Дни, преди да бъде представен проктобюджетът за 2025 г. търсим експертизата на Виктор Папазов, когото питаме защо се оказва толкова трудна финансовата рамка на държавата. Питаме го и по какъв начин могат да се увеличат приходите, как да се намалят разходите и реалистичен ли е 3 на сто дефицит. Разговаряме и за амбициите на властта за влизане на страната ни в еврозоната.
- Г-н Папазов, защо се оказва толкова трудно да се направи бюджет на държавата?
- Защото последните няколко години, покрай коронобесието всички държави в света и най вече САЩ и Европа, бяха развързали сериозно кесиите и сега е много трудно да се върнат към нормален процес на планиране и на разходване на средства. България не прави изключение.
- Какво имате предвид като казвате коронобесие?
- Помните ли как ни плашеха с трупове по улиците, Арена Армеец с легла, хладилни камиони за трупове? Видяхме, че такова не се случи, това беше огромна инсценировка, психологична атака срещу целия свят. Кой точно я организира и проведе е един друг и дълъг разговор.
- И смятате, че се научихме да харчим извънмерно и сега е трудно да се върнем назад?
- Да, но има и още поне две причини. Едната е че в миналия парламент са взели решение за формула, по която да увеличават заплатите на определени категории служители. Второто е подозрение, моя хипотеза - управляващите тогава искрено са се надявали че ще успеят да се промъкнат в еврозоната, с което да освободят фискален резерв и да свалят изискванията на валутния борд, с което още няколко години да богатеят на гърба на българите. Но това е хипотеза.
- Казахте, че са намерили формулата да увеличават заплатите на определени категории. Каква е тази формула, по която в МВР се увеличават с 50 на сто заплатите?
- По-скоро имах предвид формулата за индексиране на пенсиите. В допълнение има решение и е гласувано да се увеличат съществено заплатите на определени категории държавни служители, а именно полиция, военни и учители. Нормално е държавните служители да искат да получават добри възнаграждения. Въпросът е, доколко държавата има възможност да плаща такива възнаграждения. Миналата седмица в зала, бившият финансов министър Асен Василев беше подложен на унищожителна критика от всички. Описваха се какви ли не хватки, с които е харчил значителни суми, без да мисли за бъдещето. Да не говорим, че е използвал какви ли не хватки бюджетът да изглежда по-добре, отколкото всъщност е. Да се върнем на вашия въпрос, а именно - оказва се, че държавата е поела много ангажименти, които сега се чуди как да изпълни.
- Реалистично ли е да се направи бюджет с 3% дефицит?
- Според мен е абсурд. Не виждам как може да стане. Бюджетът по принцип е нещо много просто. Той може да бъде представен с едно уравнение X=Y+/-Z като Z е дефицитът или излишъкът. При тази неработеща икономика, при всички безумия, които направиха с тия санкции, с липсата на надеждни енергоресурси на разумни цени, ЕС се самоуби. Преди три години, когато започна военният конфлект и взривиха северните газопроводи, казах че с Европа е свършено, защото Европа живееше охолно и богато, благодарение на енергийната, суровинната, ако щете и финансовата субсидия от Руската федерация.
Но понеже икономиката е инерционна система, ефектите не се проявяват от днес за утре. Тогава малцина обърнаха внимание на тази ми прогноза, вероятно поради това, че покрай умните телефони, започнахме да ставаме по-глупави, а и по-нетърпеливи. Тези електронни устройства ни научиха всичко да става незабавно, а светът и икономиката в частност работят малко по-иначе.
Сега, когато измина достатъчно време ефектите вече започнаха да се проявяват - икономиката на Германия вече втора година се свива, Европа стагнира, българската индустрия също се свива и оттук нататък негативите само ще се трупат и ще стават все по-жестоки.
- Борисов обеща ДДС за ресторантьорите да остане 9%, това нормално ли е, при положение, че нулевата ставка за хляба отпадна?
- Той обича да обещава. Колко обещания сме чули през годините. А, иначе само това да е проблемът. Знаете ли например, че здравните заведения закупуват лекарства и консумативи с ДДС, но не могат да си го възстановят. Това е една от причините за постоянното нарастване на здравното обслужване и нуждата от постоянно увеличаване на средствата на НЗОК.
