Готви се бързо и е много полезен
Внимавайте да не го преварите
Карфиолът, който се настанява на трапезата през есента и зимата, се нарича още цветно зеле. Освен познатия у нас бял карфиол, има още виолетов, оранжев, жълт, светло- и тъмнозелен. Този роднина на зелето е познат още от времето на Авицена. Отглеждал се е дълго време в Сирия, откъдето се разпространява в района на източното, а после и по цялото Средиземноморие. Любима храна е в Индия. Отдавна е навлязъл и в нашата кухня.
Може да се яде суров, накъсан в салата (не и от хората, които страдат от болести на щитовидната жлеза, защото потиска функцията й), варен, готвен на пара, запържен в масло с червен пипер, паниран, печен на фурна или на грил-тиган. У нас е важна съставка в повечето туршии.
Този зеленчук е богат на витамините С, В1 и В2, К, U, провитамин А, фолиева киселина, селен, силиций, аскорбинова киселина. Има едва 3% въглехидрати и 2% белтъчини. Почти всичко друго е вода – 90%. Витамин С в него е два пъти повече, отколкото в бялото зеле, желязото е два пъти повече, отколкото в граха, и три пъти повече, отколкото в тиквичките. В 100 г карфиол има само 20 ккал, а 250 г от зеленчука съдържат половината от дневната ни дажба фибри, затова го препоръчват в диетите за отслабване. Зеленчукът се усвоява лесно и не дразни стомашно-чревния тракт, така че е включен в различни диетични режими и в детските храни.
Карфиолът е нежен зеленчук, затова не го гответе прекалено дълго – има опасност да се разкашка. Най-добре пригответе останалите зеленчуци в ястието и месото, ако ще слагате такова, а него го добавете накрая. Най-вкусен става, приготвен на пара или запечен на розички като суфле, поръсен отгоре с настъргано твърдо сирене. Когато от него се прави крем супа, не забравяйте при сервирането да сложите във всяка порция по една лъжица заквасена сметана.
Супа от карфиол
Необходими продукти:
500 г карфиол
3 картофа
2 моркова
1 домат
1 чушка
1 глава лук
2 скилидки чесън
2-3 с. л. олио
1 щипка лют пипер
пресен джинджифил
сол, черен пипер, риган, магданоз
За застройка:
1 жълтък
5 с. л. кисело мляко
Начин на приготвяне:
Карфиолът се разделя на розички, останалите зеленчуци се нарязват. Слагат се да се варят в 1,5 л вода. Прибавя се олиото и накрая – настърганият домат. Когато зеленчуците омекнат, се добавят подправките, чесънът и кръгчета джинджифил. Когато супата е готова, се застройва с разбития жълтък и киселото мляко.
Печен карфиол
Необходими продукти:
1 глава карфиол
2-3 с. л. зехтин
сол, черен пипер и подправки по избор: червен пипер, чесън на прах, куркума на прах, къри, смлян кимион
Начин на приготвяне:
Карфиолът се почиства, измива и накъсва на розички. Поставят се в голяма купа, поръсват се с подправките, заливат се с мазнината и се объркват добре, така че розичките да се покрият с подправките и мазнината. Нареждат се на един пласт в голяма намазнена тава, най-добре върху хартия за печене. Пекат се на 220 градуса 15-20 минути, като се разбъркват 1-2 пъти, докато леко омекнат и започнат да придобиват златист загар.
Карфиолена пържола
Необходими продукти:
1 глава карфиол
зехтин
магданоз
куркума, кайенски пипер, чесън на прах, черен пипер, сол
Начин на приготвяне:
Разрежете карфиола на „пържоли“ с дебелина 1,5-2 см. Наредете ги в тавичка и полейте с тънка струйка зехтин. Посипете със смес от подправките. Изпечете на 180 градуса за около 20 минути. Преди сервиране декорирайте с магданоз.
Пълнен карфиол
Необходими продукти:
2 средни глави карфиол (по 1-1,2 кг)
500 г кайма смес
1 стрък пресен лук
2 ч. л. доматено пюре
1 яйце
100 г настърган кашкавал или моцарела, по желание
1/2 ч. л. лют пипер, по желание
по 1 ч. л. сушен риган и пресен босилек, ситно нарязан
сол, черен пипер
сос Бешамел, по желание
магданоз за поръсване
Начин на приготвяне:
Разбъркайте каймата, наситнения лук, доматеното пюре, яйцето и подправките в по-голяма купа. Кипнете вода в тенджера и поставете една след друга целите глави карфиол за 10-ина минути, докато омекнат. Извадете ги и ги отцедете. Поставете в тавичка върху хартия за печене. Напълнете главите с каймата, като я поставяте внимателно с лъжичка между розичките или използвате пош, който влиза по-лесно в пространството между тях. Покрийте ги в алуминиево фолио и ги обърнете с дъното нагоре. Печете 30 минути на 200 градуса. Накрая увеличете леко температурата, за да се запече. Извадете от фурната, махнете фолиото и обърнете главите. По желание ги полейте обилно със сос Бешамел (може да го купите готов) или ги поръсете с настърган кашкавал или моцарела. Върнете във фурната и печете още 5 минути без фолио, до златисто. Преди сервиране нарежете на порции и поръсете с пресен магданоз.
Хит на седмицата
Пикантен цял печен карфиол
Необходими продукти:
1 глава карфиол
1/4 ч. ч. зехтин
1 лимон – настъргана кора и сок
1 с. л. смлян кимион
1 с. л. чесън на прах
сол, черен пипер, кориандър (по желание)
1/4 ч. ч. настъргано сирене пармезан
Начин на приготвяне:
Махнете зелените листа на карфиола и изрежете кочана. В средна купа разбъркайте зехтина с лимоновата кора и сок, кимиона, чесъна на прах, кориандъра, солта и черния пипер. С четка или ръце разпределете маринатата върху карфиола. Ако остане, може да се съхранява в хладилник в затворен съд до 3 дни и да се използва за месо, риба или зеленчуци. Карфиолът се поставя в тава върху предварително намазнена хартия за печене и се пече на 200 градуса, докато повърхността изсъхне и леко покафенее, 30-40 минути. Оставете карфиола да се охлади в продължение на 10 минути, преди да го нарежете на клинове или дебели резени. Сервирайте топъл, поръсен с прясно настърган пармезан.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш