Без тротинетки в пешеходните зони на Казанлък

На пешеходната зона в Казанлък няма да се допускат тротинетки заради зачестилите произшествия, казаха от местната администрация.

Предлагат по-строг контрол на обществения ред

Заведенията за хранене и развлечения вече ще работят до 22,30 часа вместо до полунощ

Съветниците ще гласуват новите забрани

В Казанлък засилват контрола за обществения ред с нови правила в местната наредба. Проектът за допълнения и изменения в нея ще бъде подложен на второ обществено обсъждане заради постъпили допълнителни предложения.

Предвижда се пълна забрана за тротинетки, триколки и велосипеди в пешеходните зони. Нов текст също е забраната за предизвикване на скандали, сбивания, използването на обидни думи, заплахи и неприлични жестове на места за обществено ползване, включително употребата на алкохол и упойващи вещества. Под никаква форма няма да се допуска събирането на дарения и помощи на места за обществено ползване от физически, юридически лица и фондации. Ще се наказва и форсирането на двигатели на автомобили, мотопеди, даже н косачки и мотофрези.

Едно от измененията, което предизвиква интерес, е, че се уеднаквява работното време на заведенията за хранене и развлечения и други търговски обекти. Всички могат да бъдат отворени за клиенти от 6 до 22,30 часа, а не както досега – от 6 часа до полунощ. При специални поводи заведенията могат да работят с удължено работно време, но само след като искането им за това бъде съгласувано с Общината, РУ на МВР и Пожарната служба и бъде издадено разрешение от общинския кмет. Увеселителните обекти, намиращи се в жилищни сгради, няма да имат право на удължено работно време. В проекта за изменение на Наредбата за обществения ред прави впечатление още, че изрично ще се изисква заведенията в района на пешеходната зона да имат охрана. За абитуриентски балове и други тържества ще се проверява дали клиентите не са повече от капацитета на заведението.

Размерът на предвидените санкции е определен в лева и в евро съгласно Закона за въвеждане на еврото, обнародван на 20 август м.г. в Държавен вестник. Глобите варират от 50 лева/25,56 евро до 500 лева/255,56 евро, а при повторно нарушение скачат от 100 до 1000 лева/от 51,13 до 511,29 евро. Имуществените санкции са от 100 до 1000 лева, а при повторност – от 300 до 1500 лева/от 153,39 до 766,94 евро. В евро ще се плаща при влизане на страната в еврозоната.

Най-четени