Конституционният съд реши с 11 на 1 гласа: Понятието „пол“ има само биологичен смисъл (обзор)

Конституционният съд реши с 11 на 1 гласа: Понятието „пол“ има само биологичен смисъл (обзор)

Не дават предписания на законодателната или съдебната власт дали да признават транссексуалните

Не могат да дописват Конституцията

Понятието “пол” според Конституцията следва да се разбира само в неговия биологичен смисъл. Това реши днес с 11 гласа “за” Конституционният съд (КС). “Против” е гласувал бил само съдия Георги Ангелов, а Филип Димитров е подкрепил решението, но е изразил становище по част от мотивите.

Въпросите до КС какво е обяснението на понятието “пол”, възприето от Конституцията, има ли то самостоятелно психологическо и/или социално изражение, различно от биологичното, как е решен на конституционно ниво въпросът за баланса между понятието “пол”, възприето от върховния закон, и правото на личен живот по чл. 32, ал. 1 от Конституцията, може ли държавните органи да зачетат последиците от личната идентификация на български гражданин, който се е самоопределил към пол, различен от биологичния бяха поставени от Гражданската колегия на Върховния касационен съд (ВКС).

След днешния отговор от КС, върховните съдии трябва да излязат със задължително тълкуване за това дали в България е допустима юридическа промяна на пола при транссексуалност.

Думата “пол” е употребена в Конституцията само веднъж - в чл. 6, който забранява дискриминацията по различни признаци, включително и по пол.

Освен това основният закон обявява брака за доброволен съюз между мъж и жена и въвежда особена закрила на жената майка. Въз основа на тези текстове през 2018 г. КС заяви, че Истанбулската конвенция противоречи на Конституцията и че “биологичният пол е детерминиран по рождение и е в основата на гражданския пол”, и че “процедури, осигуряващи правно признаване на пол, различен от биологичния, е в разрез с Конституцията”.

В новото си решение КС подчертава, че дава задължително тълкуване, но не може да дописва закона и Конституцията и “не отправя обвързващи предписания до отделните власти относно уреждането на правното положение на транссексуалните лица и конкретно - на законодателната власт относно създаване на определена законова уредба, признаваща правото им на полово самоопределяне, и на съдебната - относно дължимия начин на произнасяне по молби на посочените лица за зачитане на определени правни последици, произтичащи от това самоопределяне”. С други думи - законодателите от Народното събрание могат да решат дали да уредят изрична процедура, по която държавата ще признава смяната на пола на транссексуалните. Но КС подчертава, че няма да коментира съществуващата по този въпрос празнота в закона.

След даденото днес тълкуване от КС предстои Гражданската колегия на ВКС да възобнови тълкувателното си дело за това дали в България е допустимо транссексуален да промени юридически пола си.