Няма кой да работи: Руските фирми масово наемат тийнейджъри и пенсионери

В икономикате липсват два милиона работници

Нивото на безработица в Русия би трябвало да предизвиква завист във всяка страна, но вместо това подчертава как недостигът на работна ръка, подхранван от инвазията на Кремъл в Украйна през 2022 г., затруднява работата на компаниите.

Делът на работната сила без заетост в Русия, който вече е рекордно нисък, е спаднал до 2,3% през октомври, съобщи Федералната статистическа служба късно в сряда, пише Bloomberg. Това изпреварва Япония, която традиционно се радва на ниска безработица, и всички останали страни от Групата на седемте.

„Руският пазар на труда в момента преживява доста трудна ситуация“, заяви Евгений Суворов, главен икономист за Русия в банка „ЦентроКредит“. „Има няколкостотин хиляди души, които са напуснали Русия, и доста значителен приток на служители в секторите, които работят по държавни поръчки.“

Заплатите са се увеличили с почти 20% на годишна база, каза той. Това създава „значителен инфлационен риск“ в страната, където ръстът на цените досега през тази година доближава 9%, по данни на Министерството на икономиката.

Войната на Русия в Украйна доведе до прегряване на икономиката, което от своя страна засили острия дефицит на работници в повечето отрасли. Конкуренцията за служители доведе до повишаване на заплатите, което изостри инфлацията, тъй като компаниите в гражданския сектор се борят с военните - и помежду си - за оскъдните таланти. Недостигът на работна ръка действа и като ограничение за производството, заплашвайки да забави растежа на военната икономика.

В секторите на ресторантьорството и търговията на дребно търсенето на работници на възраст между 16 и 18 години се е удвоило, според анализатори на Avito Jobs, базирана в Москва служба за обяви, съобщи през октомври вестник „Комерсант“. Според руското законодателство човек може да бъде нает за ограничена работа от 14-годишна възраст с одобрението на родителите.

Бутиков хотел в центъра на Москва е трябвало да наеме ученици от гимназията, за да почистват стаите и да мият чинии, след като не е успял да намери достатъчно камериерки, дори и след като значително е увеличил месечното възнаграждение, казва управителят на хотела, пожелал да остане анонимен. 

Предприятията обаче не търсят само по-млади работници. През последните две години средната възраст на квалифицираните специалисти се е увеличила с три до шест години, според SuperJob, услуга за набиране на персонал.

„Буквално се налага да молим хората да отложат пенсионирането си, защото просто няма кой да ги замести“, казва Ирина, 49 г., мениджър в голяма строителна компания. Общият брой на служителите в нейната фирма е 12 000 души, като една трета от тях са в пенсионна възраст, или над 60 години. 

Татяна, 72 г., преподавател в медицински колеж в малък град на Волга, казва, че 60-70% от учителите са работещи пенсионери. „По-рано по-възрастните учители бяха принуждавани да се пенсионират, за да се освободят места за младите“, казва тя. „Сега ни молят да останем“.

На някои от най-големите работодатели им се налага да търсят нови работници още по-далеч. „Магнит“, една от най-големите руски вериги за търговия на дребно с хранителни стоки, заяви този месец, че е започнала програма за намиране на нови служители в Узбекистан и планира да я разшири и в други страни. 

На всеки безработен руснак се падат по пет свободни работни места, сочат оценки на FinExpertiza, една от водещите одиторски фирми в Русия. Това е най-голямата разлика от 19 години насам.

По данни на одиторската фирма в момента в руската икономика липсват два милиона работници. 

Повече от 80% от руските компании изпитват някаква степен на недостиг на персонал, съобщи Банката на Русия през октомври. Високопоставен служител в отдела по труда в кметството на Москва заяви, че в 13-милионния град няма безработни, според вестник РБК. 

Собственик на верига ресторанти в Москва заяви, че му липсват до 30% от необходимите му работници - ситуация, която не е виждал през 15-те години на бизнеса си. 

Освен че трябва да се конкурират със свързаните с отбраната индустрии по отношение на заплатите, руските компании казват, че напускането на работниците мигранти от страната също е повлияло на ситуацията. Около един милион са напуснали Русия само през 2024 г., заяви в телевизионно интервю тази седмица Андрей Кладов, главен изпълнителен директор на платформа, предоставяща цифрови услуги на трудови мигранти в Русия.

Изтичането идва в момент, когато Русия затегна имиграционните правила след терористичното нападение през март в концертна зала край Москва. Отслабването на рублата спрямо долара също направи работата в страната по-малко привлекателна. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика