Витамин D е основно съединение за правилното развитие и функциониране на цялото тяло. Това е вещество, което участва в регулирането на няколко метаболитни функции, има противовъзпалителна и антиоксидантна роля, както и поддържащ ефект върху мозъчната функция. Доктор Корнел Бротак, специалист по медицинско възстановяване, с умения в алтернативната и регенеративната медицина, обясни на Digi24 какви са ползите, но и признаците на дефицит на витамин D.
Нормалният прием на витамин D може да защити тялото от състояния като сърдечни заболявания, диабет или инфекции и да подпомогне оптималното функциониране на имунната система. Дозите могат да се коригират от лекаря, в зависимост от индивидуалните нужди на всеки човек.
Какво е витамин D „Витамин D е едно от хранителните вещества (мастноразтворим витамин, известен също като калциферол), от които тялото се нуждае, за да остане здраво.
Терминът витамин D всъщност се отнася до няколко форми на витамина, две от които са най-важните за тялото, а именно: витамин D2 , ергокалциферол - извлечен от растения и витамин D3 , холекалциферол - които могат да бъдат взети от животински продукти и хранителни добавки. Освен това витамин D3 се произвежда от тялото по естествен път, след излагане на слънчева светлина“, каза още лекарят специалист.
Каква е ролята на витамин D в организма?
Най-важната роля на витамин D в организма е да поддържа нормални нива на калций и фосфор в кръвта. „Витамин D е важен за здравето на костната система и допринася за усвояването на калций в червата. Важно е за хората, които изпитват дефицит на витамин D, да консумират/администрират добавката заедно с магнезий и витамин К комплекс (K2 MK 7 и K2 MK 4), за да предотвратят отлагането на атерома в артериите. Атеромата (плака от атерома) е формация/лезия, мастна субстанция които могат да се развият по стените на артериите (кръвоносните съдове)“, уточни още източникът на Digi24.
През лятото рискът от недостиг на витамин D е по-малък
„Кожата, изложена на слънце, снабдява тялото с витамин D и по този начин през летните периоди необходимостта от допълване на хранителните вещества в тялото е по-малка.
По време на периоди, когато няма излагане на слънце, но също и по време на стресови периоди, когато тялото е по-стресирано, високото количество и колебанията на кортизола в кръвта могат да потиснат усвояването и преноса на витамин D в тялото.
В тези случаи по-специално е необходима витаминна добавка. Витамин D има комплексна роля във функционирането на цялото тяло. Оптималният прием на веществото в организма допринася за намаляване на възпалението, подпомага имунната система и подобрява костно-мускулната система“, каза лекарят.
Признаци, че имате нужда от витамин D
Ниската имунна система с чести настинки, чувство на умора и болка, които могат да се появят в цялото тяло, особено в костите, но също и чувство на слабост и крехкост, включително колебания в теглото, могат да бъдат често срещани признаци на дефицит на витамин D.
Пациенти, които са диагностицирани с хронични заболявания като сърдечни заболявания, високо кръвно налягане или чести инфекции в тялото, могат да страдат от по-сериозни форми на заболяването в контекста на дефицит на витамин D.
Също така, хората, страдащи от автоимунни заболявания като целиакия или болест на Crohn, чернодробни или бъбречни заболявания, могат да се сблъскат с дефицит на витамин D, тъй като заболяването не позволява на червата да абсорбират достатъчно количество от веществото в кръвта. В този случай лекарят може да препоръча подкожно приложение (инжекция) на витамина.
Препоръчвам на пациентите да правят рутинни изследвания на нивата на витамин D и да си правят кръвни изследвания на всеки 4 месеца. По този начин те ще знаят какво е нивото на веществото в тялото, по-късно ще могат да допълват, когато е необходимо, и по този начин да предотвратят възможни рискове“, според д-р Корнел Бротак.
Каква е нуждата от витамин D?
Витамин D може да се прилага по два начина: перорално и интравенозно. „Препоръчва се орален прием на липозомален витамин D, тъй като е по-ефективен по отношение на абсорбцията в тялото поради капсулиране в липозоми. (Липозомите са сферични микроскопични структури, изградени от слоеве молекули, подобни на клетъчните мембрани на човешкото тяло). Дневната нужда от витамин D се препоръчва от лекаря специалист.
Дневната доза може да варира в зависимост от възрастта и времето на годината, от 600 IU (международни единици) на ден до 1000 IU/ден. Важно е да се прилага витамин D заедно с комплекса от витамин К2 и магнезий, за да се избегне отлагането на атероми“, посочва още източникът на Digi24.
Храни, богати на витамин D
Тялото получава своите нужди от витамин D от излагането на слънце, но също и от администрираните добавки и консумацията на определени храни.
„Разнообразната и балансирана диета може да бъде начин тялото да асимилира витамини и основни хранителни вещества. Така сред храните, богати на витамин D, ние споменаваме: млечни продукти – мляко, кисело мляко; риба – сьомга, треска, риба тон, сардини, скумрия; плодове и зеленчуци; някои видове гъби; портокали, яйчен жълтък.
Нормалните граници на количеството витамин D в организма за здрав човек са между: 20 нанограма/мл и 50 нг/мл. Ниво под 20 ng/ml показва дефицит на витамин D в организма“, заключава Корнел Бротак, специалист по медицинско възстановяване, с умения в алтернативната и регенеративна медицина.
Тази статия не замества съвета на медицински специалист. Всеки план за лечение или препоръка за консумация трябва да идва от упълномощено лице.