Политологът доцент Стойчо Стойчев пред „Труд“: Интелектуално Герджиков е класи над Радев

Радев е като щука във водоем с партии от шаранчета, които го крепят

„Костинброд 2“ не се състоя

Часове преди изборите за президент и народни представители в неделя е интересно да чуем мнението на един от младите български политолози доцент Стойчо Стойчев. Какво смята той за кампанията, има ли предпочитан кандидат за президент, защо помръкнаха т. нар. протестни партии, ще има ли този път правителство и ще бъде ли БСП незаобиколим фактор за създаването му - това са въпроси, на които се спираме в нашия разговор.

- Три дни преди изборите, каква бе кампанията и какви избори очаквате, доцент Стойчев?
- Не смятам, че нещо кой знае какво ще стане. „Костинброд 2“ не се състоя в замисления мащаб с машините. Вярвам, че спокойни ще бъдат изборите. По отношение купуването на гласове - този път Бойко Рашков накара МВР да бъде активен преразпределител на този пазар. Защото гласовете се продават винаги, въпросът е кой ги купува. И този път Рашков недвусмислено по медиите съобщава за кого работи. Така че е ясно - ако има на изборите голямо количество контролирани и купени гласове, те ще отидат при партиите около Радев, както стана и през лятото, когато Рашков също бе много активен.

- Риториката, дебатите? Чухме ли нещо ново?
- Бягат от директен сблъсък всички, не само кандидат-президентите, но и кандидатите за народни представители. Всеки иска да чете монолози по медиите, ако може да е сам и да си разгръща тезите, ако има изобщо някакви тези, извън архитезата на вендетата Бойко Борисов-Румен Радев. Тази архитеза засенчва всички останали. И Анастас Герджиков направи много хубаво с отвореното си писмо до Радев, нищо излишно не каза и нищо важно не пропусна. Посочи директно кой е основният проблем и дефицит на тази кампания - че Румен Радев се опитва да лепи Борисов на всеки, който не му харесва - ти си на Борисов, и ти си на Борисов. А това изобщо не може да се каже за ректора на Софийския университет. Той не е станал ректор благодарение на Бойко Борисов, не е калинка на ГЕРБ. Ако те се опитват това да изкарат, трябва да сме или много пристрастни, или много глупави да се вържем на тази приказка.

- А какъв е вашият коментар за бягството на Радев от дебати не само с професор Герджиков, а въобще?
- Разбира се, че няма да иска с никой да дебатира, защото той е слаб на тема дебати. Освен да излезе и да каже „те откраднаха милиарди“, той друго не знае. Неговите съветници и вдъхновители едва ли са му казали „Ти си слаб, не ходи на дебати“. Те са му казали „Народът е с теб, ти какво ще си говориш с тия“! И той сега живее в някакъв вид самоопиянение, че народът е с него, него го иска и слуша. И той е верен на военната максима „С терористи не преговарям“. Той няма какво да говори, каквото има, го е казал. Ни повече, ни по-малко. Това е и разбирането му за политика. Той не слуша друго мнение, освен на близки съветници, преценява, взима решение и действа. Като кара самолета, сигурно това е много добре, но като управляваш държавата - не е. При всички положения той и основният му опонент и конкурент са двама тотално различни човека. И нямаме нужда от дебати между двамата, за да разберем кой е интелектуално по-силен. Това несъмнено е професор Герджиков. Интелектуално Герджиков е класи над Радев. Но за българските граждани това може и да не е така. Ние имаме една типично славянска душевност и сме запленени като народ от мистиката на генерала, на военния, на вожда, на войводата.

- Бумът на цените, рекордният брой починали от ковид - това няма ли да намали драстично шансовете на Радев?
- Ще се отрази, но за съжаление няма да е толкова рано. Ще отнеме още време, преди хората да усетят поскъпването и няма да има такъв ефект върху изборите, какъвто би имало, ако те бяха през януари. През декември са празниците, тогава се харчи най-много и се усещат ценовите шокове. Тогава се теглят и кредити, които трябва да се изплащат. Януари и февруари е най-студено и тогава идват най-големите сметки. Като цяло изборите през февруари и март са много рискови за управляващите и наказателният вот е доста голям. Така че ще имаме радева зима или кирилпетковска зима - зависи как ще я кръстим.

