Всяка атака струва около 1000 долара
Това, което наблюдавам от технологична гледна точка при сайта на вестник “Труд”, е приложение на DDos атаки или разпределени атаки за отказ от услуги. Това заяви пред “Труд” доц. д-р Златогор Минчев от БАН, който е водещ експерт в сферата на киберсигурността.
Като ръководител секция “Информационни технологии в сигурността” е категоричен: Тези DDos атаки са добре познати на компютърната общност, но понеже става въпрос за един от най-старите вестници у нас - прилагат се методи за хибридна война върху една от българските медии!”. Според него от технологична гледна точка това не е скъпо нещо по отношение на демонстриране на сила. Около 100 долара струва да се закупи от дарк уеб и да се приложи за кратък период от време. А за времето, за което е приложена атаката, инвестицията едва ли е повече от 1000 долара.
Специалистът коментира в реално време и ситуацията в четвъртък следобед: “Сега виждам, че сайтът работи, но по начинът, по който изглежда, не може да се гарантира, че няма да му се случи нещо. Подобно нещо се случи и с Блиц, ПИК и Фрогнюз. Ясно е, че трябва да се търси друго решение”.
Съветът му - “Единственият вариант да се реши въпросът, е да имате огледални сайтове, но това не може да стане, ако не сте подготвени. Другият вариант е да се приложи защита на самия сайт, която обаче ще забави достъпа на потребителите до една такава новинарска страница”.
Друга възможност е, да се засили излазът в социалните мрежи - там тази услуга от типа DDos по-трудно може да се реализира толкова евтино. Би могло, но вече става дума за по-сериозна инвестиция, коментира доц. Минчев.
“Съветвам “Труд” да си направят няколко огледални сайта, като добавят клауд флеър защита (добавена е, бел. ред.), но това ще е с цената на по-бавен достъп”, поясни специалистът и отново подчерта, че “това са класически демонстрации на хибридни методи за въздействие”.
Колкото до развоя на ситуацията в “Труд” от последните дни, той изрази мнение, че “не отива на културното министерство подобен стил”. “Културното министерство би могло да увеличи наема, но не по този начин, защото това е хибридна война спрямо една медия, която не мисля, че е толкова обвързана с която и да е политическа партия. Има доста медии и сайтове за фалшиви новини, а те не са обект на политически интерес. Към нито една медия не бива да има такова отношение в една демократична страна”, отбеляза доц. д-р Златогор Минчев.
Полиция влезе в редакцията на вестник “Труд” в понеделник сутринта заедно със служители на министерството на културата, а сайтът на медията ни е подложен на жестоки DDos атаки в последните дни, които според експерти са типичен пример за хибридна акция.
Радомир Чолаков, депутат от ГЕРБ: Спирането на медия нарушава конституцията
Според чл.40 ал.2 на Конституцията спиране на печатно издание или на друг носител на информация се допускат само въз основа на акт на съдебната власт, когато се накърняват добрите нрави или се съдържат призиви за насилствена промяна на конституционно установения ред, за извършване на престъпление или за насилие над личността.
Това, което се е случило с “Труд” при нахлуване на полиция, е фактическо спиране на медията. Няма значение кой е наемателят. В този смисъл, да ни е честито поредното нарушаване на Конституцията! Тези хора не четат Конституцията, не я познават и няма да я спазват.
Минеков може да си измисли каквото си иска правно основание, но няма право да вади медия, няма право да спира медия. Фактически вестник е могъл да спре. Фактически сме в хипотеза за нарушение на конституцията.
Мариян Жечев, кмет на Шабла: Всички трябва да сме с „Труд“ сега!
С “Труд” съм, всички трябва да сме с “Труд”, защото да нахлуваш в редакция на медия с полиция е недопустимо. Ако има някакви проблеми между Министерството на културата и наемател, те трябваше да се решават по уреден от закона цивилизован начин. Този напън на министъра бе съвсем нелогичен и бие по имиджа на властта.
Александър Мацурев, депутат в 45-ото и 46-ото НС: Така не се гради правова държава, а тоталитарна власт!
Беше прав големият Радой Ралин, че трябва да се страхуваме не от министъра на културата, а от културата на министъра. Срамно е за нас като държава, че човек като Велислав Минеков заема толкова висок пост, макар и в служебно правителство. За него саморазправата с една медия не е въпрос на правни основания, а на лична мисия. Същата му е и мотивацията да се опитва да изгони опозиционна партия от централата ѝ, въпреки че тя стриктно е спазвала договорните си задължения. Почва да става тенденция на министри на Румен Радев да им пречат законите, а те самоволно да си ги нарушават. Така не се гради правова държава, а тоталитарна власт.
Иван Алексиев, кмет на Поморие: Къде е демокрацията в този случай?
