КНСБ поиска данък “богатство” и необлагаем минимум

Софтуерните компании са против

Въвеждане на еднократен данък само за 2020 г. върху притежаваното движимо и недвижимо имущество и на финансови активи над определена стойност заради кризата с COVID-19, предлагат от КНСБ в пакет от данъчни промени. Стойността на имуществото, за което да има данък „богатство“ да се договори в Националния съвет за тристранно сътрудничество, предлагат  синдикалистите.

От КНСБ припомниха, че подобна форма на облагане със своеобразен данък "богатство" съществува в редица европейски страни. Синдикалистите лансираха цялостна визия за промени в данъчната система. Основен акцент в нея е въвеждане на необлагаем минимум в размер на минималната заплата плюс схемата 15/15/15 - 15% данък върху доходите на гражданите, върху печалбите на фирмите, и намаляване на ДДС от 20 на 15 на сто.

Ако предложенията бъдат приети, приходите в хазната ще намалеят с 1,5 млрд. лв., обясни икономическият експерт на синдиката Любослав Костов. Заради въвеждането на необлагаем минимим у хората ще останат повече средства. Но нова ще бъде компенсирано от повишението на данък печалба. Намалението на приходите в хазната ще дойде от свалянето на ДДС от 20% на 15%, от което загубитге ще са 3 млрд. лв. Затова от КНСБ предлагат други данъчни промени, които ще повишат приходите. Сред тях са данък върху финансовите транзакции, дигитален данък, постепенно увеличаване на максималния осигурителен доход от 3 000  лв. до 10-кратния размер на минималната заплата.

Ако човек работи на минималната заплата, която догодина ще бъде 650 лв., той ще спечели от предложената от нас промяна 672 лева допълнително и по този начин ще повиши своята реална покупателна способност, каза Костов. Реално за него това ще бъде 13 работна заплата, допълни той. Ако човек получава заплата от 1 000 лв., ще печели 653 лева, допълни Костов.

Против предложенията на КНСБ се обявиха от софтуерните компании. "Предложената от КНСБ визия за промени в данъчната система на България е не само популистка и ретроградна, но и вредна за развитието на икономиката, в частност за всички иновативни компании и заети с висококвалифициран труд лица", заявиха в обръщение до медиите от Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ). В асоциацията членуват 90 софтуерни фирми - пълноправни членове, и над 120 асоциирани членове.

Според браншовата организация, промените, предложени от синдикатите, ще стимулират икономика на ниската добавена стойност и ще подхранват устойчиво мнозинство от хора с минимални работни заплати и "уравниловка на ниските доходи".
"Подобно назадничаво икономическо мислене е характерно за времето на комунизма, с което България се раздели окончателно преди 31 години. То е и в основата на факта, че синдикалните организации продължават във всичките тези години да губят връзка с прозрачните и работещи сектори и реално да нямат никакво представителство и влияние във водещите икономически браншове в държавата", заявяват от БАСКОМ.

От асоциацията смятат, че с претенциите за по-справедлив принос на преките и косвени данъци в държавния бюджет всъщност ще натоварят допълнително високообразованите и високоефективни професии, каквито са софтуерните инженери и разработчици, като по този начин ги отблъскват и дискриминират. "Популисткото правило "по-богатите да плащат повече" е икономически необосновано. И при настоящата данъчна система хората с по-големи доходи плащат повече, а от КНСБ не изчисляват стойността на вложените усилия, квалификации, образование и отговорности в по-високоплатения труд", обясняват от асоциацията.

От БАСКОМ настояват да не се правят никакви експерименти с данъчната система, както и да се запази икономическата и финансова предвидимост на държавата. Именно тази предвидимост е помогнала на България да се утвърди сред водещите европейски държави със силно развита дигитална индустрия и конкурентен високотехнологичен сектор. "Настоящата данъчна система осигурява възможност за дългосрочно планиране на развитите сектори и насърчава производството и износа, които са в основата на растежа, а не вътрешното потребление."

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес