90% от мъжете поне веднъж са имали „засечка“, преди да стигнат 40-те
За импотентността или нарушението на еректилната функция не е прието много да се говори, тъй като е заболяване, несвойствено за геройската натура на съвременните мъже. Въпреки че този проблем е доста разпространен сред тях...
Почти 50% от мъжете на възраст между 40 и 70 години, в една или друга степен, са изпитали какво е това импотентност. Тя се отличава от другите сексуални проблеми, които изпитват мъжете. Не е свързана със сексуалното желание, а с възможността за неговото осъществяване. Партньорите, които имат проблем със своята импотентност, не могат да поддържат ерекцията си достатъчно дълго, за да удовлетворят себе си и жената до тях. Импотентността влияе и на мъжката, и на женската психика, има деструктивен ефект и затормозява отношенията.
Една от причините за импотентността се явява възрастта. Пикът на половата активност при мъжете е в периода между 16 и 25 години, след което тя започва постепенно да отслабва. Около 5% от мъжете на възраст около 40-те страдат от пълна импотентност, а към 70-те тази цифра се увеличава 3 пъти. Разбира се, не бива да се пренебрегват и другите фактори, които влияят за съхраняване на сексуалната активност в продължение на дълги години, като наследствеността и начинът на живот.
Пушенето, алкохолът, наркотиците, високото кръвно налягане, заболеванията на сърдечно-съдовата система, диабетът, страничните ефекти от приема на медикаменти не бива да се игнорират. Рано или късно тези фактори създават проблеми с мъжествеността. Задължително трябва да се има предвид и психологическото състояние на мъжете. Статистиката сочи, че всеки трети случай на импотентност е предизвикан от психологическа причина - сексуални травми, получени в детска възраст, стрес, умора.
Съществуват различни начини за справяне с импотентността. Предлагат се приспособления и кремове с локално действие като лидерското място заемат различните хормонални препарати. Най-популярното средство е виаграта, която се прилага 1 час преди половия акт и действието й продължава средно 3-4 часа. Според някои пациенти ефектът й може да трае и цяло денонощие. Не на всеки мъж обаче му понася този препарат, съществуват някои противопоказания и странични ефекти: сънливост, главоболие, хиперемия (нарушение на периферното кръвообращение).
Тя не бива да се поддава на емоциите си. Налага се да бъде деликатна. Отсъствието на ерекция може да се случи веднъж на партньора й, а неадекватната й реакция да му създаде комплекс, който да стане причина за повторение на инцидента.
Добре е да поговори с мъжа до себе си. Понякога това може да е тежък и неприятен разговор, но след като са в интимни отношения, трябва открито да се обсъждат и проблемите. Налага се да го попита дали трудности с ерекцията са се появявали и друг път. Статистиката сочи, че 90% от мъжете още преди да достигнат 40-те поне веднъж са изпитвали отсъствието на ерекция, затова е важно в подобна ситуация той да не се поддава на паниката. В зависимост от това дали му е за първи път, или се случва систематично, е необходимо да се реши как да се постъпи по-нататък. Жената трябва да направи всичко възможно, за да насочи партньора си към специалист.
На първо място - да не го дразни. Мъжкото его, както и женското, е доста чувствително. Съзнанието за собственото безсилие и без това е сложен психологически проблем за него, който поражда чувство за страх и за в бъдеще, така че е по-добре да не се налива масло в огъня.
От друга страна, тя не бива да се прави, че нищо не забелязва. Колкото и да се игнорира мъжкият провал, той няма да изчезне. Налага се партньорът да се справи с него. Жената не бива и да се измъчва заради партньора си. Да таи в себе си неудовлетвореност поради несполуката му да осъществи полов акт, също е излишно. Тя също има потребност от подкрепа. Добре е да се консултира с психолог или сексолог, да каже на близка приятелка или роднина. Важно е да има предвид, че не е единствена с подобен проблем.