Бизнесът иска помощи за „кафявия“ ток

Бизнесът иска помощи за „кафявия“ ток

Брюксел трябва да одобри новата държавна помощ за електроинтензивните индустрии

Работодателските организации искат частична компенсация на разходите за ток от когенерациите – така наречената кафява компонента от таксата “задължение към обществото”, която е част от цената на електроенергията. Това съобщи за “Труд” Васил Велев, председател на Асоциация на индустриалния капитал в България. Идеята е тя да важи за електроинтензивните индустрии по подобие на схемата за компенсиране на електроенергията от ВЕИ.

През август 2016 г. ЕК се съгласи над 200 български компании с интензивно потребление на електроенергия да получат близо 500 млн. лв. държавна помощ до 2020 г. за облекчаване на разходите им за зелена енергия.

В момента всички потребители плащат по 37 лева на мегаватчас таксата “задължение към обществото”, заради скъпия ток от ВЕИ, когенерациите и дългосрочните договори с американските централи ТЕЦ “ЕЙ И Ес Гълъбово” и ТЕЦ “КонтурГлобал Марица Изток 3”, посочи Велев. По думите му тази такса прави неконкурентни българските електроинтензивни предприятия.

От следващата седмица работна група в Министерство на енергетиката, заедно с представители на Министерството на финансите и Министерството на икономиката и с работодателските организации ще разработят проект на актуализация на Наредбата за намаляване тежестта за българския бизнес, свързана с енергията от ВЕИ.

След изготвяне, текстовете ще бъдат предоставени на Европейската комисия за нотификация и одобрение. Според работодателите критериите за получаването на помощта ще са същите като за разходите за зеления ток. По най-груби оценка на бизнеса става въпрос за облекчаване на годишните им разходи за електроенергия с между 20 и 30 млн. лв.

Най-четени