- При един балотаж Радев-Герджиков, както се очертава, кой откъде може да очаква допълнително гласове?
- Вотът за Радев ще бъде максимално мобилизиран и това се вижда от ниските резултати на Лозан Панов, който дори е осезаемо зад Карадайъ. Според мен гласовете, които Радев получи на първия тур, ще бъдат неговия максимум и очаквам много да расте вотът за Герджиков. Дали ще стигне да победи Радев, не знам, но ако това стане, ще бъде с 51:49 на сто. А ако Радев спечели, ще бъде с 55:45 на сто. Но това са динамики, които до последно няма да бъдат ясни, защото се изчисляват на база социологии от октомври. На балотаж винаги има много силен анти-вот, но в момента такъв за Радев няма откъде да се намери. Все още той е популярен благодарение на тази наша славянска душевност, за която говорихме.

- Стопяема ли е разликата между двамата? Според социологическите агенции тя е около 24 на сто.
- Дали е 15, дали е 20 процента зависи от базата, от която смятаме. Разбира се, за Радев най-важното е да спечели на първия тур, т. е. да има някакво масово участие. Затова беше и съпротивата срещу зелените сертификати и тяхното забавяне. Но той няма да спечели на първия тур, а на втория нещата вече стават рисковани, мобилизират се много периферии. ДПС ще се активизира и ще видим дали заканите на Карадайъ и Йордан Цонев срещу Радев ще сработят. Пък и на втория тур хората имат по-малък интерес да гласуват, а по-мотивирани са винаги тези, които гласуват „против“.

- Кирил Петков бе сигурен, че ще бъдат първа политическа сила, а ГЕРБ води с 8-10 на сто....
- Е, това е предизборно изказване като за последно. Проблемът при тези формации като тази на Слави и Кирил Петков е, че те са т. нар. медийни проекти, които са фокусирани около 1-2-3 личности. Това ядро се намира в София и води много активна кампания по медиите и печели по този начин гласове. По този начин обаче партия не можеш да построиш и заради това НДСВ се разпадна. Това са неустойчиви структури. Ако искаме да видим колко е стабилна една партия, трябва да се види колко кметове и общински съветници има. Това са корените на една истинска партия. Каквато е ГЕРБ. Защото Рашков колкото и да безчинства по големите градове, в малките населени места полицейските шефове не могат да си позволяват да привикват кметове, там хората се познават. Затова подкрепата за ГЕРБ е устойчива и те много трудно я намаляват и не могат да я стопят, независимо с какви непроверени информации ни залива Рашков. Ако бяхме в нормална държава, сигурно всичките си 20 милиона щеше да ги е дал като обезщетение за внушенията, които прави без каквито и да било доказателства за тях. А Кирил Петков е далеч от това да бъде първа сила.

- Чуха се екстравагантни идеи в следващия парламент да се обедини с „Демократична България“ и да формират една група, за да могат първи да получат мандат?
- Ама нали се сещате, че първо се гласува правилникът за дейността на Народното събрание преди да се формират парламентарните групи и веднага БСП ще предложи кой както е влязъл - такава парламентарна група да сформира. Защото как така ще им вземат на тях инициативата... И това Кирил да вземе мандата и да предложи министри са фантазии на хора, които са твърде много облъчвани от едни и същи медии, малко като атакистите, но с по-големи претенции за интелектуалност. И се опитват да го внушават едва ли не като обективна реалност в техния виртуален свят. Гледали сме такива игрички.

- Ще има ли според вас правителство този път и какво би било то? Всички са „за“ предизборно.
- Винаги съм казвал, че не е важно толкова правителство, колкото дали ще има ясно определено мнозинство, което ще стъпи яко върху някакви принципи, или пък ще имаме кабинет, избран от някакви динамични мнозинства, подкрепян ту от едните, ту от другите. Т. е. ще върви постоянен алъш-вериш за всякакви подкрепи. Тогава ще гледаме кой ще изгрее в бизнеса, ще има ли нов „Мултигруп“, защото при такива правителства се появяват нови играчи, нови холдинги. Тази структура западна малко след 90-те години. Тук трябва да отбележим, че ако Радев искаше да вкара руски газ, сега беше моментът да подпише един 20-годишен договор. За да не подпише с „Газпром“, това означава, че далеч не е човек на Путин, а на един друг човек, на един Байдън. Така че е много важно мнозинството - дали ще бъде принципно или разпарчетосано. Надявам се на мнозинство, което да гарантира предсказуемост в политиката на хората, които плащат данъци. На първо място - стабилност на фискалната рамка, второ - твърдо влизане в еврозоната без референдуми и тем подобни неща и на трето място - запазване на курса на лева. Това са принципи, за които никой не говори в момента и които са ключово важни за финансовата стабилност и за хората, които плащат данъци. Защото те са тези, които крепят държавата. Не са нито пенсионерите, нито младите. Да ме прощават пенсионерите и младите, но те не плащат сметката за собствените си решения.

- Какво очаквате да бъде поведението на Мая Манолова и т. нар. протестъри около нея, след като нито една агенция не ги вкарва в парламента?
- Те няма да влязат, което е най-хубавото нещо на тези избори. Това са службогонци, с две думи - измекяри. Тя смени партии, смени постове, не се наяде на позиции и на власт. Ще ходи да мъти водата като Дионисий и Ренета Инджова пред къщата на Бойко Борисов в Банкя, да прави панаири. Или да опъне една палатка пред Народното събрание и да раздава супа, за да продължава да бъде актуална. Хубаво ще бъде да се простим с нейното присъствие веднъж завинаги.

- „Демократична България“ ще влезе в 47-ия парламент, но с рязко намалени проценти. Защо стана така?
- Аз го предрекох това, но тогава Христо Иванов приказваше как нямат проблем. Но няма откъде Кирил Петков да вземе електорат освен от тях и да обере отлива от Слави Трифонов. Защото протестният вот, на който те разчитаха в целия този блок, вече не е максимално мобилизиран. Не може на три избора да ходиш на протести и да имаш още резерви и периферия, която да ти вдигнат резултата. Няма откъде да ти дойде тази периферия. Хората на президента ги успиваха до последно, че ще мобилизират някакви резерви. В един момент обаче се видя, че президентът Радев действа като щука във водоем с шаранчета и изяжда всичко, даже и тези, които не му трябват. По този начин Радев унищожи електорално първо БСП, след това и „Демократична България“. ДБ падна електорално под 300 000, което бе техният таван преди да се появи Радев. Той ги върна тотално на кота нула, а таман бяха тръгнали с подем и ентусиазъм. И нищо няма да стане заради Радев. И ако отидат с всичкия си акъл да му гласуват на балотажа, това ще е самоубийство. През 2019 г., когато тръгнаха да се задяват с Мая Манолова, им казах, че ще докарат на власт комунистите и ще ги гледате как управляват, защото те няма да ви пуснат. Те не вярваха, ама сега ще го повярват. Жалко, защото ДБ имат добри идеи за реформи, които са обсъждани дълго, дискутирани са, проверявани са. Дори се надявах те да могат да оглавят движението за промяна. Уви, не стана, прецакаха ги и този път.

- Ще бъде ли БСП незаобиколим фактор при съставяне на правителство?
- Незаобиколимият фактор ще бъде една от трите партии БСП, ДПС или ГЕРБ. Най-вероятно да е БСП. Но тази БСП, която ще влезе в парламента, е партията на Корнелия Нинова, не автентичната социалистическа партия. Нинова събори тази партия до такава степен, че направо ще я закопае. Тя вече е абсолютно съизмерима с Волен Сидеров като председател на „Атака“. Цялата партия трябва да гарантира нейния жизнен стандарт, за да може тя да живее комфортно. БСП вече няма други говорители освен нея.

- А „Има такъв народ“ накъде върви?
- Като им гледам поведението в предишните два парламента и сега, у мен се затвърди мнението, че Слави е ортак на Бойко Борисов. Той по всякакъв начин прави така, че без ГЕРБ да не може да се постигне нищо.

Нашият гост
Доц. д-р Стойчо Стойчев е ръководител на Лабораторията за изборни системи и технологии (ЛИСТ) и преподавател по анализ на политическия риск и противодействие на организираната престъпност в катедра „Политология” на Софийския университет „Св. Климент Охридски”.
Интересите му са в областта на организираната престъпност, криминални пазари, анализ на политическия риск, избори и прогнозиране.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта