Получаването става от 3 до 7 дни
Документът вече е безсрочен, освен ако няма промяна в обстоятелствата за сградата
Скица на имота струва с 30% по-евтино, ако се извади електронно. Причината е, че Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) предлага намаление с 30% на услугите, които гражданите заявяват и получават електронно спрямо тези на хартия.
Така, едни от най-често търсените - издаването на скица на имот или схема на самостоятелен обект на хартия струват 20 лв., а заявените и получени електронно - 14 лв. Важно е да се знае също, че скиците и схемите вече са безсрочни, освен ако няма промяна в обстоятелствата за имота.
Предоставяните от агенцията по кадастъра електронни услуги са същите, като тези, които гражданите и бизнесът могат да получат на гише. Изготвянето на заявените на място или онлайн документи отнема едно и също време в зависимост от срока на услугата - обикновена, за която са необходими 7 дни, или бърза, чийто срок е тридневен.
Най-бързият и удобен начин за тяхното заявяване и получаване е по електронен път, чрез Кадастрално-административната информационна система на кадастъра - https://kais.cadastre.bg/.
За да може да бъде използвана, е необходимо да се направи регистрация, която отнема няколко минути. Заявяването на услуга също не отнема много време. За някои от тях, с цел удостоверяване на данни, е необходимо заявителят да се идентифицира с електронен подпис. Ако гражданите не разполагат с такъв, могат да получат заявения от тях документ в офис, където ще трябва да покажат необходимите документи - за собственост на имот или други, необходими за съответната услуга.
Услугите от кадастралната карта са общо 12, от Геокартфонд - 19, а извършваните справки са 13. Сред тях, освен предоставянето на скица на имот или схема на самостоятелен обект, са също нанасяне на настъпили промени в кадастрална карта или в кадастралния регистър на недвижимите имоти, предоставяне на извадка от архивен план в цифров вид, справка по кадастрална карта и други.
Чрез картата в КАИС, която е със свободен достъп, може да се потърси информация за имот или сграда по различни начини - чрез въвеждане на данни за адрес или чрез идентификатор, който е като „ЕГН”. Първите 5 цифри от номера дават информация за населеното място, следващите 4 обозначават кадастралния район, а тези след тях - номера на имота. Ако в него има сграда или самостоятелен обект (апартамент в жилищен блок, например), те също се обозначават с допълнителни цифри.
С промени в Закона за кадастъра и имотния регистър инженери по геодезия вече също могат да издават скица на имот или схема на самостоятелен обект. Досега, освен от службите по геодезия, картография и кадастър, такива се предоставят от общини, служби по земеделие и нотариуси.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш