На 16 април сръбският парламент избра ново правителство на страната. До рокадата в изпълнителната власт се стигна след продължаващи повече от пет месеца масови протести, започнали като демонстрации срещу корупцията, но прераснали в бунт срещу управлението на президента Александър Вучич и неговата Сръбска прогресивна партия. Начело на новия кабинет застана лекар - професор доктор Джуро Мацут, водещ специалист по ендокринология, който влиза в нова роля - тази на политик.
Сърбия е уморена от разделения и блокади. Това заяви от парламентарната трибуна Джуро Мацут при представянето на състава на правителството и неговата програма.
Думите му бяха насочени към опозиционните партии, подкрепящи демонстрациите, и най-вече към особено активните в протестите студенти и техните организации, които бойкотират учебни занятия и блокират ключови места в различни градове. А от началото на миналата седмица започнаха и блокада на държавната Радио-телевизия Сърбия в знак на протест срещу тенденциозното отразяване на новините.
В обръщението си към парламента Мацут заяви, че младежките протести са естествен израз на несъгласие, но критикува блокадите на пътища, училища и университети. “Когато отричате правото на другите на образование и движение, вие се превръщате в узурпатор на свободите на другите”, отсече новият премиер. И добави: “Призовавам за спешен диалог между ректори, зам.-ректори, декани и студенти, за да можем да намерим решение. Ситуацията, в която се намираме, е заплаха за оцеляването на университетите и тази ситуация трябва да бъде прекратена”.
Повод за най-масовите в историята на Сърбия протести стана трагичен инцидент в северния град Нови Сад на 1 ноември миналата година. Тогава се срути прясно ремонтираната от държавата козирка на жп гарата в града, загинаха 16 души. Това предизвика изблик на народен гняв, обвиняващ властта в корупция и безнаказаност. Опозицията и протестиращите поискаха предсрочни парламентарни избори и временно експертно правителство, което обаче бе отхвърлено от управляващите.
Но правителството на Милош Вучевич, избрано на 2 май 2024 г., все пак бе принудено да подаде оставка на 28 януари след нападение с бейзболни бухалки над протестиращи студенти в Нови Сад, извършено от привърженици на управляващата Сръбска прогресивна партия (СПС).
Така се стигна до решението ново правителство да бъде избрано в настоящия парламент, в който СПС има мнозинство от 156 от общо 250 депутати. И президентът Александър Вучич номинира Джуро Мацут. Той няма никакъв политически опит и дори не е член на партия. Но все пак не е напълно безпристрастен. Преди парламентарните избори през 2023 г. той изказа подкрепа за СПС. А през януари, в разгара на протестите, облечен в бялата си престилка Мацут се появи на сцената на мероприятие в Ягодина като член на Инициативния комитет за създаване на ново надпартийно движение, лансирано от Вучич. По думите на Вучич движението “призовава почтените граждани да допринесат за Сърбия със своите умения и знания и да помогнат тя да стане най-успешна в историята си”.
В речта си пред парламента Мацут посочи, че “едно от най-големите предизвикателства пред новото правителство ще бъде защитата на Косово и Метохия и запазването му като част от Сърбия”.
Мацут освен това отбеляза, че Сърбия не гледа на Балканите като на бойно поле и подчерта, “че е време сигурността да не бъде реторика, а практика на сътрудничество”.
“Сърбия остава военно неутрална, но политически отговорна. Ние виждаме сигурността като пространство на доверие, а не като инструмент за шантаж”, обясни Мацут. А за отношенията с ЕС каза, че Сърбия иска Европа, в която гласът є ще бъде чут, а не изгубен.
“Ние вярваме в Европа, но преди всичко вярваме в Сърбия”, подчерта Мацут.
Джуро Мацут е носител на Ордена на Караджорджевата звезда - третото най-високо държавно отличие в Сърбия. Орденът му бе връчен от президента Александър Вучич миналата година за работата и приноса му към Сърбия. 62-годишният Мацут е роден в Белград, завършва Медицинския факултет в сръбската столица. Преподава обща медицина и ендокринология в Белградския университет, като води лекции на сръбски и английски език. Освен това преподава и в Атина и Скопие. Женен е, има едно дете.
Много спокоен и толерантен
Джуро Мацут е много спокоен, смирен, толерантен, търпелив и вероятно най-големият специалист по ендокринология от Виена до Истанбул. След като начело на Еврокомисията е доктор (шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен - бел. ред.), смятам, че и Сърбия ще постигне големи успехи. Той е изключително стабилен, но и притежава извънредна смелост, такава, която не отстъпва от своите позиции, независимо от натиска и нападките, на които често е бил изложен.
Александър Вучич, президент на Сърбия
Носи нова енергия и шанс за диалог
Джуро Мацут носи нова енергия и шанс за започване на диалог в обществото. Това е възможност държавата да се върне към себе си и да продължи по пътя на стабилност и развитие след периода на мрак, блокади и застой, който продължава почти половин година. Някой се опита да спре живота ни и да унищожи държавата, като говореше за справедливост, истина, борба за по-силни институции, а правеше обратното. На гражданите им писна от наложена атмосферата на осъждане и несправедливости. Нито пък сръбската икономика може да продължава да търпи.
Милош Вучевич, предшественик на Мацут на премиерския пост
Имитация на промяна и експертиза
Това ново, старо правителство е начин да се спечели време с надеждата, че протестното движение ще се изчерпи. Членовете на този кабинет са имитация на промяна и експертиза, които нямат искрено намерение да започнат диалог, нито капацитет да разрешат кризата, която продължава да се задълбочава.
Зоран Кръстич, професор в Белградския университет