Депутатът от ДПС Хамид Хамид, пред „Труд“: Искаме да разрушим схемата за разграбване на КТБ

По груби сметки става въпрос за допълнително присвояване на над 500 млн. лв.

Намираме Хамид Хамид в Атина, където е на посещение с парламентарна делегация. Съгласява се бързо да даде телефонно интервю по темата, която през последните дни предизвика доста дебати. Хамид е един от тримата вносители на измененията в Закона за банковата несъстоятелност. Проектът предизвика разнопосочни реакции. Питаме депутата защо толкова са закъснели въпросните промени, не са ли противоконституционни и какъв ще е ефектът, ако бъдат приети от НС.

- Г-н Хамид, вие сте един от вносителите на измененията в Закона за банковата несъстоятелност. В мотивите към проекта е посочено, че целта е „осветляване на всички обстоятелства около фалита на КТБ“. Не сте ли малко закъснели?

- Не целим само осветляване на всички факти и обстоятелства. Целта е да се даде ефективен инструмент в ръцете на синдиците, чрез който да се върнат разграбените от организирана престъпна група активи, които би трябвало да служат за обезпечение на евентуалните вземания на държавата. Т.е. този законопроект не цели осветляване, а връщане на заграбеното. В законопроекта предлагаме увеличаване на двугодишния срок, в който синдиците могат да предявават претенции към тези активи, на петгодишен срок. Този текст е необходим, за да може държавата да си върне заграбеното.

- Защо не внесохте тези промени по-рано, а чакахте да изтече срокът?

- Този текст е естествено продължение на предходен законопроект, който внесохме. Но предвид схемата на разграбване, която тръгна през последните няколко месеца, се наложи да внесем тези изменения.

- Казахте, че става въпрос за действия на организирана престъпна група, след това заявихте, че през последните няколко месеца действа схема за разграбване, моля ви конкретизирайте какво имате предвид.

- Схемата е много проста, която започна далеч след поставяне на банката в несъстоятелност и далеч след заличаване на съответните ипотеки от квесторите. Прилага се проста схема, при която фирма купува вземането, купува го фиктивно, защото няма никакви плащания. Покупката става от куха фирма към вземане на фирма с актив. След като „закупи“ това вземане въпросната фирма предявява претенции към компанията с актива и обявява тази компания в несъстоятелност, като предварително раздуват вземането, увеличавайки капитала и така конкурира синдиците, или държавата с доста по-голямо вземане и усвоява въпросния актив. Тази схема се наблюдава, виждаме я от последните анализи и доклади на синдиците. И след като сме гледали тези доклади за последните няколко месеца сега внасяме измененията. Анализите и докладите са на сайта на КТБ и всички могат да ги видят. Това е публична информация.

- Не е ли имало досега механизъм, чрез който синдиците да спрат тази схема?

- Не е имало правен способ, защото Търговският закон и Законът за банковата несъстоятелност досега са функционирали в ситуация, в която има нормални банки и нормална банкова несъстоятелност. Всички видяхме, че КТБ не е била нормална банка и не е функционирала като нормална банка. Сблъскваме се с обстоятелството да се използват позволени от закона сделки, за да се разграбва имущество. Това е една празнота в закона ни за банковата несъстоятелност. Нашата цел е да запълним тази празнота, не само по отношение на КТБ, но и за вбъдеще да няма такива практики.

- Четейки докладите и анализите на синдиците на КТБ успяхте ли да направите разчети, каква стойността на заграбените активи по схемата, за която говорите?

- Не сме смятали дружество по дружество, макар че в докладите всяка компания е подробно анализирана, но според мен по груби сметки става въпрос за над 500 млн. лв.

- В тези схеми има ли замесени известни фирми и лица, които и преди това са били в схемите на КТБ?

- Схемата на КТБ при кухите кредити и тази схема не могат да не се извършват от едни и същи играчи. Т.е. за да се закупи това вземане от куха фирма, която е ползвала заеми и предоставяла на друга такава, тази цесия се извършва само с вътрешни лица. Използват се кухи фирми – бушони, т.нар. поставени лица, или както в медиите ги виждаме като клошари. Използват се едни и същи лица за тази схема, което ни навежда на мисълта, че самата схема не е организирана сега и че БНБ са проспали тези действия.

