Боян Ангелов - Магесник на словото

Боян Ангелов - Магесник на словото

Вече 7 години Боян Ангелов управлява Съюза на българските писатели. Дали е успешен като администратор, като лице на 800 души, членуващи в организацията? Най-верният показател е преизбирането му на председателския пост за нов 4-годишен мандат. Защо ли? Пълна естетическа и идейна свобода за членовете...

Kогато една личност се сдобие с хейтъри, значи наистина притежава влияние в обществото. От “осанна” до “разпни го” е болест не само на социалните мрежи, но и на творческите гилдии, където високото его и трудността да се даде реална оценка на дадена творба довежда до нелицеприятна размяна на обвинения и скандални квалификации. Възникват “кръгове” и “лобита” в защита на едни или други творци, без да се държи сметка за най-висшето измерение на призванието: националната идентичност. Нападки от рода на “неизвестен” и “политически обвързан” се сипеха срещу Боян Ангелов още преди 7 години след първото му избиране на председател на СБП. Забравя се, че известността често е продукт на платена реклама.

Боян обаче не отговори. Достойно замълча и продължи да посвещава времето си на творчество, като голяма част от силите си отдаде на дейността на издателство “Български писател”. За него просветителството (гл. редактор на сп. “Читалище”), образованието (д-р по философия и педагогика), преиздаването на класиците на българската литература се превърнаха в мисия. Без медиен шум в Съюза на писателите се работи, привлича се потенциалът на членовете за издателството и за в. “Словото днес”, защото това не е някакво временно сдружение на хора с общи интереси. То е било стълб на родната култура от 1913 г. насам, храм на почтеността и гения на българина чрез имената на основателите Пейо Яворов, Теодор Траянов, Иван Андрейчин, Стоян Дринов, Стилиян Чилингиров. Неслучайно Иван Вазов е първият почетен председател, а сред членове са Стоян Михайловски, проф. Иван Шишманов, проф. Александър Теодоров-Балан, д-р Кръстьо Кръстев, Тодор Влайков... Макар и с различни политически възгледи, те са неотклонни защитници на националните идеали.

Историческите превратности многократно са поставяли на изпитание както председателите на Съюза, така и редовите членове. Но съзнанието и отговорността, че те са говорители на обикновените хора, ги е водило в публичните им изяви. Преди три години организацията на българските евреи “Шалом” удостои СБП със статуетката “Незабрава”, защото се помни, че писателите заедно с православната църква спасиха 50 000 евреи от депортация.

Какъв трябва да е един лидер, за да балансира всред палитрата от авторски, естетически и идейни гласове? Лесно е да бъдеш лидер на партия, където всички са единомишленици. А тук се иска визия и уважение към всеки член. Толерантност към мненията, свобода на изява, плурализъм на идейните позиции, право на критика към ръководството, пълна финансова прозрачност - това са принципите, които спазва Боян Ангелов. Той не разделя поетическото от мениджърството. Поезията е толерантен разговор с метафорични средства и философска афористичност. Управлението е същият тип диалогичност, но с реални резултати: десетки нови писатели желаят да членуват в СБП, стотици са изданията на утвърдени и съвременни автори, антологии, поредици, международни договори с писателски съюзи и министерства на културата в повече от 20 държави от Европа, Азия и Африка. За своята компетентност Боян Ангелов беше избран и за член на УС на Национален фонд “Култура”, за да достига реално финансиране до писателската гилдия.

“Аз съм поет и това е моята партийна принадлежност” - казва Боян Ангелов. Той ни предлага изкуство, което просветлява. Да си оригинален днес означава не само да облечеш мисълта си в предизвикателен говор, но и да маркираш онези паракултурни връзки, които предполагат достатъчно културни натрупвания и интересни референции - житейски, исторически, философски. В поезията на Боян Ангелов грее чистота, тук няма естетическо двуличие. Затова читателите все повече ще се доверяват на неговите поетически истини.

 

Креативност преди всичко

Подкрепих категорично Боян Ангелов за председател на СБП. Убеден съм, че има качествата и благородната амбиция да предложи още много креативни идеи за развитието на Съюза. Той е един от най-подготвените между нас - като творец, научен работник и общественик, за да изпълни тази тежка и отговорна задача.

Акад. Антон Дончев

 

Обща кауза

Искрено се надявам, че Българският П. Е. Н.-център ще работи успешно в бъдеще с Боян Ангелов и новото ръководство на СБП. Такова е желанието ни за сътрудничество и със Сдружението на писателите, и със Съюза на независимите писатели, за да действаме съвместно за разпространението на съвременната българската литература по света.

Здравка Евтимова - председател на Българския П. Е. Н.-център

 

Учен и поет

Боян Ангелов възроди СБП и неговото преизбиране за председател на най-стария писателски съюз (1913 г.) у нас е заслужено и отрадно. Начело на тази институция е човек с големи научни и поетични заслуги. Той обедини творци от различен политически спектър. Доказан учен-философ, радетел на антропософските възгледи, автор на сериозни научни монографии, Боян Ангелов е и дълбок лирик, в десетките си стихосбирки въплъщава художествено-естетически с човешко-философски осмислени послания. Чрез “Български писател” той дари на читателите блестящи издания и поредици.

Доц. д-р Румяна Конева - директор на БКИ “Дом Витгенщайн” - Виена

 

Реката

Талант и топлота,
и една приятелска река,
и моята протягам аз 
към теб, поете!

Ангел Симеонов, поет и колекционер

Книгите са неговият живот

Той е полиглот, д-р по философия към БАН, поет без граници на въображението си. За него родното Панагюрище е олицетворение на България. Книгите са неговият живот, а българската литература и портрети на родните класици изпълват кабинета му. Издал е 29 стихосбирки и 10 литературно-критически и философски изследвания. Работи в Базел и Лозана, защитава докторат по валдорфска педагогика и гьотеанистическа естетика. Творбите му са преведени в 38 държави. Преди дни излезе негова книга в Украйна. Номиниран е за академик на БАН.

Най-четени