Парламентът ангажиран с кибертерора над „Труд“

Снимка: Пламен Стоименов
Главният редактор на “Труд” Петьо Блъсков запозна депутатите от Комисията по култура и медии в парламента с кибератаките, които продължават всеки ден, вече шест месеца.

Сигналите до прокуратурата буксуват

Спряха прякото излъчване точно преди да започне обсъждането на казуса в НС

Всеки трябва да може да пише това, което мисли, каза Тошко Йорданов

Депутати се захващат с кибертерора над електронно издание на “Труд”. Такава заявка дадоха народни представители от Комисията по културата и медиите, които изслушаха главният редактор на “Труд” Петьо Блъсков за всекидневните атаки срещу сайта trud.bg, които го блокират за часове.

Те предложиха с казуса да се заеме парламентарната комисия за контрол над службите за сигурност, както и вътрешният министър Бойко Рашков да бъде извикан, за да отговаря на актуални въпроси в зала.

“Абстрахирам се от собствените си чувства от съдържанието на “Труд”, но смятам, че всеки трябва да може да пише това, което мисли и да има възможността да го покаже. И в случая с “Труд” има известен проблем, за който според мен трябва да узнаем и да го обсъдим”, посочи в началото на заседанието на комисията председателят ѝ Тошо Йорданов.

“Става дума за шестмесечен кибертерор над медията “Труд”, осъществяван с изключителен технически и финансов ресурс, който терор за съжаление до този момент службите, към които се обърнахме - специално прокуратура и МВР, не успяват да направя нищо. Медията е подложена на всекидневна атака, която сваля сайта за по 2-3-5-6 часа. Нашите IT специалисти се борят да го възстановяват, но атаките са такива, че авторите им се надяват на летален изход на “Труд”. Става дума за свободна и независим медия, а процесите и явленията са изключително опасни. Затова ми се струва, че българските депутати трябва да помогнат и да подкрепят разследването и установяването на тази лица, група или каквито са. Защото ние имаме много сериозни подозрения, че това е организирано. Това бездействие на службите ме кара да си мисля в тази посока”, обясни главният редактор на “Труд”.

По думите му една група с подобни възможности, ако няма достатъчно добра защита в съответния атакуван източник на информация или държавна служба, или друга институция, могат да нанесат колосални вреди.

Главният редактор на “Труд” посочи още, че това са престъпни деяния и поради този факт собственикът на медията е внесъл пореден сигнал до специализираната прокуратура. В същото време по подобен друг сигнал, който бе внесен от “Труд Медия” в прокуратурата през октомври, вече четвърти месец няма резултат от проверките на служители на МВР.

“Ние не коментираме съдържанието на медията. Имаме ярък пример за посегателство на словото. Терор имаше по времето на служебния министър Минеков, който беше поставил под заплаха излизащ брой на вестник Труд”, посочи Димитър Николов, член на комисията.

По думите му освен сигнала за Труд, той има данни и за други по-малки медии, които са станали обект на посегателство и даде пример за вестник в град Свищов, чиято глава е била открадната и използвана за създаването на страница в социалните мрежи, за да се публикува съдържание, което не кореспондира с политиката, линията и поведението на медията. “И отново службите бездействат - има сигнал до прокуратурата и пак казват, че нищо могат да направят. Така че въпросът, който господин Блъсков поставя, е съществен. Службите бягат от проблема, а той ще се задълбочава. Тези хибридни атаки ще продължат, а ние създаваме среда за фалшивите новини”, обърна се Николов към председателя на комисията Тошко Йорданов.

“Може, колеги, да предизвикаме изслушване на службите. Да направим заседание съвместно с комисията по спецслужбите и да отговарят на въпроси. Точно по този случай - какво е открито. И отделно може да се зададе актуален въпрос към министър Рашков, който да видим какво би отговорил в пленарна зала”, заяви зам.-председателят на парламента Ива Митева по казуса.

Случайно и не, прякото излъчване на заседанието на комисията на интернет страницата на Народното събрание в четвъртък беше прекъснато, точно преди да започне обсъждането на случая на “Труд”.

Юристи за казуса: Вероятно става дума за организирана престъпна група

От 6 месеца сайтът на “Труд” е подложен на всекидневен и умишлен кибертерор. Атаките са различни по естеството си, преобладаващи са DdoS. Често те са комбинирани с други видове атаки. Специалистите, с които “Труд” се консултира по казуса, говорят за координирани лица. Според юристи може да се говори за престъпления, които са дело на организирана престъпна група, тъй като подобни и постоянни много на брой кибератаките не са по силите само на едно лице.

По експертни изчисления: $ 1 500 000 платени за атаките

Стойността на кибератаките срещу срещу “Труд” досега е надхвърлила милион и половина долара и продължава да расте. Това сочат най-скептичните сметки на над 10 експерти по мрежова сигурност.

Нивото на сложност и продължителността на атаката е безпрецедентно за нашата държава. Мащабът на ударите е по силите и възможностите единствено на специалните служби, според експерти по киберсигурност. Масираните киберудари започнаха през октомври 2021-а, когато тръгна и кампанията за последните парламентарни избори.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България