- По време на предизборната кампания казахте, че трябва да има диференцирани ставки на ДДС, какво имахте предвид?
Имах предвид, че ДДС е най-десният данък, който удря по джоба на най-бедните. За стоките от първа необходимост той трябва да е най-малко с диференцирана ставка. Хората изнемогват. Това съм имал предвид. Когато една държава не се грижи за хората си, на какво основание очаква хората да се грижат за интересите на държавата?
- Знаете ли как се прави дупка от 18 млрд. лева в хазната?
- Нали току що обясних въпроса с уравнението - ако нищо не се промени Z в уравнението ще бъде 18 млрд. лв. - т. е. ще има 18 млрд. лв. дефицит, ако не се покрие отнякъде. Това означава, че приходите не могат да покрият разходите с 18 млрд. лв.
- Какъв е начинът да не се стигне до този дефицит?
- Начините са два - или намаляваш разходите, или увеличаваш приходите. Разходи можем да режем отвсякъде. Никой не прави анализ как се разходват парите на държавата. Например някой задава ли си въпроса с какви пари се снабди КАТ с прескъпи лимузини? Хвърчат из София със скъпи и лъскави BMW-та. Защо трябва да карат толкова скъпи автомобили? А, колко струва поддръжката им? Сигурен съм, че има много от какво да се реже.
- А приходите как могат да се увеличат, чуваме че на Съвета за управление си говорят за някакви мерки срещу сивата икономика...
- Това са празни приказки. Ако има сива икономика, тя е сива, защото държавните регулации са такива, че принуждават бизнеса, който се бори да оживява, да мине в сивия сектор. Много се спекулира с това, че имало страни данъчен рай. Да има, защото има страни данъчен ад. Това не е случайно. България е смятана за данъчен рай, защото данъчното облагане е доста ниско. Само, че умерените на пръв поглед данъци не са единствения фактор, който определя бизнес средата. Например, миналата година се прие допълнение към закона за счетоводството, който на практика вкарва бизнеса в допълнителни разходи и само увеличава бюрокрацията. Да не започна да изброявам всичките скудоумни европейски регламенти.
- Не разбрах по какъв начин могат да бъдат увеличени приходите.
- Единият начин е да се ликвидират начините, по които се източва пенсионната система на България чрез т. нар. доброволно задължително пенсионно осигуряване. Само се замислете какъв оксиморон е това - „задължително доброволно“! То се въведе преди 23 години като беше приватизирана частично държавната пенсионна система.
- Искате да се закрият фондовете?
- Един от начините да се избегне увеличаване на осигурителните вноски е да се закрият тези фондове. Още през 2016 г. Христина Вучева каза, че те не са в интерес нито на българите, нито на обществото. От „Възраждане“ сме изготвили анализ, който показва, че допълнителното задължително пенсионно осигуряване е нанесло щети на българските граждани, които се осигуряват в тях в размер на 2, 2 млрд. лева и е крайно време тази порочна практика да се прекрати.
- Как прекратяването на тази практика ще доведе до увеличаване на приходите в бюджета?
- Ами 2,5 мрд. лв. годишно влизат в сметките на фондовете, а могат да влизат в НОИ. В следващите години тези пари ще бъдат над 3 млрд. лв. Анализът показва, че средната годишна доходност на тези универсални пенсионни фондове е минус 3% годишно за последните 22 години, което като абсолютна сума прави около 2,2 млрд. лв. щета за българските пенсионери. Тези 2,2 млрд. лв. ги няма в постъпленията на държавата и това, което се случва е, че хората, които си дават парите, в един момент като настъпи пенсионната възраст, ще получават по-малки пенсии, защото сборът на двете пенсии, които ще получават ще е по-малък от една пенсия, ако се осигуряваха само в НОИ.
- Има ли други реални начини за увеличение на приходите в държавата?
- Сигурно има, но ще трябва да се режат и разходи, за да има балансиран бюджет. Иначе фокусите, които Асен Василев и други правеха, трябва да спрат.
- Всички говорят за фокуси, а никой не каква какви са те.
- Залагаха по-големи разходи, после не ги правеха и изведнъж бюджетът излизаше на някакви измислени ниски дефицити. Но широкото пилеене на пари в един момент като бумеранг се върна и нещата не са никак добри. Теменужка Петкова каза, че има неразплатени разходи от миналата година. Утре ще има изслушване и ще се опитаме да разберем какво се е случвало.Ясно е, че са правени счетоводни фокуси само и само да изкарат на касова основа, че бюджетния дефицит е нисък. Вървим по гръцки сценарий. Давай да изкараме нисък дефицит, да влезем в еврозоната, което ще ни даде година-две въздух като се освободи валутен резерв.
- Какво означава вървим по гръцки сценарий - гърците бяха задлъжнели, дадоха им нови заеми, да не фалират. Това ли ни чака?
- Преди да стигнат дотам, гърците излъгаха, че отговарят на показателите за влизане в еврозоната, имаше няколко години аху-иху, харчиха и после се случи всичко това, което казвате. Но преди това имаше целенасочена държавна измама.
- Може ли да прогнозирате какво би се случило, ако България влезе сега в еврозоната?
- Нищо добро не би се случило. Вижте какво стана в Хърватия. Инфлацията там вече е 5 на сто. А стоките от първа необходимост, на които правителството е фиксирало цените са вече над 100. Ако ги нямаше тези ограничения, сигурно инфлацията щеше да е в пъти по-висока. ЕК мълчи, за да се види колко вредно е еврото за страните със слаба икономика, като България. Българите ще обеднеят, вероятно ще загубят още в началото част от спестяванията си.
- Защо ще загубят част от спестяванията си?
- Защото тия обещания дето ги дават управляващите - как курсът на еврото ще е 1.95583, са заклинания. Всъщност, решението по какъв курс България ще влезе в еврозоната се взема на ЕКОФИН. България няма думата там. Финансовите министри на еврозоната ще кажат. Не мисля, че там имаме много приятели. Напротив, имат коз, с който да обезценят нашите спестявания.
- Добре, нали курсът на лева е фиксиран?
- Докато има валутен борд всичко е наред. Съгласно правилата за влизане в еврозоната, на входа те ни казват при какъв курс ще ни приемат. Клубът ти казва на каква цена ще влезеш. Решението не е наше. Наше е решението какъв е фиксингът в момента на лева към еврото. Утре нашето НС може да реши да привърже лева към долара, към златото, към петрола, към каквото се сетите. Но решението за това се взема в София. Влезем ли в еврозоната, край. Те ще ни казват какво, колко и как можем да ядем и да пием,, какви закони да приемаме...
- Кой в България има интерес от влизане в еврозоната?
- Има една политическа и финансова олигархия, която управлява и има интерес от това. Но нормалният българин няма.
- И накрая ще ви попитам -трябва ли да се отложи либерализацията на пазара на електроенергия за битовите абонати?
- Разбира се, а най-добре въобще да се премахне, макар да е европейска регулация. Скудоумието на чиновниците в Брюксел е безгранично. Вземете например Третия енергопакет. С него ЕК на практика ликвидира европейката индустрия и положи основите на унищожаването на ЕС. Цените на енергията литнаха в небесата още през лятото на 2021 г., а не заради военния конфликт в Украйна.
##########
Интервю на
Павлина Живкова
Дни, преди да бъде представен проктобюджетът за 2025 г. търсим експертизата на Виктор Папазов, когото питаме защо се оказва толкова трудна финансовата рамка на държавата. Питаме го и по какъв начин могат да се увеличат приходите, как да се намалят разходите и реалистичен ли е 3 на сто дефицит. Разговаряме и за амбициите на властта за влизане на страната ни в еврозоната.
Нашият гост
Виктор Папазов е роден на 18 юли 1958 г. в София в семейството на български генерал. Преди да се впусне в света на капиталовите пазари, завършва УНСС с две магистърски степени - “Икономика и планиране” и “Управление и планиране на народното стопанство”.
Той е единственият българин (засега), завършил престижната Advanced Management Program на Harvard Business School. Участва в редица международни програми, включително в Семинара за лидери на Georgetown University, специализира в Securities and Exchange Commission в САЩ, DC Gardner в Лондон и AOTS в Токио.
Виктор Папазов е Сертифициран консултант по управление - Българска Асоциация за мениджмънт консултанти.
В момента е депутат от “Възраждане”.