За да ползвате данъчни облекчения, трябва да нямате задължения към хазната
Част от отстъпката за втория родител
Данъчно облекчение в размер на 5% от данъка за довнасяне върху доходите от миналата година може да бъде ползвано до 31 март, напомниха от НАП. Размерът на това облекчение може да бъде до 500 лв. Условията за ползване на облекчението са годишната декларация за получените през 2024 г. доход и да бъде подадена онлайн до края на март, в същия срок да бъде платен дължимият данък и при подаване на декларацията човекът да няма задължения към държавната хазна.
От петък, 10 януари, стартира подаването на годишните данъчни декларации за получените доходи през 2024 г. С тези декларации може да бъдат ползвани редица данъчни облекчения и хазната да ви върне пари.
Най-голямото облекчение е за родителите. Един от родителите може да намали годишния размер на дължимия от него данък върху доходите с 600 лв. за едно дете, с 1200 лв. за две деца и с 1800 лв. за три и повече деца, каза Боряна Георгиева, шеф на дирекция “Обслужване” в НАП. Данъчното облекчение за деца с увреждания дава възможност на един от родителите да намали годишния данък върху доходите си с 1200 лв. Двете облекчения - за деца и за деца с увреждания, са независими едно от друго и може да бъдат ползвани едновременно от родителите.
Ако родител не е ползвал облекчението за деца или за деца с увреждания чрез работодателя си, вече може да подаде годишна данъчна декларация. Ако текущо през миналата година е плащал всичките си данъци, държавната хазна сега ще му върне значителна сума.
Ако текущо през миналата година родителят е ползвал само част от данъчното облекчение чрез работодател, сега може да подаде данъчна декларация, за да го ползва в пълен размер. Ако текущо през годината един от родителите е ползвал част от облекчението, сета другият родител може да подаде декларация за останалия размер на облекчението, обясниха от НАП.
По принцип срокът за връщане на пари от държавната хазна при ползване на данъчно облекчение е до един месец след подаване на годишната данъчна декларация. Но от НАП много често превеждат парите в рамките на седмица или дори само за три дни.
За да бъде ползвано данъчното облекчение за деца, при подаване на годишната данъчна декларация родителят не трябва да има подлежащи на принудително изпълнение публични задължения. Ако човек има задължения, при онлайн попълване на декларацията с ползване на данъчно облекчение, може да му излезе съобщение, че има дългове. Но най-добре още преди попълване на декларацията всеки, който иска да ползва някакво данъчно облекчение, да провери чрез сайта на НАП дали има стари задължения. Това може да стане с персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП).
ПИК може да бъде взет безплатно от всеки офис на НАП, като това става веднага - с едно посещение в офиса.
Сред другите данъчни облекчения е например за млади родители с ипотечен кредит. Облекчението може да се ползва от семейства, в които поне един от съпрузите е под 35 години към момента на взимане на ипотечния кредит. Облекчението позволява един от съпрузите да намали годишния си облагаем доход с размера на платените през миналата година лихви върху първите 100 хил. лв. от ипотечния заем. Справка за точния размер на тези лихви може да бъде получена от банката, отпуснала кредита. Условие за ползване на облекчението е имотът, купен с кредита, да е единствено жилище на семейството.
Данъчното облекчение за безкасови плащания позволява човек да намали с 1% годишния размер на данъка върху доходите си, но с не повече от 500 лв. Условие за ползване на облекчението е всичките си годишни доходи да е получил по банков път, както и 80% от направените от него плащания също да са по банков път.
За да бъдат ползвани облекченията, в данъчната декларация трябва да бъде посочено дали човекът иска парите да му бъдат върнати, да послужат за покриване на някакво друго задължения или да стоят в НАП за бъдещи задължения. Ако човек иска парите да му бъдат върнати, трябва да посочи в декларацията банкова сметка.
Плащаме безплатно през сайта на НАП
Най-лесно данъчните декларации за доходите може да бъдат подадени онлайн.
Крайният срок за подаване на годишните данъчни декларации за получените през 2024 г. доходи е 30 април, напомниха от НАП. Декларация трябва да подаде всеки, който е получил облагаеми доходи извън работната си заплата.
По желание в Приложение №13 към декларацията може да бъдат попълнени и необлагаеми доходи - например от наследство, от хазарт, от продажба на наследен имот и т. н. Хора, които са получили необлагаеми доходи в голям размер, може да ги обявят, за да не бъдат проверявани от НАП. Ако за хора, които изведнъж започнат да купуват луксозни коли и имоти, в НАП нямат данни за произхода на парите, може да бъдат стартирани проверки, за да бъде уточнено дали средствата имат законен характер.
Данъчните декларации може да бъдат подадени онлайн през сайта на НАП с ПИК или с електронен подпис, може да бъдат изпратени по пощата с препоръчано писмо или да бъдат подадени на място в офис на НАП. В офиси на НАП има и поставени компютри, където човек след като получи ПИК, може да подаде декларацията си и, ако има някакви въпроси, да пита как става това.
Плащането на годишния данък върху доходите може да стане безплатно през саята на НАП, на ПОС устройства в офисите на НАП, чрез банков превод или с пощенски запис. Глобата за неподаване на годишна данъчна декларация е до 500 лв. В срока до 30 април може няколко пъти да бъде подадена декларация, като винаги последната се счита за актуална. След това до 30 септември веднъж може да бъде подадена коригираща декларация.
В НАП работят и по използването на изкуствен интелект при подаване на данъчни и осигурителни декларации, но засега системата е в тестов режим.
Пускат попълнените декларации през март
Някои доходи въвеждате сами
От началото на март пускат предварително попълнените данъчни декларации за доходите.
Ако сте продали нещо чрез обява в интернет и сте получили парите чрез наложен платеж от куриерската фирма, в НАП ще получат информация за тези доходи. Но не във всеки случай дължите данък.
В началото на март ще бъдат пуснати предварително попълнените данъчни декларации за получените през миналата година доходи. При онлайн подаване на тези декларации още с отваряне на документа в него ще бъдат заредени данните, които имат в НАП, за редица получени от гражданите доходи. Например, за доходи от заплати, граждански договори, наеми от фирми, получени пари от фонд “Земеделие”, както и данни от куриерските фирми за получени доходи от онлайн продажби. Някои доходи хората трябва да въведат сами - например, ако имат доходи от предоставяне на имот под наем на граждани.
Предварително попълнените данъчни декларации трябва да бъдат проверени дали всичко в тях е вярно, да бъдат подписани електронно и да бъдат подадени. Ако човек е продал през миналата година някаква стара своя вещ, например непотребни ски, в предварително попълнената му декларация може да излезе, че дължи данък. Но за такива продажби данък не се дължи и човекът трябва да премахне това задължение от декларацията си. Данък се дължи върху доходи от системни продажби онлайн, които се извършват редовно с цел печалба.
Хазната ще загуби 1 млрд. лв., пресметнаха синдикалисти
Искат вдигане на максималния осигурителен доход
Засега минималният и максималният осигурителен доход остават без промяна.
Хиляди българи ще плащат по-ниски осигуровки от първоначално предвиденото заради липсата на приет бюджет за 2025 г. От 1 януари 2025 г. има нова минимална заплата в размер на 1077 лв., но тя автоматично не е станала минимален осигурителен доход. При липсата на бюджет са налице два основни минимални осигурителни прага - единият в размер на 933 лв., другият на 1077 лв., пише в анализ, изготвен от Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ “Подкрепа”.
В момента за работещите на заплата минималният осигурителен праг е 1077 лв., а за самоосигуряващите се е 933 лв. Проектът на бюджет на Министерство на финансите предвиждаше и минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се да стане 1077 лв. Но при липсата на приет бюджет това няма как да стане. В удължителния бюджет за 2024 г., който беше приет на първо четене от парламента и ще действа до приемане на бюджет за 2025 г., е предвидено да останат в сила старите минимален и максимален осигурителен доход.
Необходимо е спешно да се изготвят публични указания как осигурителите, осигурените и самоосигуряващите се да прилагат правилно нормативната уредба и как администрацията да прилага еднозначно закона, посочват от КТ “Подкрепа”. В осигурителното законодателство има специфики, които не всеки знае и може да станат грешки при плащането на осигуровки - дали върху минимален праг от 933 лв. или 1077 лв. Например хората, които събират диворастящи гъби и плодове, задължително се осигуряват за своя сметка за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт върху месечен осигурителен доход в размер на половината от минималната заплата, гласи Кодексът за социално осигуряване. Това означава, че и за тях минималният осигурителен праг е вдигнат.
Заради липсата на бюджет не е актуализиран и максималният осигурителен доход и той е 3750 лв. Обосновано може да се прогнозират щети в огромни размери за бюджетите на НОИ и здравната каса в размер на над 1 млрд. лв., предвид неосъвременяването на минималния и максималния осигурителен доход от 1 януари, пише в анализа на КТ “Подкрепа”.
Родителите вече може да ползват данъчните облекчения за деца чрез годишните данъчни декларации.
Поне 6,49 лв. на час
Има една минимална заплата, заявяват от КТ “Подкрепа”.
Минималната работна заплата за 2025 г. за всички работещи, включително тези в държавната администрация, е 1077 лв., твърдят от КТ “Подкрепа”. Становището им е по повод думи на министъра на финансите Людмила Петкова, че минималната заплата за фирмите е 1077 лв., но за държавната администрация остава 933 лв. до приемането на бюджет.
Основания за твърдението, че минималната заплата за всички от 1 януари е 1077 лв. е чл.87, ал.1 от Закона за публичните финанси. В нето е посочено, че в случай, че до началото на бюджетната година държавният бюджет не бъде приет от Народното събрание, приходите на бюджета се събират в съответствие с действащите закони, а извършването на разходите и предоставянето на трансфери е в размер не по-голям от размера им за същия период на предходната година, до размера на постъпилите приходи, помощи и дарения, като се отчитат влезли в сила актове на Народното събрание и на Министерския съвет.
Служебното правителство е определило от 1 януари 2025 г. минималната заплата за страната да е 1077 лв., а минималната часова работна заплата е 6,49 лв. при продължителност на работното време 8 часа и 5-дневна работна седмица. Със същото Постановление е актуализирано и минималното ниво на заплащане на заетите в държавната администрация, като то е повишено на 1077 лв., посочват от КТ “Подкрепа”.