Подкрепям “Труд” и заставам зад редакцията! Това е един доказан вестник, символ на свободното слово. В момента с тази репресия, която се налага над вестник “Труд”, се продължават репресиите, които бяха налагани на нас, кметовете, по време на кампанията.... И после сме изненадани защо в България нямало свобода на словото! Ами ето в момента точно това се показва - че будните хора, будните журналисти, будната преса е подложена на репресии. Къде е свободата на словото, къде е свободата като цяло и къде е демокрацията в този случай?
Катя Касабова, издател и главен редактор на “Флагман”: Ефектът от този скандал ще е смразяващ за журналистиката у нас
Ако действията на служебния министър на културата Велислав Минеков се разглеждат като посегателство към иконата на българската журналистика, наречена “Труд”, това би било много лош знак като цяло за състоянието на медиите у нас.
Подкрепям вестник “Труд”, подкрепям журналистиката и журналистите, които продължават да бъдат част от тази медия, отдали по-голямата част от живота си, за да я има!
Ефектът от добилия широка публичност скандал ще бъде смразяващ за много издания и въобще за журналистиката у нас.
Стилян Найденов, главен редактор на регионален вестник “Борба”: Подобни силово-мутренски подходи имат за цел да доведат до автоцензура
“Труд” има многогодишни традиции и история, и полицията няма място в редакцията му. Такива спорове се решават в съда до окончателното му произнасяне. Всяка подобна акция преди това буди въпроси. “Труд” е сред опозиционно настроените и инакомислещите медии, които може да са неудобни в един момент, но пък представят различни гледни точки.
Преди 25 години “Борба” също изпита удара на засегнати от публикации властимащи. Тогава бяхме изхвърлени от редакцията си, независимо от изрядните ни договорни отношения, защото публикувахме критични материали за злоупотребите с власт и облагодетелстването на бивш областен управител. Подобни силово-мутренски подходи, ограничаващи свободата на словото имат за цел да доведат до автоцензура, което е пагубно за всяко издание.
Тодор Балабанов, председател на Общинския съвет-Варна: Силови мерки са недопустими - видяхме репресия!
Категорично съм против предприетите от Министерството на културата действия спрямо вестник “Труд”. ГЕРБ вече изказа ясна позиция по темата и поздравявам колегите за доблестта.
Макар да не съм запознат с юридическия казус, е ясно, че по време на течащ съдебен процес е недопустимо да се прилагат силови мерки спрямо когото и да е. А в случая става дума за репресия спрямо редакцията на най-стария български вестник.
Д-р Дарин Димитров, кмет на община Търговище: Къде са сега радетелите на свободното слово?
Посегателството срещу вестник “Труд” е абсолютно безобразие. Не мога да повярвам на това, което се случва в XXI век в европейска България. Действа се все едно сме 9 септември. Връщаме се назад във времето.
Приемам ставащото като наказателна акция срещу свободата на словото. Това е посегателство срещу вестника и всички свободни хора. Започва се с “Труд” и ще продължи с тези, които мислят демократично.
Къде се сега онези радетели на свободното слово, които се изказваха допреди няколко месеца за правото всеки да заявява и отстоява мнението си? Наистина ли ще “изчегъркат” всичко и всички, които имат друга позиция.
Генчо Генчев, кмет на община Свищов: Успех на „Труд“!
В държавата има много по-наболели и спешни въпроси, които чакат решение, за да допускаме такива скандали да занимават цялото общество. Диалогът винаги води до добри решения. Проблемите трябва да се решават с разговори. Цивилизовани хора сме и не е необходимо да се стига до подобни крайности. Успех на “Труд”! С вас сме!
Антон Баев, издател на Пловдив-онлайн: Минеков-син си построи паметник-ковчег с изгонването на „Труд“
Паметникът-ковчег, който Минеков-син си построи с изгонването на в. “Труд”, надминава всичките тоталитарни конструкции на баща му. Но триумфално носещите ковчези не осъзнават, че в тях носят себе си.
Не съм специалист по недвижимо имущество, какъвто е председателят на 47-ия ни парламент, но като гражданин и гласоподавател, щях да се радвам именно адв. Никола Минчев да обясни наемните отношения на МК с частни структури. Вместо това, г-н Минчев побърза да легне в ковчега още на първото редовно заседание на оглавеното от него Народно събрание. Разбира се, ковачите на ковчезите не са важните, а поръчителите.
Мълчанието на президента втори мандат Румен Радев по скандала дава гузен отговор за автора на поръчката. “Отечественият фронт” на Радев няма да спре дотук и това е очевидно от мълчаливата и срамежлива подкрепа на т. нар. “демократи” в 47-ия парламент. Все още имат шанс да не участват и в ново “Белене” - като изпълнители. Честно казано, не съм сред читателите на “Труд” от времето на Тошо Тошев.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш