Поводът е 110 години от Балканската война и 140 години от рождението на Майстора
Събира живопис, скулптури, снимки и документи
Тази вечер Софийска градска художествена галерия представя нова изложба, озаглавена “Войната! И полудее светът”, която се открива по повод 110 години от обявяването на Балканската война и 140 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора.
Архивни и музейни фондове, документи, дневници, писма, снимки, картини, стихове, книги, периодичният печат ни разкриват Балканската война, припомнят историята и подвига на онези поколения българи, дали живота си за националните идеали, за обединението и възможното бъдеще.
Впечатляващ брой художествени свидетелства от войната е оставил и видният живописец Владимир Димитров-Майстора. Малцина знаят, че като творец, търсещ път в изкуството, Майстора е създал огромен цикъл от рисунки с молив или туш, акварели и маслени платна, които пазят спомена за Балканската война от 1912-1913 г. Записал се като доброволец и той извървява целия поход със Седма пехотна рилска дивизия и отразява войната. Отразява я ежедневно в рисунките с обозначени дати и места, така както правят и Щъркелов, и Станьо Стаматов - като една хроника за войната.
Освен живописни и графични творби не липсват и скултурни произведения, посветени на войната. В Балканската война са мобилизирани младите скулптори Иван Лазаров, Ангел Спасов, Анастас Дудулов, Янко Павлов. Единствено Иван Лазаров създава по-цялостна и последователна серия скулптури Те победиха, На нож, На водопой, Свръх сили и др.
Фондовете на Националния военноисторически музей притежават най-богатата колекция от творби на художници, участвали във войните. Част от творбите на Владимир Димитров-Майстора, свързани с войните, се пазят и в художествената галерия в Кюстендил. В колекцията на Националната художествена галерия също се съхраняват едни от най-добрите образци свързани с баталното изкуство.