Според кмета на София Васил Терзиев е назрял моментът, в който трябва да се олекоти паркирането в дадени райони. Затова се обсъжда въвеждането на "Червена зона", в която паркирането ще е до 5 лева на час.
"Идеята е стара. Смятаме, че вече е назрял моментът за въвеждане, за да се олекоти паркирането в дадени райони. В цял свят си има методика на работа. Когато минеш един процент на запълняемост, нужна е корекция на цените. Мислене за зонирането не е имало може би от 15 години. Това е наложителна промяна. Има силно желание от доста райони да се придвижи", обясни Терзиев пред БНР.
Той посочи кои са приоритетите на администрацията му, отразени във вече внесения за обсъждане бюджет в Столичния общински съвет.
"Фокус върху училища, детски градини и цялата образователна инфраструктура. За нас това е едната голяма тема. Другата е свързана с транспорт и инфраструктура. Много неща ще се направят, но има нужда да се промени приходната част на бюджета".
"Никога не е имало привилегировано отношение към някои районни кметове", категоричен е Терзиев.
"Искам все повече районните кметове да имат тежест във всички решения. Посоката е да имат повече средства и възможности да правят добри неща за квартала си. Да не бъдат наказвани за това, че са от определена партия. Какво влиза в капиталовата програма е функция на разговорите, които са проведени с всички районни кметове и преценка какво и къде може да се направи. Има много неща, които гражданите не виждат - доколко има подземна инфраструктура, доколко има проблеми с отчуждаването. Проблемът е отново в градоустройството. Ще търсим постоянно решение за натрупаните проблеми. Има такива и в "Малинова долина", и в "Кръстова вада". Боря се да обърнем целия процес. Да има по-цялостно градоустройство и обезпечаване на инфраструктурата паралелно или преди започване на активната инвестиционна дейност", обясни той.
"Активно се търси решение и на проблема в "Захарна фабрика", коментира още Васил Терзиев. "Част от семействата вече са настанени в центрове за временно настаняване. На други са им предложени опции, но те отказаха. Проблемът е труден за решаване, тъй като общината няма кой знае какви възможности да реагира в такива ситуации. Имаме седем хиляди чакащи за общински жилища. Търсим възможност как да им бъде предоставена някаква възможност за жилища, но не чрез общински. Големият проблем е, че Столична община години наред е нехаела за дългосрочната си жилищна политика".
Терзиев заяви, че районният кмет там го е уверил, че няма инвестиционен интерес.
Не се чувствам безпомощен, но се чувствам ядосан по казуса с Братоев, заяви столичният градоначалник.
"Той ще има продължение. Ние няма да се откажем. Това е най-важната система за града. Смятаме отново да внесем доклад и този път да се намери подкрепа. Не е това начинът да направиш преврат в такова ключово дружество и то през главата на принципала си".
Терзиев обясни, че "Топлофикация София" продължава да трупа задължения. По тази причина в Общината е създадена работна група, която да се занимава с трайното решаване на проблема.
Дружеството има малко над два милиарда задължения, каза още кметът.
"Има нужда от законови промени. Част от дълга се натрупва заради тежкото олихвяване на техните задължения. Трябва да се възложат одити и да се прецени дали ще се върви в посока на концесия, или на някакви алтернативни форми на оздравяване. Това дружество може да е голям актив, а не тежък пасив за града и за държавата".
Терзиев коментира упреците, отправени от Борис Бонев към Адриана Попова, която е част от екипа на столичния кмет, но беше определена като "сив кардинал" в Общината.
"Тя е част от моя екип. Беше съветник, след това временно изпълняващ длъжността главен секретар. Може би заради стила й на работа към нея има нападки.
Бих искал да се фокусираме върху решаване на проблемите на София, е не на тези на "Спаси София".
Кметът очаква формацията на Борис Бонев да бъде конструктивна опозиция в Общинския съвет.
Дългосрочно ще намерим общ език, вярва Терзиев.