Градоначалникът на Шумен Любомир Христов пред „Труд“: Кметът трябва разумно да харчи парите на гражданите

Градоначалникът на Шумен Любомир Христов  пред „Труд“: Кметът трябва разумно да харчи парите на гражданите

С Любомир Христов, кмет на десетия по големина град у нас, разговаряме на прага на третата му управленска година. Какво може да се свърши за 820 дни в този район на Североизтока? Какво зависи от общинския бюджет и как трябва да се управляват парите на гражданите?

- Г-н Христов, очаквате ли по-особено внимание към вашия регион по време на българското европредседателство?

- Добре дошли са всички гости, надявам се, че ще проявят интерес към Плиска, Велики Преслав, към Шумен, към глобалния български символ - Мадарският конник. Ще се радваме да бъдем домакини и да представим постиженията на една българска община и на целия регион.

- Шумен ще разполага с бюджет от 77,5 млн.лв. през 2018 г., почти 7 млн.лв. повече от предходната. Как ще го почувстват съгражданите ви?

- Шуменци ще го усетят в подобрената инфраструктура по кварталите, в по-добре осветения град, в по-голямата чистота, защото ще разполагаме и с повече средства за поддръжка. Трябва да е ясно, че завишението е от подобрената финансова дисциплина в общината. Средствата се разходват изключително разумно, там, където има нужда. Когато тръгнем да правим нещо, искаме да е качествено, да не даваме всяка година пари за ремонт на едно и също място. Повишихме и събираемостта от данъци, защото имаше граждани, които с години не бяха плащали задълженията си. Издали сме над 4 000 акта за установяване на данъчни задължения, започнахме и процедури чрез съдия изпълнители.

- Значи не вдигнахте данъците, а докарахте хората до касите?

- Голяма част от хората и фирмите, които получиха напомнителни писма със срок за плащане, дойдоха бързо и си изчистиха старите задължения. Ще дам пример, само от едно дружество с хотел м.г. сме получили просрочени 1,2 млн.лв. за смет и други данъци. Служителите ни свършиха много работа. Продължаваме с това темпо.

- Предвидените средства за капиталови разходи са значителна сума - над 29 млн.лв., ще стигнат ли до всеки, чак до хората в селата?

- Разбира се, знам, че хората се вълнуват как изглежда районът край дома им, какво е състоянието на улиците. Тази година средствата ще са повече, правим списък на улиците, за които има сигнали за дупки. Вече имаме приключила обществена поръчка за 1,2 млн.лв. и след като се подобри времето, започваме преасфалтиране. М.г имаше проблем, обжалваха обществена поръчка и ние кърпихме улиците само с общинското предприятие по строителство. После спечелихме делото, но зимата дойде и не можахме да реагираме. Ще започне подмяна и на уличното освeтление. Вече пилотно сменихме уличните лампи в с.Белокопитово с икономични (LED) и това е перспективата за цялата община. Ще започнем с кварталите, ще използваме обновяването на градската среда по ОП “Региони в растеж” и на местата, където ремонтираме улици, ще се подменя и осветлението.

- През януари стартирахте ремонти в пет района на Шумен за 7,2 млн.лв. Първата копка беше в кв.”Тракия” и обещахте даже градеж на храм. Как ще помогне за него общината?

- При мен идваха граждани, които от години искат в квартала да има църква, за тази цел има и отреден парцел. Поех ангажимент да съдействам, говорил съм с митрополит Йоан и очаквам през февруари да поставим началото. Надявам се, че и бизнесът ще помогне. Общината ще благоустрои терена около църквата и дано да успеем до 1-2 години да я изградим. А ремонтите в петте района на Шумен ще променят тези градски пространства осезаемо. При първата копка казах, че ще ходя буквално всеки ден по обектите, ще искам всяка седмица да ми докладват какво и как е свършено. Искам да се работи качествено, защото общината се напати от лошото строителство, което заварихме. До месец ще стартираме и ремонтите на 4 училища за 13 млн.лв. Няма да се прекъсват учебните занятия, защото в началото ще се започне от оградите и дворовете.

- Когато отчитахте втората година от мандата, казахте, че нито един кмет не е заварил 35 млн.лв. задължения. Заявихте, че сте успели да ги стопите до 12 млн.лв. Как?

- Да, потвърждавам го, те дори бяха над 35 млн.лв. През 2016 и 2017 г. успяхме да върнем над 18 млн.лв. През тази година ни предстои да възстановим още близо 6 млн. – тези пари са заложени в бюджета и вече започна разплащането с тях. Ако ги имахме обаче на разположение, можехме да ги използваме за подобряване на инфраструктурата в кварталите, да изградим повече детски площадки, места за отдих и още, и още..., за да подобрим живота на шуменци. Но, за съжаление, те отиват за покриване на стари дългове. И за да се справим, беше много важно да подобрим финансовата дисциплина. Аз подписвам всеки документ за над 300 лв. Всеки разход минава през три нива на съгласуване, преди да стигне до мен. Има случаи, когато смятам, че предложението не е належащо и го отхвърлям.

- Тогава пестелив или стиснат е кметът на Шумен?

- Разумен, когато се харчат парите на гражданите. И всеки кмет трябва да е такъв.

- Ваша идея е създаване на общинско предприятие „ Чистота”. Предстои то да поеме лъскането на половината град. Препоръчвате ли този подход на колегите си в страната?

- Аз не откривам топлата вода, мога да посоча за пример Смядово, макар и много по-малка община. Там беше изградено такова предприятие и бяха прекратени договорите със сметосъбиращите фирми. Спомнете си, че преди да стане частно, БКС също беше общинска фирма. Миналата година Шумен беше разделен на две части, наети бяха две нови фирми и те чистиха за около 2 млн.лв. по-ниска цена. От тази пролет сметосъбирането на половината град трябва да бъде поето от създадената общинска “Чистота”. Увеличените ни приходи всъщност, са и от добрата работата на общинските педприятия.

- Преструктурирахте някои, оказа ли се ефективно?

- Само за 1 г. от преобразуването на Общински пазари от търговско дружество в общинско предприятие печалбата е със 150 000 лв. по-добра. Виждате какво е сега състоянието на Кооперативния пазар и гражданите се изказват положително, а преди в събота и неделя го обсебваха търговци на вехтории. Създадохме и строително предприятие, което работи без да начислява печалба при ремонтите. С това пък реализираме икономии, които също подпомагат бюджета.

- Пред завършване е “Арена Шумен”, тя е първото ви реализирано обещание, при това доста мащабен проект. Как ще я стопанисва общината?

- Работим по няколко варианта - отдаване под наем, концесионен договор съвместно с общината, а третият с мениджърски екип, който да управлява съоръжението. Залата ще бъде място за културни и спортни събития, нужни са компетентни хора, които да канят групи, състави, състезатели. На първо време дори да не получаваме приходи, а само да може да се самоиздържа и да служи добре на гражданите, ще бъдем удовлетворени. Защото за общинските спортни имоти сме дали през м.г. 300 000 лв. само за консумативи. А това, което говори опозицията, че залата ще струва 13 млн.лв. не е истина. Със събарянето на старите казарми и построяването е 8,5 млн.лв., които получихме от държавата. Но ние трябва да благоустроим района около залата. Да построим 2 кръгови кръстовища, а по ул.”Перуника” да се изгради канализация, защото идеята ни е там да продадем терен за жилищен комплекс. Край залата има зелени площи, нужна е поливна инсталация. Искаме да възстановим старите кладенци на казармите, за да не ползваме питейна вода за поливане. В съседство започва и изграждане на хотел, така че входът на Шумен ще добие съвсем друг вид.

- Други спортни имоти обаче са в окаяно състояние?..

- С 300 хил.лв. общински средства започваме подмяна на покривите на зала “Плиска”, после дограмата, за да създадем добри условия за тренировки. За стадион “П. Волов” има предписание, че е опасен за ползване и трябва да бъде съборен. Намеренията ми са да изградим нов стадион. Шуменци обичат футбола и заслужават да имат и добър отбор, и добър стадион. Със съжаление трябва да кажа, че една от причините стадионът да е в това състояние е, че не е експолатиран правилно през годините и затова сега трибуните се рушат.

- В Индустриалния парк на Шумен от година усилено се купуват парцели, строят се заводи. Защо обаче още не сме занулили безработицата?

- Безработицата в Шумен вече е около 3%, но има хора, които подбират къде да започнат, търсят определена работа, срещу определено заплащане. В последните месеци имаме още 3 закупени парцела, така общо с предишните седем, които са на различен етап на изграждане или на функциониране, и двата завода, построени преди години, стават 12. Сега ще започнем да реинвестираме в инфраструктурата на други зони от парка. С много голямо основание ще кажа, че Шумен привлече инвеститори с активността на администрацията и управата на Индустриалния парк. Заедно с г-н Николай Тончев проведохме много срещи в Агенцията за чужди инвестиции и с търговските аташета на посолствата у нас. Предлаганите условия в нашия парк са много добри, а и Шумен е на възлово място - на 90 км от морската граница и на 130 км от Дунав мост.

- В много региони проблем N1 е завишената цена на водата. В Шумен освен скъпа, водата е и мътна...

- Ние сме единствената община, която има готов работен проект с разрешително за строеж и може да започне изгражане на пречиствателна станция за питейни води още през тази година. Прединвестиционното прочуване, което тече в момента и в което са включени и довеждащият водопровод /24 км./, и някои от вътрешните мрежи на града, е одобрен почти на последна инстанция. За това са необходими 95 млн.лв. Обществената поръчка трябва да бъде обявена до края на март от Асоциацията по ВиК. Ако няма обжалване, изграждането на пречиствателна ще стартира до 2-3 месеца.

- Вие лично бихте ли искали да плащате по-ниска цена за кубик водата?

- Още в началото, когато Общинският съвет трябваше да гласува 5-годишния бизнес-план на “ВиК”-дружеството, бях на мнение, че можем да приемем плана за управление, без раздела за цената на водата. Но впоследствие, след разговори с министъра на регионалното развитие Николай Нанков и зам.министър Малина Крумова, стана ясно, че ако не бъде приет плана, ние не можем да участваме в прединвестицонните проекти. А неучастието ни пък, обричаше града на безводие и на липса на пречиствателна станция. Довеждащият водопровод от язовир “Тича” тече, загубите са над 70 на сто и не се знае в кой момент ще спре водата до помпените станции. Да, и на мен не ми харесва цената, но предпочетох като гражданин да плащам повече, за да бъде изградена пречиствателна и да се подмени водопроводът, защото такива пари нито държавата, нито общината могат да осигурят през следващите години.

- Шумен е много известен с Паметник „Създатели на българската държава“ над града, но за жалост и с недовършени отпреди демокрацията сгради в центъра. Виждате ли шанс за промяна?

- И на мен ми бодат очите. Буквално през седмица водя разговори със собствениците на тези сгради - Виваком и “Автомагистрали Черно море”, общината има в района само един терен. Убеден съм, че и те искат да променят нещата с тези неугледни и незавършени в центъра на Шумен строежи. Наскоро идваха руски бизнесмени да оглеждат района, питаха дали може да се надстроява над старите плочи. Искаха конструктивно становище, ние им го предоставихме и сега очакваме тяхното решение.

Нашият гост

Любомир Христов е кмет на Шумен от ноември 2015 г. Избран е с 64% от гласовете на шуменци. До поемането на кметския пост е бил депутат от ГЕРБ в 42-то и 43-то НС. Преди да влезе в парламента, работи в системата на МВР над 30 години, като шеф на звено “Борба с организираната престъпност” (1998 - 2005) и директор на ОДМВР-Шумен (2010 - 2013). Завършил е Висшето воeнно училище в града, специалност радиоелектроника. Преминал е обучение във ВИПОНД-София, в школата на ФБР в Будапеща и в полицейска академия МАПО-САЩ. Семеен, с две деца.

Още от (Интервюта)

Най-четени