Радев превърна разумния срок за кабинет в неразумен

Държавният глава заобикаля конституцията, върви по ръба на закона

Няма диалог на срещите на “Дондуков” 2

Вместо консултации с партиите президентът прави PR на себе си и на служебното правителство

Президентът Румен Радев не провежда консултации за формиране на правителство, както е записано в конституцията, а разговаря с парламентарните партии, по теми, които са важни за него и прави PR на себе си и на служебното правителство, коментираха пред “Труд news” участници в срещите на “Дондуков” 2 от различни политически формации. Професорът по конституционно право Пламен Киров предупреди, че разумният срок за връчване на първия мандат, заради протакането от “Дондуков” 2 вече е неразумен.

“Президентът Радев винаги, когато е имало служебно правителство е твърдял, че ще спазва Конституцията, сроковете и ще направи така, че да има редовно правителство. Сега виждаме различна ситуация - сякаш му се услади да управлява чрез служебни кабинети. Ние сме парламентарна, а не президентска република”, коментира членът на Националния съвет на БСП Стоян Мирчев. “Виждаме, че президентът в момента тръгва срещу всички партии, които го подкрепиха - и “Продължаваме промяната”, които са негово създание, и “Демократична България”. Всичките опасения, които имаше БСП, се оказаха правилни”, каза още Мирчев.

“Президентът обяви, че изборите ще са през март. Така той заобикаля на Конституцията, върви по ръба на закона, основният мотив е да няма избори през зимата, с аргумента, че ще месеците ще са тежки “, предупреди и лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов.

“Конституционалисти са въвели консултациите като способ за излизане от политически кризи, а ние вчера видяхме една PR акция. Ясно е, че позициите ни с президента за войната в Украйна, са диаметрално различни”, заяви Йордан Иванов от ДБ, който участва в срещата на коалицията с президента.

“В консултациите при държавния глава очевидно няма да се намери диалог между партиите. Диалог между партиите може да се намери от самите тях”, коментира Тома Биков от ГЕРБ. Според него се върви към още по-голяма криза, ако има предсрочни избори след 2 или 3 месеца. “Резултатите от тях ще бъдат много по-сложни и тежки, отколкото са резултатите в момента”, категоричен е Биков.

Политолози припомниха, че през април миналата година съветникът по правни въпроси на Радев Иванка Иванова обясни, че “ако се действа максимално бързо, от един месец до 6 седмици е разумно да има правителство”. От изборите на 2 октомври вече са минали 50 дни, а още не е приключил първия кръг от консултации с партиите.

Конституционалисти припомниха, че тъй като в основния закон консултациите не са обвързани със срок се приема, че президентът разполага с “разумен срок”, за да изясни политическото положение в Народното събрание - дали ще се събере мнозинство, или ще се формират коалиции от партии. Според тях бавенето на процедурата, значи удължава живота на служебното правителство и най-вече на едноличната власт на президента.

Пламен Киров, професор по конституционно право: Консултации на практика няма

По конституция смисълът на консултациите при президента е да се обсъжда възможността за формиране на редовно правителство, а не да се изчислява кога да има избори.

Ако президентът смята, че няма условия да се формира редовно правителство, то би следвало да приключи с консултациите и да връчи трите мандата. Разбирането за разумен срок ни приближава в период около два месеца, не повече.

Повече от месец наблюдаваме, че консултации при президента на практика няма, има разговори по общи теми. Не разбирам какво общо имат подобни разговори с процедурите по формиране на правителство.

Любомир Стефанов, преподавател по политически науки в НБУ: Натрапва се желанието на президента да влияе на политиката

Последователно и очевадно се натрапва желанието на президента да влияе на вътрешната и външната ни политика. Вече директно си позволява да обяснява на политиците от потенциалната изпълнителна и законодателната власт, които отиват при него, как той си представя нещата.

По време на срещата с ДБ видяхме някакъв много странен терапевтичен сеанс, при който двете страни пред развод си казват проблемите и се въздържаха само да се наругаят, но бяха пък доста остри в критиките си. В крайна сметка съвсем логично е да стигнем до въпроса - за политика и политики кога ще си говорим, след като е ясно, че не се харесваме и то от дълго време.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика