С-500 е способността да унищожава самолети и балистични ракети в близкото космическо пространство
Съвременни танкове, самолети и хеликоптери, ракети и военни кораби - през 2022 г. руските въоръжени сили ще получат стотици единици модернизирана и изцяло нова военна техника. Включително оръжия, които досега само се мяркаха на изложби и закрити демонстрации.
Перспективна броня
Танк Т-14 „Армата“ преди репетицията на военния парад в Москва.
По думите на началника на Главното автобронетанково управление на Министерството на отбраната генерал-майор Александър Шестаков, ще приключат държавните изпитания на цяло семейство перспективна техника и ще започне серийното u производство. На първо място става дума за машини на универсалната платформа „Армата“ - основният танк Т-14, тежката бойна машина за пехотата Т-15, ремонтно-евакуационният Т-16 и самоходната гаубица „Коалиция-СВ“.
В допълнение към новите продукти, Сухопътните войски получават и добре усвоеното и модернизирано оборудване: танкове Т-72Б3М, Т-90М, Т-80БВМ, бойни машини на пехотата БМП-3 и БМП-2М с боен модул Бережок, бронирани БТР-82А, кадрови превозни средства, самоходни оръдия „Мста-СМ“. Освен това скоро ще бъдат приети на въоръжение зенитно-ракетно-артилерийски комплекс „Панцир-СМ-СВ“, зенитно-артилерийски комплекс „Деривация-ПВО“ и следващото поколение ПЗРК „Метка“.
Завоюване на небето
През 2022 г. за ВКС ще бъдат закупени над 200 единици основно въоръжение, военна и специална техника. Както съобщава заместник-началникът на въздушно-космическите сили генерал-лейтенант Андрей Юдин в резултат на това делът на съвременните изделия желязо ще достигне рекордните 89 процента. По-специално, войските ще получат изтребители Су-35С и Су-30СМ, бомбардировачи Су-34, системи за противовъздушна отбрана С-350 и С-400. За първи път във въздуха ще се издигне модернизираният стратегически бомбардировач Ту-160М, построен от нулата в Казанския авиационен завод.
В нов етап ще влезе и програмата за изтребителя от пето поколение Су-57. През следващата година Аерокосмическите сили се надяват да овладеят 12-те серийни самолета. Генералният директор на държавната корпорация „Ростех“ Сергей Чемезов каза, че изпитанията на двигателя от втора степен скоро ще приключат. Първият изтребител с новия силов агрегат ще бъде изпитан през 2022 г. Като цяло въздушно-космическите сили ще закупят 76 от тези машини.
Армейската авиация ще бъде попълнена с 15 вертолета Ка-52М Алигатор. Програмата за модернизация беше завършена за рекордно кратко време - прототипът излетя през лятото на 2020 г. „Алигатор“ беше оборудван с нова система за наблюдение и навигация, радар с активна фазирана антенна решетка, усилен колесник, ракети „Атака“, „Вихр“ и „Вихр-М“. Важно е да се отбележи, че работата по модернизацията се осъществява, като се отчита опитът от използването на базовите модели в Сирия.
Паркът на БПЛА също нараства. През 2022 г. компанията Kронщадт ще започне серийно производство на БПЛА в Дубна, Московска област. Това означава, че армията ще получи много от най-новите дронове, по-специално разузнавателно-ударните „Иноходец“. Серията ще бъде последвана от безпилотниците „Сириус“, „Гром“ и „Молния“.
Една от високопоставените премиери е зенитно-ракетната система С-500 Прометей. Първият бригаден комплекс влезе на въоръжение в 15-та армия на въздушно-космическите сили, покриваща Московска област през октомври м. г. Формално обаче комплексът все още не е преминал държавните изпитания. Очаква се те да бъдат завършени през 2022 г. и „Прометей“ да навлезе в серийно производство. Характеристика на С-500 е способността да унищожава както самолети, хеликоптери и дронове, така и балистични ракети в близкото космическо пространство.
Изход в океана
Изстрелването на хиперзвуковата ракета „Циркон“ от фрегата „Адмирал Горшков“ в Бяло море.
Основната военноморска новост несъмнено е хиперзвуковата противокорабна крилата ракета „Циркон“. В края на ноември м. г. Владимир Путин обяви, че системата ще бъде инсталирана във флота през следващите месеци. „Циркон“ е първата в света хиперзвукова ракета, способна на непрекъснат аеродинамичен полет с маневриране.
Тя ще бъде на въоръжение както в кораби, така и в подводници. Максималната скорост е девет Маха, обхватът е хиляда километра. Смята се, че ракетата е неуязвима за съвременните корабни системи за противовъздушна и противоракетна отбрана.
Флотът също ще бъде попълнен и с нови носители на новите оръжия. Корабостроителите очакват да предадат на моряците многофункционалната фрегата „Адмирал Головко“ - третият кораб от проекта 22350. Медии съобщиха, че именно той ще получи първи „Циркон“ като стандартно оръжие.
Не е изключено с него да бъдат оборудвани и малки ракетни кораби от проекта 22800 Каракурт. През 2022 г. в състава на ВМС трябва да се включат три такива флага - „Циклон“, „Буря“ и „Асколд“. Освен това се планира да се изпробва перспективната външно ненатрапчива корвета от проект 20386 „Меркурий“, която според военните, може да бъде опасна дори за самолетоносачите.
Две атомни подводници, стратегическата атомна подводница по проекта „Борей“ „Генералисимус Суворов“ и многоцелевата ударна подводница „Красноярск“ от проекта „Ясен-М“ ще укрепят подводния флот. Също така, моряците ще получат първите две серийни дизел-електрически подводници от проекта Lada - Кронщад и Велики Луки.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш