В петък в Париж обядваха двамата най-богати мъже в света Илон Мъск и Бернар Арно. Според библията на богаташите „Блумбърг“ първият „тежи“ 229 млрд. долара, а вторият – 197 млрд. долара. Ако се вярва на медиите край Сена, те били хапнали заедно, защото за това настоявала майката на Мъск – Мей. Тя е „фешън инфлуенсър“ и искала да се запознае на всяка цена с краля на световната мода и лукса Арно. Неговите двама синове - Антоан и Александр, пак според медиите, също били пожелали неистово да обядват с Илон, тъй като за тях той бил идол и човекът на бъдещето.
За какво са си приказвали петимата на масата, не успяха да узнаят дори най-напористите парижки репортери, но два часа по-късно то сякаш стана ясно. Тогава американецът с южноафриканско потекло бе посрещнат като рок звезда на организирания във френската столица форум за авангардни технологии „Viva Technology“. Над 4000 млади хора от цяла Европа оглушиха залата с аплодисменти и скандирания на английски: „Обичаме те, Илон!“ и „Вярваме в теб!“ И за награда предприемачът и изобретател им съобщи топ-новината, която бил споменал и на обяда с Бернар Арно. Съвсем скоро неговата компания „Neuralink“ щяла най-после да имплантира в мозъка на човек чип, чрез който той, мозъкът, щял да си комуникира директно с мощен компютър. Така парализирани хора или страдалци с неврологични болежки щели да се върнат към живота и не само те. Пак овации, пак аплодисменти безспир и, както писа популярният парижки сайт „Numerama”, „в оня момент Мъск разбра, че е стъпил на терен, който вече е завладял“.
Ден преди да се почерпят с Бернар Арно и да се снимат на терасата на неговия свръхлуксозен парижки хотел „Белия кон“, Илон Мъск се прегърна горещо в Рим с премиерката и лидерка на управляващата в Италия дясноцентристка коалиция Джорджа Мелони. Както е известно, нейното политическо влияние вече се е ширнало извън Апенините и авторитетните медии в столиците на Стария континент често сочат възнисичката, но със страхотно висок интелектуален заряд русокоса фурия, като бъдещ обединител и водач на европейските консерватори. А се знае, че Мъск се смята точно за върл консерватор, който не крие намеренията си да реализира своите тежнения чрез планетарен десен политически проект, целящ да се противопостави на неолибералните и глобалистични мераци на минаващия за спонсор на т.нар. световна демократична левица магнат Джордж Сорос.
Именно с пълното покритие на политическата визия на Илон Мъск с тази на Джорджа Мелони най-четените на Апенините вестници „Кориере дела сера“, „Република“ и „Стампа“ оправдаха повишения градус на непротоколната прегръдка между Джорджа и Илон в правителствения дворец „Киджи“ в Рим. Като всекидневниците не пропуснаха да подчертаят, че гостът е поздравил домакинката си за консервативните идеи, които тя е превърнала в свещени цели – борба срещу намаляващата раждаемост /“Италия рискува да изчезне“ – бе туитирал неотдавна Мъск след публикуването край Тибър на отчайващи демографски данни/, умерен национализъм в рамките на ЕС, по-мек подход в борбата срещу промяната на климата, непримиримост срещу идеите на движението “Woke” в САЩ, което се бори за признаване на всички права, претендирани от всеки един индивид, включително и ЛГТБ – напъни, които според Мъск могат да доведат до изчезване на човечеството.
Неговата консервативна визия за бъдещето на света, свързана с прилагането на свръхмодерните технологии, според апологетите ѝ цели именно да се спаси човечеството, а човекът да стане център както на всяка политическа дейност, така и на вселената. „Мъск разговаря с италианското правителство, защото чувства, че има идеологическа близост с него“ – заяви пред в. „Република“ придружаващият магната в Италия феномен на информатиката Фабио Киузи. – „Сигурно са си говорили с Мелони и за бизнес, и за опасностите на изкуствения интелект, и за ограниченията според Мъск на свободата на словото в „Туитър“, които ЕС би трябвало да наложи в края на август и т.н.. Но важното е, че Илон вече демонстрира пълно съзвучие както с американската, така и с италианската десница, що се отнася до политиката.“ – подчерта италианският ИТ-специалист.
А след кратките си репортажни редове за петъчния гастрол във “VivaTechnology” на собственика на „Tesla“, “SpaceX” и „Twiter“, влиятелният парижки всекидневник „Льо Монд“ се изжалва, че Мъск не бил споменал и дума за евентуалното изграждане във Франция на новия гигантски завод на неговата прочута автомобилна компания. Защото при предишното си гостуване в Хексагона през май и след среща с президента Еманюел Макрон, гениалният новатор бе натъртил, че най-достойната страна за осъществяването на подобен внушителен проект е Франция. Преди това негов екип и самият той бяха проучвали условията и възможностите за изграждане на европейския гигант за електрически автомобили в Нидерландия, Обединеното кралство, Испания и Италия. Като според плановете на магната изборът на мястото за бъдещата многомилиардна инвестиция трябва да бъде избрано до края на годината и първата копка да бъде направена в началото на следващата. Та завчера „Льо Монд“ се запита доста риторично и малко под сурдинка дали пък след като не обелва дума за „Тесла – Франция“, Илон Мъск не иска да обвърже изграждането на завода с проправянето на път за спечелването на Европа за неговия планетарен десен политически проект? Особено като се има предвид, че Бернар Арно също никак не е чужд на консервативните идеи на предприемача и изобретателя от Тексас.
Няма лошо, след като според Илон Мъск човекът, воден от своя разум, от физическите и математическите науки, трябва да продължи своята експанзия. И да има много деца, да отиде на Марс, дори да завладее Слънчевата система, след което, преодолявайки море от трудности, да стигне до други звезди.
Мъск е човекът, който иска да постави отново човечеството в центъра на битието, да го подобри, както обещават мозъчните чипове на „Neuralink“. И никога човекът да не бъде ограничаван, както понякога налагат нормите на демокрацията, способен да разкъса като Гъливер възпиращите ѝ вериги. Само така може да бъде разчетена снимката на Илон, сам в римския Колизеум и вперил поглед в небесата, която поства миналия четвъртък в „Туитър“. С краткия коментар на латински: “Per Aspera ad Astra”, тоест „През трудностите към звездите“.