- Вие сериозно ли говорите, че в схемата с цесиите се използват клошари?

- Има подставени лица, аз не съм ги виждал, за да кажа със сигурност, че са клошари, но схемата е сходна на тази с клошарите. използват се офшорни компании, които нямат нито лев, нито цент оборот или друга дейност, регистрират се непосредствено преди самите сделки и по самите сделки, с които се купуват вземания няма плащане. Т.е. законопроектът третира само такива фиктивни, измамни сделки, по които няма плащания. Тези, които нормално са купили вземания, за които са платили са извън обхвата на законопроекта ни. Законопроектът ни не отменя такива сделки, те са нормални търговски сделки. Там където е направена цесия без плащане, фиктивно, с оглед да се измамят кредиторите, законопроектът предвижда обявяването им за недействителни.

- Какво очаквате като ефект, ако бъдат приети внесените от вас изменения в Закона за банковата несъстоятелност?

- Очакваме всяка стотинка, заграбена от КТБ, да бъде върната, там където й е мястото – във Фонда за гарантиране на влоговете, защото държавата плати над 3 млрд. лв., за да погасява задължения вместо КТБ към вложителите на банката.

- Наясно ли сте кой всъщност се възползва от вторичното разграбване на КТБ?

- И първоначалното разграбване и вторичното е от една и съща организирана група. Тези дни прочетох в медиите и много сполучливо заглавие „мустаката престъпна група“.

- Защо вносители на измененията сте само трима депутати от ДПС? Защо не потърсихте подкрепа и от други партии?

- Първо, не е прецедент ДПС да внася законопроекти за пресичане на действията по разграбване на КТБ. Това е трети законопроект, който представители от ДПС внасят. Първите два бяха внесени от Йордан Цонев и от Делян Пеевски. Тук сме трима. Не сме търсили подкрепа от други политически сили, защото искаме да видим кой ще застане на страната на обществения интерес и кой ще търси под вола теле, за да ни убеждава как това не е възможно и как ще гледат от страни и ще потриват ръце.

- Наясно ли сте вече кой ще търси под вола теле и коя от парламентарните групи ще гледа сеир?

- Нямам такава прогноза, искрено се надявам законопроектът да бъде подкрепен от всички политически сили и парламентарни групи. Нещо повече – ние очакваме и конструктивни предложения за подобряване на текстовете. Ако някои колеги имат конструктивни предложения, ние сме готови да ги разгледаме и ако са в обществен интерес да ги подкрепим.

- Приемате ли като дадено рамо думите на финансовия министър Владислав Горанов, че който не подкрепи измененията в Закона за банковата несъстоятелност, ще бъде лесно обвинен, че пречи да се върнат откраднатите пари от КТБ?

- Приемам за напълно естествени думите на всеки финансов министър, който се грижи за парите на държавата. А нашият законопроект цели точно това – да се върнат пари на държавата. Няма как да не отбележа, че и председателят на правната комисия в НС Данаил Кирилов пред една от медиите изрази своето лично положително становище по законопроекта.

- Юристи изразиха мнение, че ретроактивното действие на законопроекта е противоконституционно. Прави ли са?

- Ретроактивно действие по принцип е изключение в нашето законодателство, но се е прилагало много пъти. Разбира се по изключение, но не е прецедент. Не мога да се съглася с откровените лъжи, че това е противоконституционно. Проверили сме текстовете, имаме добра подготовка и можем да преценим какви текстове можем да предложим. Още повече, че кой текст е противоконституционен и кой не е казва Конституционният съд, а не платени адвокати и клакьори на мустаката организирана престъпна група.

- Знаете кой текст имат предвид – обявяването за нищожни на всички фиктивни сделки със задна дата…

- Да, това е текстът, който ще им попречи да се радват на откраднатите от държавата пари.

- Не зная дали сте имал време докато сте на посещение в Атина да видите както е написал в блога си Цветан Василев. Той обвинява Делян Пеевски, че дължи на банката десетки милиони левове по девет сделки. Наясно ли сте дали това е истина?

- Нека човек, който се крие от българското правосъдие, ако има нещо да каже, да дойде в София и да го каже. Аз лично проверих и се убедих, че доста преди поставянето на КТБ под особен надзор, г-н Делян Пеевски си е върнал – от съответните компании кредитите до стотинка. Така че няма място за притеснения.

- Цветан Василев препоръчва законопроектът да бъде пренаписан. Ще се съобразите ли с препоръката му?

- Не съм запознат с предложението. А вие как гледате на идеята един обвиняем да дава указания на прокурора как да си напише обвинителния акт?

- Не разбрах защо действащата нормативната уредба не позволява да спрат опитите за неправомерно присвояване на имущество с произход КТБ?

- Защото това е схема рядка и непозната в банковата среда и нашето законодателство регулира нормални банкови отношения, а не предварително подготвени измамни схеми.

- Може би трябваше по друг начин да ви попитам. Не става ли въпрос за пропуск на законодателите, за съзнателно оставена отворена врата?

- Разбира се, че има дупка в законодателството, но кой би могъл да очаква такава мащабна схема да бъде реализирана. Това не е нещо обичайно и случвало се, така че законодателят да може да го предвиди и да му противодейства. Нямаше как да бъде предвидено. Единици са в световната история като Мадоф в САЩ.

- Искате да ми кажете, че поправките ще спрат всеки Мадоф?

- Тези поправки са против всеки, който би дръзнал оттук нататък да посяга на парите на вложителите и на кредиторите на всяка една банка и в частност, предложенията са средство в ръцете на синдиците да възстановят една справедливост – да върнат заграбеното от държавата.

- Накрая няма как да не ви задам и няколко политически въпроса. В неделя, в Монтана вашият председател Мустафа Карадайъ заяви, че ако не бъдат махнати вредните елементи от властта, ДПС ще махне властта. Защо втвърдихте тона?

- Тонът ни е втвърден от първия ден, когато беше обявена тази коалиция. Абсолютно без никаква нужда ГЕРБ включиха националистите в управление, което е вредно за държавата. От първия ден на това управление ние твърдим, че включването на националисти е вредно и за България, и за Европа. В Европа никой не иска националистите, а ние им отваряме широко вратата без да има необходимост от това. Обърнете внимание, че никой от националистите в Чехия или в Унгария не говори против правата на малцинствата, никой не насажда език на омразата в собствената си държава. Там говорят за недопускане на икономически мигранти. И на това Европа казва краен национализъм. А при нас се вихри архаичен, дивашки национализъм, който няма аналог.

- Всъщност в ДПС цялата коалиция Обединени патриоти ли имате предвид, или само определена партия в нея?

- Искаме цялата коалиция да излезе от властта, но след като особено показателни са действията на един вицепремиер, нека да започнат от него. Но националисти нямат място в нито едно съвременно правителство. Имахме възможност да дебатираме това и с колеги от гръцкия парламент, благодарих на председателя на гръцкия парламент, че в реч в нашито НС той изтъкна, че една от основните опасности пред Европа е ширещия се национализъм и отпорът срещу него трябва да е общ.

- Поставили ли сте условие на ГЕРБ докога трябва да се освободи от националистите?

- Мисля, че срокът им вече изтича и се надявам да проявят разум, защото наближава председателството , председателство с националисти и радикалисти не е полезно нита за България, нито за Европа.

- В този смисъл бихте ли подкрепили вота на недоверие, който БСП обявиха, че ще поискат?

- Както виждаме от действията на ГЕРБ нама никаква чуваемост. Напротив, от изявления на председателя на Парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов научихме, че нещата с националистите вървят идеално, така че пред нас не стои пречка да преговаряме с всички парламентарни групи по отделни теми за внасяне на вот на недоверие. Това е инструмент на опозицията и ние възнамеряваме да се възползваме от него.

 

Нашият гост

Хамид Хамид е роден през 1973 г. в с. Сини вир, община Каолиново. След като завършва средното си образование в ПМГ “Нанчо Попович”, учи право в Бургаския свободен университет и се дипломира през 1998г. От 2000 г е член на адвокатската колегия в Бургас.”

Депутат е в 41-то, 42-то и 43-то НС. Член е на правнта комисия, зам.-председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и заместващ представител в Делегацията в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта