Мошеничка, уж банкова служителка, уверява, че от ваше име е теглен кредит
Хващат се млади хора
Телефонни измамници се опитват да източват банкови сметки, като се представят за комисари от ГДБОП.
Само за денонощие са били предотвратени преводи за стотици хиляди левове. Собственик на част от тях получил на 21 юли обаждане от непознат номер. Мъж, представящ се за спецполицай, съобщил на жертвата, че от нейно име бил теглен кредит и трябва да започне процедура по неговото ликвидиране. По-късно разговорът бил прехвърлен към жена, която заявила, че е банков служител и потвърдила информация.
Измамниците изпращат такива фалшиви съобщения на жертвите си.
Директорът на “Киберпрестъпност” старши комисар Владимир Димитров съобщи, че престъпниците не са българи и са говорели със силен руски акцент. Той обясни, че на пострадалите са били изпращани и имейли, които визуално приличат на такива от ГДБОП, но са манипулирани.
По същия начин на дисплея на жертвите се е изписвал български телефонен номер, чрез интернет телефония или т. нар. спуфинг.
Димитров каза, че измамените са няколко и това са предимно млади хора. По думите му исканите от измамниците суми са от порядъка на 80 000 лева. Той добави, че една от жертвите е изпратила 20 000 лв. в крипто валута.
Характерно за новата финансова измама е, че от позвъняването до превеждането на парите към измамниците жертвата е държана на телефона без да ѝ се дава възможност да се обади на някого или извърши проверка на предоставената информация.
Обикновено се обаждал мъж, който се представял за “комисар Петър Димитров Андонов от ГДБОП”. Мнимата банкова служителка пък твърдяла, че е Антоанета Георгиева. Фалшивият антимафиот дори цитирал името на “заподозрян” - Симеон Ангелов Симеонов, който с фалшиво пълномощно бил направил опит да изтегли част от спестяванията или кредит от името на жертвата.
Пострадалите изпадали в шок, след като чували тази информация и някои от тях се хващали на въдицата. Те били убеждавани, че парите ще им бъдат върнати в рамките на часове, след като помогнат да бъде заловен “престъпникът”. Старши комисар Димитров призова хората да не се подвеждат, да не правят трансакции и да не дават лична информация. Той поясни, че полицейски служители никога няма да поискат от гражданите лични и финансови данни и това е ясен индикатор за измама.