Отнася се за приоритетни професионални направления и защитени специалности
Мотив е и улесняване на преквалификацията
Второто висше образование да се финансира от държавата. Това предвижда общ законопроект на ГЕРБ, БСП и ИТН с допълнения в Закона за висшето образование. Уточнява се, че става дума за второ висше образование в приоритетни професионални направления и защитени специалности. Планира се промените да влязат в сила още от 1 януари 2026 г. Мярката цели преодоляване на очаквания общ бъдещ недостиг и търсене на пазара на труда на специалисти от съответните професионални направления. Мотив е и да се засили мотивацията към специалности с нисък или нулев интерес.
Същевременно икономическото и общественото развитие на страната има нужда от подготовка на висококвалифицирани такива кадри. Преди месец просветният министър Красимир Вълчев уточни, че има някои сектори и професионални направления, в които търсенето на висше образование е ниско, а потребностите на пазара на труда - високи. Като примери изброи инженерно-технически специалности, здравни грижи, природо-математически и др. Бройките обикновено не се запълват, уточни министърът.
Предложението на депутатите гласи конкретно държавата да финансира обучението на студенти и докторанти, които се обучават за придобиване на същата или по-ниска образователно-квалификационна или научна степен, но ако са избрали второ висше образование в приоритетно професионално направление или защитена специалност. В мотивите за промените се цитират данни за около 10% от приема по държавна поръчка, които всяка година остават нереализирани. С предложенията се облекчава и преквалификацията, като към момента сумата за това възпрепятства желаещите, смятат вносителите.