са имунизирани.
- Вие работите в детска клиника, какво ще посъветвате родителите, които все повече отказват да ваксинират децата си?
- Винаги съм казвал, че ваксините, които са направени по правилата на изкуството, които са вкарани в Националния имунизационен календар, трябва да се прилагат. Хората не бива да си играят с това, но за съжаление, все повече родители не ваксинират децата си. Това няма да доведе до добри резултати. Това все още не се вижда, но при заразните болести трябва да се достигне определена критична маса неимунизирано население, за да получи експлозия, да стане епидемия. На всеки 7-години имаме епидемия от хепатит А, защото ваксината за него не е задължителна.
- Вече има ваксина за човешкия папиломен вирус, която може да спаси много животи. Българинът разбира ли го?
- За съжаление, не. Това е скъпа ваксина, тя е едно върхово постижение на имунологията и е срещу рак на шийката на матката. В България тя е безплатна за момичета между 11 и 13 години, но ваксиналното покритие е под 3%. За съжаление, антиваксърските настроения в истинския смисъл на тази дума, там са много силни. И всички спорове, които се водиха за и против ковид ваксините, в крайна сметка рикушираха върху другите ваксини, а това не биваше да се случва. Особеното на човешкия папиловен вирус е, че всеки човек се заразява. Това става освен по полов път и чрез кърпи, хавлии, тоалетни, чрез всяко съприкосновение с човешка биологична течност. При жените този вирус дава най-често рак на шийката на матката, а при мъжете -на ларинкса, на ануса, на пениса -там, където има такава лигавица, затова може да се ваксинират и момчета. При 90% от случаите този вирус се самоизчиства, но около 1% от случаите нещата могат да тръгнат накриво и да предизвика рак. Това, което е особеното обаче е, че това не му създава имунитет и той може отново и отново да се зарази. След ваксината обаче, повече няма да се заразяват.
- Вие някога съжалявали ли сте, че сте станал лекар?
- Не. Винаги съм работил с удоволствие. Когато учих -също. А детската ми мечта беше да стана физик, но баща ми ме разубеди и каза, че като лекар бих бил по-независим и в момента съм съгласен с него. Най-хубавото нещо, което ми се е случвало в професионалния ми живот е това, че работя с деца. Това има много малко общо с работата с възрастни. За съжаление възрастните полагат много малко грижи за себе си и когато им се случи нещо отчаяно се вкопчват във всякакви лечебни дейности. Докато с децата се работи по-лесно, аз обичам да работя с тях.
Нашият гост
Доц. Атанас Мангъров е началник на Клиниката по детски инфекциозни болести и ръководител на Катедрата по инфекциозни болести, паразитология и тропическа медицина към Медицинския факултет на МУ-София. Завършил е Висшия медицински институт „И. П. Павлов“ в Пловдив. Защитава дисертация на тема „Съвременна рехидратираща терапия при остри чревни инфекции в кърмаческата и ранната детска възраст“. Резултатите от нея се използват в цялата страна и намаляват детската смъртност повече от 10 пъти. Терапията, която той създава, е известна като „банката на Мангъров“.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш