„Свободна преса“: Китайски дронове отново предизвикват Вашингтон (Видео)

„Свободна преса“: Китайски дронове отново предизвикват Вашингтон (Видео)

Китайските военни инженери постигнаха нова победа над американските. Китай представи безпилотен хеликоптер, който ще бъде оборудван със самолетоносачи. Дронът ще патрулира в китайските морета и ще участва във военното разузнаване, пише „Свободная пресса“.

Китай обяви успешното изпитание на нов безпилотен летателен апарат с вертикално излитане и кацане AR-500CJ. Безпилотният хеликоптер ще служи на големи надводни кораби на китайския флот, включително самолетоносачи, съобщава вестникът.

Корпорацията за авиационна индустрия на Китай (AVIC) съобщи за летателния тест. Етапите на проектиране и пилотно производство са завършени и дронът извърши първия си полет в окръг Поянг, във вътрешната провинция Дзянси.

По време на тестов полет AR-500CJ беше оценен за способността му да излита, да кръжи, да лети направо, да маневрира и да каца. Способността на дрона да се възстановява след симулирана повреда на двигателя също беше оценена.

От корпорацията добавиха, че хеликоптерът ще бъде подложен на допълнителни функционални и оперативни тестове на различни места в Китай. „Дронът ще завърши летателна квалификация до 2023 г.“, се казва в официално изявление на AVIC.

Хеликоптерът е разработен от Китайския институт за изследване и развитие на хеликоптери (CHRDI). Още през 2020 г. тази компания представи първите дронове от семейството AR-500 - тогава моделите AR-500B и AR-500C излетяха.

Настоящият дрон, според китайските разработчици, е цялостно подобрен в сравнение с предишните модели. Според американската военна агенция Janes дронът може да развива скорост до 170 км/ч, а максималният обхват на дрона е 200 километра.

Във въздуха дронът може да остане до 5 часа, като носи на борда полезен товар до 80 килограма. Благодарение на използването на съвременни композити, теглото на хеликоптера е само 500 килограма.

Дронът може да се използва за патрулиране на акватория, разузнаване и целеуказване.

Китайските дронове са 4-5 пъти по-евтини от американските

Китай определено може да се нарече нация на дронове. Последните военни учения в Тайванския пролив показаха колко голям е арсеналът от дронове, използвани от Китай.

Експертите на агенция Janes са идентифицирали поне 3 вида дронове - това са TB-001, BZK-005E (Long Eagle) и FL5A (известен още като Loitering Dragon). Всички те се използват за наблюдение, визуално и електронно разузнаване.

„Дългият орел“, например, по нищо не отстъпва на бойните самолети по размери: дължината на дрона е повече от 10 метра, а размахът на крилата е повече от 18 метра. Такъв дрон може да вдигне 370 килограма полезен товар на височина до 7,5 километра.

Процъфтяващата индустрия за дронове в Китай е предизвикателство преди всичко за САЩ, които са свикнали да доминират на пазара на дронове. Произведени в Америка модели като MQ-1 Predator, MQ-9 Reaper и RQ-4 Global Hawk са закупени от много страни.

Сега дори вчерашните американски сателити купуват дронове от Китай. Китайските дронове са много по-евтини, а качеството им по нищо не отстъпва на това на американските.

Например Китайската академия по аеродинамика е разработила огромна гама дронове Caihong ("Дъга"), които сега се купуват от много страни - включително Ирак, Пакистан, Бирма, Египет, Алжир, Саудитска Арабия, Етиопия, Обединените арабски емирства и други.

Най-популярният експертен продукт беше дронът с витло Caihong-4. Всъщност това е китайски вариант на американския MQ-9 Reaper. Само с подобни възможности дрон от Китай е много по-евтин: американски дрон струва 20 милиона долара, а китайски дрон струва само 4 милиона долара.

Същото сравнение прави, да речем, китайският дрон Wing Loong, който струва само 1 милион долара. Американският аналог - MQ-1 Predator - ще струва на купувачите вече 4 милиона долара.

Американците вкараха партньорите си в експортен капан

По-ниските цени не са единствената причина за нарастването на продажбите на дронове от Китай. Бързо нарастващият дял на китайските продажби се дължи на ограниченията, които са в сила в САЩ от години.

Още през 1987 г. САЩ подписаха Режима за контрол на ракетните технологии. Това е доброволен пакт на 35 държави, насочен към предотвратяване на масовото разпространение на ракети и дронове.

САЩ се колебаят да продават дронове със смъртоносни способности на други страни, особено в Близкия изток. Американците се страхуват, че дроновете могат да попаднат в неподходящи ръце и да предизвикат израелското господство в региона.

Всъщност единствената страна освен САЩ, която използва произведени в САЩ въоръжени дронове, е Обединеното кралство.

Китай, от друга страна, не е ограничен от Режима за контрол на ракетните технологии, тъй като никога не е подписвал пакта. Китайските продукти не подлежат на строги експортни разпоредби и контрол като американските дронове.

Колкото повече дронове Китай продава на страни, които се смятат за партньори на САЩ, толкова по-малко ще зависят от американците и толкова по-близки ще стават с китайците.

Най-четени