Ген. Янев е фаворит за лидер на нов политически проект
Падне ли правителството, отново ще се завърти рулетката с мандатите
Премиерът Кирил Петков е загубил доверието на президента Румен Радев, а коалиционните партньори на “Промяната” са притеснени от протестите срещу правителството, които вече са по линия на различни сектори и граждански организации. Снимка: Пламен Стоименов
С ново правителство е готов президентът Румен Радев. Това потвърдиха пред “Труд” от “Позитано” 20 и висшестоящи представители на опозицията. Според политолози, въпрос на седмици или най-много на месец е разпадането на коалицията на “Промяната”. Индикатор за сериозния трус в коалицията бе поисканата от Кирил Петков оставка на военния министър ген. Стефан Янев, който само формално бе поставен на този пост от квотата на ПП, а де факто е директен избор на Румен Радев, както е и МВР министърът Бойко Рашков.
Първият сценарий са бързи предсрочни избори.
Очакванията са, че “Демократична България” ще напусне обединението, от което са недоволни и ИТН и БСП. ДБ обаче били единствената партия, която според социолозите имала потенциал да утрои резултата си при предсрочни избори. За разлика от нея БСП и ИТН топят резултатите, а хората на Слави Трифонов вероятно няма да могат да се класират за следващ парламент.
Професорът по конституционно право Пламен Киров припомни пред “Труд”, че ако правителството падне предсрочно, тогава в рамките на сегашния парламент отново ще се завърти рулетката с връчването на мандатите. Най-напред президентът Радев трябва да връчи мандат на първата политическа сила - “Продължаваме промяната”.
Политолози отчетоха, че хората на Кирил Петков и Асен Василев нямат потенциал, различен от настоящия и се очаква да не успеят да реализират нов кабинет. Втората политическа сила е ГЕРБ, която в рамките на този парламент и сегашната политическа обстановка при липса на ясно и стабилно мнозинство, не би поела риска за съставяне на правителство. Която и да е политическата сила за приемане на третия мандат по конституция, тя няма ресурс да събере необходимите 121 депутати. Така страната ни ще бъде изправена пред нови предсрочни избори през месец май или началото на юни. До тогава отново по конституция Румен Радев ще назначи поредното служебно правителство.
Според политически наблюдатели министър-председател отново ще е Стефан Янев, в БСП средите се твърди, че най-вероятно той ще оглави и новия политически кабинет на държавния глава. Янев е добре приеман от социалистите и поставянето му начело на нова партия ще продължи да смалява числеността на Столетницата. На “Позитано” 20 са силно притеснени, че хора на президентството обикалят страната с позивна, че правителството си отива през март, а в парламента трябва да се промени конфигурацията и да влезе нов политически играч.
Янев е одобряван и от русофилите, последните му ходове и изявления вдигнаха рейтинга му сред тях.
Вторият, но по-малко възможен сценарий е правителството да остане до актуализацията на бюджета, планирана за юни. Но политолози смятат, че удължаването на живота на коалицията е трудно заради непреодолимите противоречия помежду им, както и протестите на различни сектори от икономиката и граждански организации.
Стефан Янев в качеството му на военен министър допусна грешки, които могат да бъдат тълкувани като недопустима колебливост в българската позиция спрямо Украйна. Става въпрос за наричането на война с един по-скоро военнотехнически термин - операция и опитът да се разграничи българският национален интерес от руския и американския. Това е разбираемо, не е нужно българският интерес да съвпада с тях, но не и по отношение на европейския. България е член на Европейския съюз. В момент, когато имаме агресия в Украйна от режима на Путин, има рядко срещано единство в редиците на ЕС и България не трябва да позволява да има колебания относно готовността є да бъде активен член на ЕС, който се противопоставя на такъв тип поведение. Това е първата сериозна пробойна в коалицията, ще има и други такива безспорно, но не смятам, че тя ще се разпадне.
Правителството направи поредица от гафове, поради което трябва да се поиска оставката на цялото правителство. Контрааргументът е, че в момента се намира в критична ситуация, което за него е добре. Ситуация, в която има война, външна заплаха, ескалираща криза с неизвестни за нейното разрешение. И никой няма нито смелостта, нито би бил адекватен да иска оставка на всички. Вторият човек, на когото смело трябва да се поиска оставката, е Рашков, но няма да се поиска. Няма да има кой да застане и да изиска тази оставка. На практика цялата картина в момента представлява разпадът на невъзможно управление на несъчетаеми елементи в невъзможна коалиция, в която бяха обединени единствено от целта да свалят ГЕРБ. Нещата са много тъжни и в никакъв случай на са в позитив на правителството. Стефан Янев все по-ясно става лидер на нова лява партия. Той е печелившият и Радев изпълнява успешно инженерния си план.
Всичко зависи от това кога ще бъдат готови за избори. Ако приемем, че машините за гласуване са непреодолими и там може да се заложи определен резултат, то и подготвеност не им трябва. При всяко положение едни нови избори ще направят доста сериозни размествания с тази нова партия, която ще бъде лява и русофилска.
За мен министърът на вътрешните работи е човек, който създава разделение в политическата система и в обществото. Той не допринася за организирането на национална позиция, особено в тази ситуация.
От друга страна си давам сметка, че това правителство е продукт на много сложни баланси - 4 плюс 1 сили, които го формират по някакъв начин. Така че аз лично не очаквам следващи бързи смени в него.
На този етап отговор на този въпрос не може да бъде даден. Най-конкретният отговор би бил, че то ще издържи в различен период от време в зависимост от предизвикателствата пред него и способността му да се справи с тях. Защото ако в момента това правителство успее да провежда относително адекватна политика по отношение на тази международна криза, която идва с Украйна, това ще бъде стабилизиращ фактор.
Същевременно надвисват обаче множество икономически проблеми и други, които са свързани с вътрешните политически разделения. Затова мисля, че отговорът е този: Ако успешно се справи с нарастващите предизвикателства пред страната, периодът на управление на това правителство ще продължава. Ако не успее да се справи успешно, ще задълбочава вътрешните разделения и евентуално би могло да се стигне до правителствена криза.
Със сигурност има министри, които се държат колебливо. Но до този момент само Стефан Янев поставяше директно под съмнение политиката на правителството. БСП си е за изваждане от правителството. Нейната позиция е откровено проблематична.
Колебанието и въздържането по въпроса за санкциите единствено и само с аргумента, че била по принцип против санкциите, е притеснителна.
Най-вече защото не ни казва за в бъдеще къде ще има разминавания по тази тема. В тази кризисна ситуация наличието на подобни противоречия вътре в управленската коалиция би могло да бъде сериозен проблем.
Зависи изцяло от премиера Кирил Петков и от неговата способност да удържи това правителство и да даде посока. В тази кризисна ситуация потенциално хоризонтът на кабинета се удължава, ако разбира се преодолее тези вътрешни противоречия и намери общ език оттук нататък да отговори на обществените очаквания, защото според мен в момента то се разминава с тях..
Още с встъпването в длъжност на кабинета “Петков” и дори преди нахлуването на Путин в Украйна, в правителството имаше индикации, че то би било неспособно да формира единна позиция по този въпрос или да говори в един глас в рамките на НАТО и Европейския съюз. Причините за това са две - присъствието на БСП в управлението, една проруска партия, и квотата на Радев с министри като Стефан Янев и Бойко Рашков. Те държат Кирил Петков като заложник. Евроатлантическата ориентация на България се превърна в предмет на вътрешнополитически договорки с цел опазване на съществуващата властова структура. А това е просто недопустимо.
Но кабинетът “Петков” няма да се освободи от това заложничество с оставката на Стефан Янев. Нестабилността му е заложено в неговата собствена конструкция. То обединява идейно несъставни части, а различията между тях си проличават при всяка една криза, в която трябва да се вземе страна.
Правителството беше обхванато от разделение по всички ключови въпроси - от бюджета до войната в Украйна. Непрекъснатото търсене на компромис обезличава всяко едно решение, която трябва да бъде взето и го обрича да бъде половинчато и жертва на различните интереси.
Доколкото разбирам, оставката на Янев е защото той ще оглави политическия проект на президента за нова лява партия. В тази връзка е всичко, не че той е направил някакво изказване, не вярвам, че американците са оказали кой знае какъв натиск. Перспективата е да се освободи Янев и той да прави партийно строителство, подготовката на президентската партия е доста напреднала. Защото очевидно “Продължаваме промяната” не са хората на президента. Другият останал от президентската квота в това правителство е Рашков. Към момента не смятам, че ще има нови оставки. Разбира се, напрежението между президентството и правителството се увеличава. Всичко според мен ще се разрази около 3 март и около позициите, които тогава ще заемат Радев и Петков. Ако има някакво вътрешно напрежение, то ще ескалира тогава. Не смятам обаче, че в момента ще има друга оставка - поискана, подадена, доброволно, доброзорно и т. н.
В такава обстановка никой не знае колко ще издържи това правителство. Зависи от бюджета, защото настоящият е внесен с идеята да бъде актуализиран след 3 месеца. Ако не събере тогава мнозинство, предсрочните избори са на хоризонта.
Премиерът Кирил Петков злоупотребява с власт, взема еднолични решения. Главният прокурор трябва да вземе незабавни мерки заради видима злоупотреба с власт и престъпление от страна на премиера.
Това е изключително опасен претекст, който разрушава българската държавност. С декларациите, които бяха направени, ние практически сме страна във военния конфликт. Членът на кабинета, който в последните десет дни има разумна, балансирана и премерена позиция с център българския национален интерес, е ген. Стефан Янев. Фактът, че днес му се иска оставката, е цинизъм.
Смяната на министъра на отбраната в разгара на военна криза в съседство е риск, отговорността за който ляга върху управляващата коалиция. В избора на министър мнозинството трябва да се ръководи от разбирането за суверенитет, професионална компетентност и способност да се отстоява българския интерес.
Нито един министър не може да бъде залог за съществуването на това правителство. Очаквам правителството да засили работата по мерките за намаляване на последствията от задаващата се криза: от укрепване на сигурността в енергетиката до гарантиране на продоволствения суверенитет.
Решенията, които предстои да бъдат взети, са опасни за страната ни
Знаете, че през последната седмица съм обект на целенасочена политическа атака - грозна, несправедлива и подмолна. Твърденията, че съм проводник на нечии външни интереси са абсолютна лъжа. Отправна точка за всяко мое решение и действие е бил само и единствено българският национален интерес - това, което е добро и правилно за родината ни и което ще съхрани държавността в тази особено тежка ситуация, в която се намираме днес. А тя очевидно ще става и още по-тежка. Но в политиката е така. Истината не е много важна.
По-важна е интерпретацията, която, ако е добре финансирана, направо подменя истината. Целта на моите “партньори” и критици е ясна. Целта, разбира се, не е просто да ме дискредитират в персонален план. Задачата е да бъде освободен постът на министъра на отбраната за някой, който е по-, да го кажем така, по-отзивчив при прокарването на конкретни външни интереси при определянето на българския политически дневен ред, включително по отношение на военната сфера и решенията, които се взимат там.
Реализирането на подобен сценарий, според мен, поставя под риск националната ни сигурност. И доколкото не виждам никакъв здрав разум, а само дълбоко обезпокоителна хаотичност и как беше... “тежка неадекватност”, искам да споделя с българските граждани, че това, което се случва, че решенията, които предстои да бъдат взети, не са в интерес на България. Нещо повече - опасни са за страната ни. Опасни са, защото последствията - икономически, финансови и социални, ще се стоварят скоро със страшна сила и тогава със сигурност ще има оставки, но вече не и работещи решения.
Изстрадалата ни Родина не заслужава да бъде жертвана в игрите на големите. И тук даже не е от значение дали причината е, че аматьори се правят на политици или се опитват да капитализират чрез политиката. Българските граждани заслужават да бъдат представлявани адекватно в държавната власт.
Авантюристичният и незрял подход е изключително опасен, особено с оглед на военния конфликт в Украйна, неговите измерения и потенциални последствия.
България няма нужда да демонстрира проруска, проамериканска или проевропейска позиция. България трябва и според мен е длъжна да демонстрира позиция в защита на националните си интереси.
Не очаквайте аз да подам оставка в тази геополитическа ситуация. Отговорностите ми на министър на отбраната не го предполагат. Ще е добре българските граждани да чуят мотивите, след което ще имат и възможността да проследят какви решения ще се взимат в сферата на отбраната.